Fotó: RMDSZ
Díjat alapítanak a tavaly májusban párja által meggyilkolt kolozsvári egyetemi oktató, Molnár Beáta emlékére szülei a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) közreműködésével.
2023. október 12., 14:522023. október 12., 14:52
2023. október 13., 00:222023. október 13., 00:22
A díj létrehozásáról a Maszol.ro hírportál számolt be csütörtökön az egyetem honlapján közzétett ismertető alapján. Eszerint Molnár Ibolya és Molnár Sándor hallgatói díjat létesítenek lányuk emlékére. „A 2023-ban alapított Molnár Beáta-díj célja az őt jellemző szemléletmód és érzékenység jutalmazása, továbbörökítése” – írják az alapítók, akik a díjjal önálló kreatív művészi tevékenységekben és/vagy a tudományos kutatómunkában segítenék a Sapientia EMTE hallgatóit. Az MTI által idézett tájékoztatás szerint
A Molnár Beáta-díjat évente egy pályamunkának ítélik oda, összege: 2000 lej (155 ezer forint). A pályázatok benyújtásának határideje 2024. március 22., az áldozat névnapja. Eredményt 2024. május utolsó hetében hirdetnek. Ekkor van a romániai és magyarországi közvéleményt is megrázó gyilkosság évfordulója.
Fotó: Facebook
A gyilkosság idején 30 éves Molnár Beáta óraadó tanár volt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári filmművészet, fotóművészet és média szakán, valamint az RMDSZ Iskola Alapítványának könyvkiadását és az egyik múltidéző projektjét irányította.
Marosvásárhelyen született, az ottani művészeti gimnáziumban tanult, az egyetemi alapképzést szülővárosában, a Sapientia EMTE marosvásárhelyi kommunikáció szakán, a mesteri képzést Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kultúra és társadalom szakán végezte.
A júliusban meghozott elsőfokú ítéletben a Kolozs megyei törvényszék a lány gyilkosát, Boné Ferencet 21 év és 3 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte.
Mint ismeretes, Molnár Beáta tavaly május 21-én egynapos kirándulásra indult 43 éves barátjával az Erdélyi Szigethegységbe, ahonnan nem tért haza, és Boné Ferencnek is nyoma veszett. A nő holttestét – amelyen erőszakra utaló nyomokat találtak – pár napra rá, május 25-én a Király-hágó térségében találta meg a rendőrség egy bozótosban. Boné Ferencet egy napra rá fogták el Nagyváradon, ahol a vasútállomás közelében egy tehervagonban bújt meg.
A büntető törvénykönyv értelmében az alapfokon kiszabott 20 év volt a maximális büntetési tétel, amellyel sújthatták a barátnőjét tavaly meggyilkoló Boné Ferencet. A 44 éves volt kolozsvári egyetemi oktató megfellebbezte a törvényszék ítéletet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
szóljon hozzá!