Felemás megoldás. A Kolozs megyei Magyarkapuson a román nyelvű tábla alá helyezték vissza a kétnyelvűt
Fotó: Szucher Ervin
Az ígérgetéseknél és félmegoldásoknál nemigen jutottak tovább a hatóságok az E60-as országútról eltűnt kétnyelvű helységnévtáblák ügyében. A Krónika az év elején jelezte, hogy az útügyi hatóság Kolozsvár és Nagyvárad között több településen kizárólag román nyelvűre cserélte a kétnyelvű feliratokat.
2022. június 03., 18:222022. június 03., 18:22
2022. június 07., 11:282022. június 07., 11:28
Bő három hónap alatt csak részlegesen és fura módon sikerült pótolni azokat a kétnyelvű helységnévtáblákat, amelyeket hónapokkal ezelőtt a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság (CNAIR) eltávolított a Kolozsvárt Nagyváraddal összekötő E60-as út mentéről. Amint a Krónika február elején jelezte, Magyarnagykapuson, Élesden és Fugyivásárhelyen tűntek el a román–magyar feliratok, helyükbe az útügyi hatóság munkatársai kizárólag román nyelvűeket helyeztek ki.
Az útügyi hatóság munkatársai erről a 2001/215-ös számú közigazgatási törvény mellékletéből szerezhettek volna tudomást, vagy akár ennél is egyszerűbben: leolvasva az eltávolított táblákról.
Tasnádi István Szilárdnak, Kolozs megye volt prefektusának és apparátusának hetekre volt szüksége ahhoz, hogy feltérképezze a helyzetet, és rávegye a magyarnagykapusi önkormányzatot, gondoskodjék a táblák visszahelyezéséről.
így a településre behajtó gépkocsivezető kétszer olvashatja egymás alatt a Căpuşu Mare megnevezést, és ha még jut ideje, egyszer a Magyarnagykapust. Korábban hasonlóan jártak el Tordatúron is. Csakhogy Kapuson megfeledkeztek a kijáratok kétnyelvűsítéséről, és ezt aligha pótolhatják az elkövetkezendő hetekben.
Bede Laura, a kormányhivatal illetékese két héttel ezelőtt lapunknak megígérte, hogy megvizsgálják a hiányosságot, ehhez azonban haza kell érkeznie a Tasnádi helyébe kinevezett Irina Munteanunak. Az eljárás szerint ugyanis
Miután ezt megtörtént, a bizottság tagjai egy jelentést állítanak össze, a kormányhivatalnok ennek alapján hozza meg a döntését. Időközben a kormányhivatalnok hazatért, de ez mit sem változtatott a helyzeten.
A Bihar megyei Élesd magyarsága ugyan a 20 százalékos küszöb alá csökkent, azonban a település elöljárói már évekkel ezelőtt a helység- és az utcanévtáblák kétnyelvűsítéséről döntöttek. Ezt a tanácsi határozatot írta fölül néhány hónappal ezelőtt a Sorin Grindeanu által vezetett szállítási tárca fennhatósága alá tartozó CNAIR, amikor csupán az Aleşd megnevezést helyezte ki a város határaiba. Az útügyi hatóság akkor nem bántotta a kétnyelvű feliratokat, ezek azonban egy idő után mégiscsak eltűntek.
Kajántó Pál, a kisváros alpolgármestere lapunknak elpanaszolta, hogy ő hiába kérte az útügyi hatóság munkatársait, tartsák tiszteletben az önkormányzat döntését,
„Ezek után a polgármesteri hivatal úgy döntött, maga gondoskodik a kétnyelvű helységnévtáblákról. Pénzt szántunk rá, megrendeltük, és ha minden igaz, a jövő hétre el is készülnek” – újságolta el Kajántó.
A magyarság aránya itt is 20 százalék alá apadt, azonban, élve a törvény adta lehetőséggel, az önkormányzat a kétnyelvűség mellett szavazott. Az útügyi hatóság azonban az ő esetükben is hajthatatlan volt, és eltávolították a román–magyar feliratot. Sorbán Attila február elején ennek mielőbbi visszaszerelését helyezte kilátásba, azonban a tábla a mai napig nem került ki.
Vargyas Ferenc, az RMDSZ tanácsosa nem zárja ki Ilie Bolojan megyeelnök „közbejárását”, noha az E60-as az országos, nem pedig a Bihar megyei önkormányzat ügykezelésébe tartozik.
Érdeklődésünkre a helyi önkormányzati képviselő a polgármesterhez fordult, aki megígérte, hogy gondoskodik a táblák visszaszereléséről.
– tájékoztatott Vargyas. Fugyivásárhelyen a kétnyelvűséget szavatoló helyhatósági törvény betartásának nem a polgármester jóindulatán kellene múlnia, a legutóbbi népszámlálás szerint a falu lakosságának mintegy 23 százaléka vallotta magát magyarnak.
A jogrend szerint mindig a legutóbbi cenzus eredményeit veszik alapul. „Az csak a statisztika, valójában jóval kevesebben vagyunk” – fűzte hozzá beletörődően Vargyas Ferenc.
A Partiumban a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság „visszaesőnek” számít, az elmúlt években a CNAIR más kistérségeket is „magyartalanított”. Szabó Ödön parlamenti képviselő még február elején megígérte, hogy utánanéz az ügynek, és intézkedik.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!