Shaun Riordan (balra) úgy véli, a virtuális világ fejlesztése nagy függőségeket épít fel
Fotó: Shaun Riordan
A virtuális világ fejlesztése nagy függőségeket épít fel, a konfliktus elkerülhetetlen lesz a metaverzumokban, a régi érdekalapú diplomáciai módszerek alkalmazása és a diplomaták jelenléte azonban enyhítheti az elszigetelődést és a kiberbiztonsági problémákat – hangzott el a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Transylvania Lectures sorozatának legutóbbi, Kolozsvárt rendezett kiadásán.
2022. november 24., 16:182022. november 24., 16:18
2022. november 24., 16:532022. november 24., 16:53
Az eseményen izgalmas, sok szempontból megdöbbentő előadás hangzott el Shaun Riordan, a Nemzetközi Kapcsolatok Európai Intézet (European Institute of International Studies) elnevezésű kutatóközpont diplomácia és kibertér tanszékének igazgatója jóvoltából, aki a metaverzum geopolitikájáról és diplomáciájáról értekezett. A W. Szabó Péter számítástechnikai szakemberrel, a Tengr.ai és az Erdélyi Magyar Innovációs és Technológiai Társaság alapítójával folytatott beszélgetést a New Yorkban, Tajvanon, Pekingben és Madridban, valamint a londoni külügyminisztériumban szolgált volt brit diplomata azzal indította, hogy több évtizedes diplomáciai tevékenysége alatt azt tapasztalta: a diplomaták többsége nagyon távolinak, idegennek érzi a technológiát.
A Facebook és anyavállalata, a Meta társalapítója, Mark Zuckerberg által épített metaverzumról elmondta, nincs ugyan szükség rá, mégis gőzerővel készül, és komoly technológiai, gazdasági és geopolitikai problémák elé néz, de ha már létezik, tudomást kell vegyünk róla, illetve arról is, hogy nagyon sajátos helyzeteket teremt. (A metaverzum olyan, háromdimenziós virtuális tér, ahol a felhasználók avatárjai hasonlóan élhetik az életüket, mint a valóságban).
„Bár mostanság Zuckerberg nevéhez, illetve a Meta vállalathoz kapcsolódóan kezdett a világ beszélni a metaverzumról, elég valószínű, hogy a jövőben több nagyhatalom – például Kína – is létrehozza majd a saját metaverzumát. A párhuzamos metaverzumok pedig megteremtik a maguk diplomáciai kihívásait, még akkor is, ha a téma kapcsán kissé abszurd geopolitikáról beszélni, hiszen az online térnek nincsen földrajza” – fejtette ki kolozsvári előadása során az elmúlt húsz évben a diplomáciában történő innovációt, valamint a technológiai változások geopolitikai kockázatokra gyakorolt hatását kutató szakértő.
Fotó: Mathias Corvinus Collegium
Shaun Riordan kifejtette, bár földrajza nincs, a metaverzum világunk virtuális leképezése, zajlik benne kereskedelem, saját valutái (kriptovaluták), „műkincsei” (az NFT-k) vannak, illetve itt is történhetnek bűntettek, épp ezért törvényekre, rendfenntartásra, szerződésekre is szükség van, továbbá azok betartásának ellenőrzésére. Noha Mark Zuckerberg úgy képzelte, hogy a VR-szemüvegek által elérhető világ kiépítése a 21. században szinte gyerekjáték lesz, a gyakorlatban sok akadály nehezíti a folyamatot, például technikai és kereskedelmi kihívások, korlátozott számítástechnikai kapacitás, nem megfelelő internetszolgáltatás, üzemeltetési gondok.
Mark Zuckerberg alulértékelte a technológiai és geopolitikai kihívásokat
Fotó: Mark Zuckerberg/Facebook
A volt diplomata példaként említette, hogy a metaverzumba való „belépéshez” elengedhetetlen VR-szemüveg ára 2000-3000 lej körül mozog, tehát egyértelműen nem érhető el ugyanolyan könnyen egy harmadikvilágbeli állampolgár, mint egy jóléti társadalom tagja számára. Shaun Riordan hozzátette, a metaverzum nem környezetbarát megvalósítás, hiszen például csak a kriptovaluták bányászása évi szinten annyi energiát igényel, mint az egész bolygó aranybányászata, aranyfeldolgozása, másfelől az IT-szektor nyersanyagszükséglete is hatalmas.
Fotó: Mathias Corvinus Collegium
A kincses városi előadás során a volt brit diplomata arra figyelmeztetett, hogy a metaverzum nagyon sok csalásra, átverésre, akár terrorizmusra is lehetőséget adhat, éppen ezért lesz szükség a közeljövőben arra, hogy kialakuljon a saját diplomáciája. „Bár sokan máris virtuális nagykövetségeket emlegetnek, ezek létrehozása a legkevésbé fontos kérdés, a lényeg, hogy amikor kialakulnak a metaverzum konfliktusai – amik elkerülhetetlenek –, akkor legyenek eszközök, módszerek azok kezelésére” – szögezte le a kincses városban a Nemzetközi Kapcsolatok Európai Intézet kutatóközpont diplomácia és kibertér tanszékének igazgatója.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!