Csak óvatosan az antibiotikummal, a vérplazma kevésbé hatásos – Pontosították a koronavírus-kezelés protokollját

A vírus kezelésére vonatkozó korábbi előírásokat némiképp finomította az egészségügyi minisztérium •  Fotó: Beliczay László

A vírus kezelésére vonatkozó korábbi előírásokat némiképp finomította az egészségügyi minisztérium

Fotó: Beliczay László

Nincsen specifikus gyógyszer a koronavírus-fertőzés kezelésére, az antibiotikumot ilyenkor körültekintően kell alkalmazni – mondta el a Krónikának Nagy Réka infektológus szakorvos, aki a járvány kitörése óta kezeli a fertőzötteket a sepsiszentgyörgyi kórházban. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy frissítette az egészségügyi minisztérium a koronavírus-fertőzés kezelés protokollját.

Bíró Blanka

2020. december 11., 10:012020. december 11., 10:01

Frissítette az egészségügyi minisztérium a koronavírus-fertőzés kezelés protokollját. Dr. Nagy Réka infektológus szakorvos, aki a járvány kitörése óta kezeli a koronavírus-fertőzötteket a sepsiszentgyörgyi kórházban, lapunknak elmondta, lényeges változás nem történt, új gyógyszerek nem kerültek be, inkább csak tisztáztak bizonyos kérdéseket.

Például felhívták a figyelmet az antibiotikum óvatos használatára, megállapítják, hogy a vérplazma nem annyira hatásos, mint ahogy korábban hitték, és az antivirális terápia inkább a betegség korai szakaszában hatékony.

Nincs egyértelmű javaslat

Az új protokollt tartalmazó rendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben, ebben pontosítják a korábbi előírásokat. Az egészségügyi minisztérium leszögezi, hogy a tünetmentes koronavírus-fertőzötteknek semmilyen gyógyszeres kezelést nem kell adni. Felhívják a figyelmet, hogy antibiotikumos kezelés csak elvétve alkalmazható, mert a koronavírus-fertőzés ritkán fertőződik felül baktériummal. Az otthon kezelt betegek esetében az azitromicin alkalmazása inkább káros.

A vérplazma-terápia hatékonysága és kockázata még ellentmondásos, ezért nem lehet egyértelmű alkalmazási javaslatot megfogalmazni – áll a protokollban.

Az antivirális gyógyszerek a betegség korai stádiumában, az első 7–10 napban hatékonyabbak, ezeket a könnyebb vagy közepes lefolyású kórkép esetén javasolják. A Remdesivir antivirális gyógyszer a középsúlyos vagy súlyos esetekben használható, de ez esetben is figyelembe kell venni a kockázatokat.

A gyulladáscsökkentők közül a dexametazont részesítik előnyben, ezek használatát az elhúzódó gyulladás és az oxigénpótlásra szoruló betegek esetében javasolják. Az immunomodulátorok bevetését pedig csak abban az esetben, ha gyulladáscsökkentővel nem érhető el eredmény. Véralvadásgátlót minden kórházban kezelt betegnek kell kapnia.

Az esetek többségében javasolják a lázcsillapítást, az izomfájdalom csillapítását, altató, nyugtató használatát az álmatlanság, szorongás csökkentésére.

Továbbá javasolják az émelygés, a hányinger tüneti kezelését, a nyákoldók használatát, az ágyhoz kötött betegek esetében a felfekvések megelőzését, megelőző jelleggel gyomorvédők alkalmazását, és az esetleges dohányzás abbahagyását.

Személyre szabott kezelés

Gyakorlatilag ugyanazt a protokoll alkalmazzuk, mint korábban, csak tisztázták a részleteket, mondta el Nagy Réka infektológus. Hangsúlyozta, nem került be a kezelési útmutatóba egyetlen új gyógyszer sem, leginkább az antibiotikum-terápia óvatos alkalmazására tér ki az új változat.

A vírusfertőzésre az antibiotikum hatástalan, ha nincs bizonyított bakteriális fertőzés, szükségtelen megelőzésképpen antibiotikumot felírni, hiszen fennáll a veszélye a rezisztencia kialakulásának.

Az új protokollban arra fektetik a hangsúlyt, hogy az orvosok ne vigyék túlzásba az antibiotikum használatát – részletezte Nagy Réka. Arra is kitért, hogy a vérplazma eddigi alkalmazása során egyelőre még csak azt a következtetést lehet levonni, hogy nem olyan hatásos, mint ahogy a járvány elején remélték, ezért a protokollban nem is fogalmaznak meg erre vonatkozó ajánlást. Nagy Réka tapasztalatai szerint az útmutató alkalmazható, ám a kezelést minden esetben személyre kell szabni.

Idézet
A gyógyszeres kezelés attól függ, hogy milyen stádiumában kerül kórházba a beteg, milyen társbetegségei vannak, mennyire elterjedt a gyulladásos folyamat, alakult-e ki a tüdőgyulladás.

Ezektől a tényezőktől függ a kezelés, és annak hatékonysága. Specifikusan koronavírus elleni gyógyszer sajnos még mindig nincs” – részletezte az infektológus. A gyulladáscsökkentő, immunomodulátor-terápiák hatásosak, eddig is alkalmazták, az antivirális szerek, mint amilyen a Remdesivir, nem csodaszerek. „Ha a fertőzés első napjaiban bekerül a beteg a kórházba, valamivel hatékonyabb az antivirális-kezelés, ám ha már tíz nap eltelt, szinte felesleges. „Ha időben elkezdjük a Remdesivir-kezelést, akkor is alacsony a hatékonysága, hiszen nem a koronavírusra fejlesztették ki” – fejtette ki Nagy Réka.

A legnagyobb veszély a társbetegség

A járvány kitörése óta elsősorban az változott, hogy egyre több az idős és súlyos társbetegségekben szenvedő fertőzött – mutatott rá a szakorvos. Hozzátette,

a neurológiai kórképek, a szív-ér rendszeri betegségek, a cukorbetegség, a veseelégtelenség súlyosbodik a fertőzés hatására, ennek lehet súlyos végkimenetele.

Az orvos tapasztalata szerint a fiatalabb fertőzötteknél a túlsúly és a cukorbetegségre való hajlam a súlyosbító körülmény. „A legveszélyesebb a fiatalok esetében, ha kialakul az immunrendszer túl heves gyulladásos reakciója. Ritkán, de előfordul, és akkor azon múlik, hogy a szervezet miként tudja felvenni a harcot” – mutatott rá Nagy Réka.

Önkénteseket fertőzne meg a vírussal a világszervezet

Az Egészségügyi Világszervezet bejelentette annak a lehetőségét, hogy fiatal, egészséges önkénteseket szándékosan fertőzzenek meg koronavírussal, ezzel siettetve az oltóanyagok fejlesztését. A Guardian beszámolója szerint a kutatók egy részének fenntartásai vannak ezzel kapcsolatban, hiszen a fertőzésre nincs specifikus kezelés. A tesztek támogatói viszont azzal érvelnek, hogy a koronavírus-fertőzés kockázatai minimálisak a fiatal és egészséges személyek esetében, a társadalom pedig rengeteget nyer a kísérlettel. Az Egészségügyi Világszervezet szakmai tanácsadói elemzik a terveket. Angliában már kétezer önkéntes jelentkezett, az elképzelés szerint, megkapják az oltást, majd egy hónapra rá szándékosan megfertőzik őket koronavírussal, hogy ilyen módon teszteljék a vakcina hatékonyságát.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron