Dámszarvaspörkölt, pontyhalászlé: régi a receptje, de új a „fűszerezése” a nagyszebeni Hungarikum Napoknak

•  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

Ugyanaz a recept, mint a korábbi években, de mindig másképp fűszerezünk – fedte fel az immár 14. alkalommal tartandó, hétvégi nagyszebeni Hungarikum Napok titkát Serfőző Levente főszervező a Krónika megkeresésére. A gasztronómiai, kulturális rendezvény a térség legismertebb szabadtéri magyar eseménye, így szerte a Kárpát-medencéből érkeznek látogatók Szebenbe. A Hungarikum Napok hosszú ideje vonzza a környékbeli románságot is.

Kiss Judit

2023. június 27., 19:182023. június 27., 19:18

Három napos, a magyar kultúrára, gasztronómiára összpontosító ünnep várj a hétvégén az érdeklődőket Nagyszebenben: az immár 14. Hungarikum Napok. A környékbeli magyarság ünnepének fő programpontja hagyományosan a főzőverseny, de újdonságokkal is készülnek a szervezők. A HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete és az Astra falumúzeum által szervezett eseményről

Serfőző Levente főszervező a Krónika megkeresésére kifejtette, a korábbi évek tapasztalatából kiindulva tízezres látogatottságot remélnek.

Mint mondta, számukra külön öröm, hogy ezúttal fiataloknak szóló muzsikát játszó együttes is fellép: a szászrégeni, egyre sikeresebb, fiatal Dream Flow zenekar koncertje szerepel a három napos eseménysorozat pénteki programjában.

A magyar értékeket mutatja be a szerte a Kárpát-medencéből érkező résztvevőknek a Hungarikum Napok •  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben Galéria

A magyar értékeket mutatja be a szerte a Kárpát-medencéből érkező résztvevőknek a Hungarikum Napok

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

Székelyföldtől a vajdasági Topolyáig

„A fiatal zenészek nagyon örülnek, hogy jöhetnek, már két éve tárgyaljuk, hogy elhozzuk a szászrégeni együttest Szebenbe, és mostanra ez sikerült is. Miután megnyitjuk a kézművesek és őstermelők vásárát, a Dream Flow lép színpadra. Minden évben sokan jelentkeznek a vásárra, idén – még én is csodálkozom – több mint 60 kézműves, őstermelő érkezik Nagyszebenbe, az Astra Múzeum Skanzenjébe szerte a Kárpát-medencéből” – mondta Serfőző Levente.

•  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben Galéria

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

Hozzátette, sok köztük a visszatérő vendég, többek közt Magyarországról, a Kolozs megyei Székről, Zilah és Nagyvárad környékéről, Nagykárolyból, de sokan jönnek Hargita és Kovászna megyéből, ugyanakkor jelen lesznek természetesen a nagyszebeni magyar kézművesek is.

A főszervező felsorolta, magyarországiak is képviseltetik magukat, többek közt Kecskemétről, Pécsről, ugyanakkor a vajdasági Topolyáról is.

„Körvonalazódott immár ennyi év elteltével, hogy a Hungarikum Napok a magyar értékeket szeretné bemutatni, és a kulturális eseményeink is sokakat megszólítanak. Megalakult egy nagyszebeni citeraegyüttes, amelynek oktatója, csoportvezetője Bucz Júlia, aki Petőfi programban résztvevő ösztöndíjas volt. Annyira megtetszett neki Szeben, hogy továbbra is vezeti a citeracsoportot, online is készültek a muzsikusok a fellépésre” – fejtette ki Serfőző Levente. Mint sorolta, a rendezvénysorozat vendége lesz többek közt a Bekecs Néptáncszínház, a kolozsvári Tokos Zenekar, a magyarországi Tatros Együttes.

•  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben Galéria

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

Nagyszebeni bográcsos, mohácsi sokác bab

„Tömegeket vonzó eseményeink a gasztronómiai programok, a felhozatal nagyon gazdag: szombaton lesz főzőverseny, amelyre már 27 csapat nevezett be a Kárpát-medence számos tájáról. Versenyeznek a vajdaságiak, de Szeben, Borszék, Csíkszentmiklós, Pécs, Kecskemét, Debrecen is képviselteti magát, érkeznek a karcagi birkapörkölt készítői újra. Vasárnap a szombati zsűriben helyet foglaló séfek mutatják be tudásukat: 14 üstben készülnek különféle magyar finomságot” – mondta a főszervező.

A Mikóujfalusi Rakott Ág nevű desszertkülönlegességet szombaton kóstolhatják meg a Hungarikum Napokra látogatók •  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben Galéria

A Mikóujfalusi Rakott Ág nevű desszertkülönlegességet szombaton kóstolhatják meg a Hungarikum Napokra látogatók

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

A versenyre érkező csapatok feladata lesz, hogy bográcsban készült hagyományos ételeket készítsenek szombaton, az elkészült fogásokat egy nyolc tagú szakmai zsűri értékeli. A 14. Hungarikum Napok utolsó napján, vasárnap igazi gasztronómiai élményben lehet részük a résztvevőknek, ahol

a zsűri séfjei és meghívottak a magyar konyha világát mutatják be az ételeikkel, amelyeket megkóstolni is lehetőség lesz: többek között alföldi gulyás, karcagi birkapörkölt, dámszarvaspörkölt cigányosan, nagyszebeni bográcsos, mohácsi sokác bab (a sokácok horvát identitású népcsoport Magyarország déli részén – szerk. megj.),

erdélyi birkagulyás, székelygulyás, körömpörkölt, pontyhalászlé, csirkepaprikás, magyaros gombaleves és csöröge, székely lángos, paprikás kürtőskalács is készül majd. A Mikóujfalusi Rakott Ág desszertkülönlegességet szombaton kóstolhatják meg a látogatók.

Szereti a környékbeli románság a magyar gasztronómiát

Kérdésünkre, hogy körülbelül hány fős közönségre számítanak idén, Serfőző Levente azt mondta: azt hirdetik, hogy ha esik, ha süt a nap, mindenképp megtartják az eseményt. „Minden évben több ezer látogatója van a Hungarikum Napoknak. Tavaly esett is, és párhuzamos események is zajlottak a városban, ennek ellenére több mint 7 ezren vettek részt, idén úgy remélem, hogy ellátogatnak tízezren” – válaszolta a főszervező.

Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a gasztronómiai programok iránt élénken érdeklődik a román ajkú közönség is, immár hagyományosan.

Idén is az Astra falumúzeum ad otthont a nagyszebeni magyar rendezvénysorozatnak •  Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben Galéria

Idén is az Astra falumúzeum ad otthont a nagyszebeni magyar rendezvénysorozatnak

Fotó: Hungarikum Napok Nagyszeben

„Még a pontos népszámlálási adatok nem jelentek meg, de úgy saccoljuk, hogy a magyarság a városban 2000-2500 fős. A városból rengeteg román ember is ellátogat a Hungarikum Napokra, az a tapasztalatunk, hogy élénken érdeklődnek a magyar gasztronómia iránt, mi ennek örülünk, és büszkén mutatjuk be nekik a magyar értékeket” – mondta Serfőző Levente. Amint a Hungarikum Napok idei rendezvényének ismertetőjében szerepel, a változatos, hagyományos portékák között fellelhetők majd méz és méhészeti termékek, levendula és különböző gyógynövények, kürtöskalács, kézműves sajtok, hagyományos ruhák és kiegészítők, kozmetikumok, vagy különböző dekorációs tárgyak.

A Gasztro téren a látogatók kézműves bemutatókon is részt vehetnek, a hagyományos magyar ínyencségek mellett pedig pálinkát, kézműves söröket és borokat kóstolhatnak. A vásár naponta 10 és 19 óra között tart nyitva.

A Hungarikum Napokon rendkívül népszerűek a gyermekfoglalkozások, amelyeken a legkisebbek megismerkedhetnek a magyar népi kultúrával és hagyományokkal. Idén is számos foglalkozással várjuk a gyermekeket: lesz csuhéfonás, szalaghímzés, fafaragás vagy gyöngyhímzés. Szombaton és vasárnap is jelen lesz a temesvári Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület, valamint a Kalibáskő Erdei Iskola, ahol a jurták mellett az íjazást, a botozást, az ostorozást, a bogozást és a szövést lehet kipróbálni. A rendezvényen fellép a Daniel Brass Dance fúvószenekar, a Finom Zenekar, az Aranyszívek Nyugdíjas Egyesület népdalcsokorral lép színpadra, jön az Eszterlánc Zenekar, és nem marad el a táncház sem.

korábban írtuk

Magyar ünnep Nagyszebenben: a román közönséget is megszólítja a 13. Hungarikum Napok
Magyar ünnep Nagyszebenben: a román közönséget is megszólítja a 13. Hungarikum Napok

Magyar gasztronómiai és kulturális értékeket ismertet meg a nagyközönséggel a július 1. és 3. közt szervezendő nagyszebeni Hungarikum Napok. 

korábban írtuk

Mindenkinek bemutatják a magyar kulturális és gasztronómiai értékeket a nagyszebeni Hungarikum Napokon
Mindenkinek bemutatják a magyar kulturális és gasztronómiai értékeket a nagyszebeni Hungarikum Napokon

Nemcsak Szeben megyéből, de a Székelyföldről, Mezőségről, Segesvárról, Magyarországról is várnak vendégeket a szervezők a tizenkettedik alkalommal megrendezett nagyszebeni Hungarikum Napokra, amely vasárnap kezdődött és július 4-ig tart. A magyar értékeket bemutató rendezvénysorozatról a főszervező, Serfőző Levente beszélt a Krónikának.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

2025. április 18., péntek

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)

Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)
2025. április 18., péntek

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében
2025. április 17., csütörtök

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában

Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában
2025. április 17., csütörtök

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)

Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

2025. április 17., csütörtök

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron

Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron
2025. április 17., csütörtök

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int

Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int
2025. április 17., csütörtök

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta

Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta
2025. április 17., csütörtök

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején

Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején