Csak óvatosan az antibiotikummal, a vérplazma kevésbé hatásos – Pontosították a koronavírus-kezelés protokollját

A vírus kezelésére vonatkozó korábbi előírásokat némiképp finomította az egészségügyi minisztérium •  Fotó: Beliczay László

A vírus kezelésére vonatkozó korábbi előírásokat némiképp finomította az egészségügyi minisztérium

Fotó: Beliczay László

Nincsen specifikus gyógyszer a koronavírus-fertőzés kezelésére, az antibiotikumot ilyenkor körültekintően kell alkalmazni – mondta el a Krónikának Nagy Réka infektológus szakorvos, aki a járvány kitörése óta kezeli a fertőzötteket a sepsiszentgyörgyi kórházban. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy frissítette az egészségügyi minisztérium a koronavírus-fertőzés kezelés protokollját.

Bíró Blanka

2020. december 11., 10:012020. december 11., 10:01

Frissítette az egészségügyi minisztérium a koronavírus-fertőzés kezelés protokollját. Dr. Nagy Réka infektológus szakorvos, aki a járvány kitörése óta kezeli a koronavírus-fertőzötteket a sepsiszentgyörgyi kórházban, lapunknak elmondta, lényeges változás nem történt, új gyógyszerek nem kerültek be, inkább csak tisztáztak bizonyos kérdéseket.

Például felhívták a figyelmet az antibiotikum óvatos használatára, megállapítják, hogy a vérplazma nem annyira hatásos, mint ahogy korábban hitték, és az antivirális terápia inkább a betegség korai szakaszában hatékony.

Nincs egyértelmű javaslat

Az új protokollt tartalmazó rendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben, ebben pontosítják a korábbi előírásokat. Az egészségügyi minisztérium leszögezi, hogy a tünetmentes koronavírus-fertőzötteknek semmilyen gyógyszeres kezelést nem kell adni. Felhívják a figyelmet, hogy antibiotikumos kezelés csak elvétve alkalmazható, mert a koronavírus-fertőzés ritkán fertőződik felül baktériummal. Az otthon kezelt betegek esetében az azitromicin alkalmazása inkább káros.

A vérplazma-terápia hatékonysága és kockázata még ellentmondásos, ezért nem lehet egyértelmű alkalmazási javaslatot megfogalmazni – áll a protokollban.

Az antivirális gyógyszerek a betegség korai stádiumában, az első 7–10 napban hatékonyabbak, ezeket a könnyebb vagy közepes lefolyású kórkép esetén javasolják. A Remdesivir antivirális gyógyszer a középsúlyos vagy súlyos esetekben használható, de ez esetben is figyelembe kell venni a kockázatokat.

A gyulladáscsökkentők közül a dexametazont részesítik előnyben, ezek használatát az elhúzódó gyulladás és az oxigénpótlásra szoruló betegek esetében javasolják. Az immunomodulátorok bevetését pedig csak abban az esetben, ha gyulladáscsökkentővel nem érhető el eredmény. Véralvadásgátlót minden kórházban kezelt betegnek kell kapnia.

Az esetek többségében javasolják a lázcsillapítást, az izomfájdalom csillapítását, altató, nyugtató használatát az álmatlanság, szorongás csökkentésére.

Továbbá javasolják az émelygés, a hányinger tüneti kezelését, a nyákoldók használatát, az ágyhoz kötött betegek esetében a felfekvések megelőzését, megelőző jelleggel gyomorvédők alkalmazását, és az esetleges dohányzás abbahagyását.

Személyre szabott kezelés

Gyakorlatilag ugyanazt a protokoll alkalmazzuk, mint korábban, csak tisztázták a részleteket, mondta el Nagy Réka infektológus. Hangsúlyozta, nem került be a kezelési útmutatóba egyetlen új gyógyszer sem, leginkább az antibiotikum-terápia óvatos alkalmazására tér ki az új változat.

A vírusfertőzésre az antibiotikum hatástalan, ha nincs bizonyított bakteriális fertőzés, szükségtelen megelőzésképpen antibiotikumot felírni, hiszen fennáll a veszélye a rezisztencia kialakulásának.

Az új protokollban arra fektetik a hangsúlyt, hogy az orvosok ne vigyék túlzásba az antibiotikum használatát – részletezte Nagy Réka. Arra is kitért, hogy a vérplazma eddigi alkalmazása során egyelőre még csak azt a következtetést lehet levonni, hogy nem olyan hatásos, mint ahogy a járvány elején remélték, ezért a protokollban nem is fogalmaznak meg erre vonatkozó ajánlást. Nagy Réka tapasztalatai szerint az útmutató alkalmazható, ám a kezelést minden esetben személyre kell szabni.

Idézet
A gyógyszeres kezelés attól függ, hogy milyen stádiumában kerül kórházba a beteg, milyen társbetegségei vannak, mennyire elterjedt a gyulladásos folyamat, alakult-e ki a tüdőgyulladás.

Ezektől a tényezőktől függ a kezelés, és annak hatékonysága. Specifikusan koronavírus elleni gyógyszer sajnos még mindig nincs” – részletezte az infektológus. A gyulladáscsökkentő, immunomodulátor-terápiák hatásosak, eddig is alkalmazták, az antivirális szerek, mint amilyen a Remdesivir, nem csodaszerek. „Ha a fertőzés első napjaiban bekerül a beteg a kórházba, valamivel hatékonyabb az antivirális-kezelés, ám ha már tíz nap eltelt, szinte felesleges. „Ha időben elkezdjük a Remdesivir-kezelést, akkor is alacsony a hatékonysága, hiszen nem a koronavírusra fejlesztették ki” – fejtette ki Nagy Réka.

A legnagyobb veszély a társbetegség

A járvány kitörése óta elsősorban az változott, hogy egyre több az idős és súlyos társbetegségekben szenvedő fertőzött – mutatott rá a szakorvos. Hozzátette,

a neurológiai kórképek, a szív-ér rendszeri betegségek, a cukorbetegség, a veseelégtelenség súlyosbodik a fertőzés hatására, ennek lehet súlyos végkimenetele.

Az orvos tapasztalata szerint a fiatalabb fertőzötteknél a túlsúly és a cukorbetegségre való hajlam a súlyosbító körülmény. „A legveszélyesebb a fiatalok esetében, ha kialakul az immunrendszer túl heves gyulladásos reakciója. Ritkán, de előfordul, és akkor azon múlik, hogy a szervezet miként tudja felvenni a harcot” – mutatott rá Nagy Réka.

Önkénteseket fertőzne meg a vírussal a világszervezet

Az Egészségügyi Világszervezet bejelentette annak a lehetőségét, hogy fiatal, egészséges önkénteseket szándékosan fertőzzenek meg koronavírussal, ezzel siettetve az oltóanyagok fejlesztését. A Guardian beszámolója szerint a kutatók egy részének fenntartásai vannak ezzel kapcsolatban, hiszen a fertőzésre nincs specifikus kezelés. A tesztek támogatói viszont azzal érvelnek, hogy a koronavírus-fertőzés kockázatai minimálisak a fiatal és egészséges személyek esetében, a társadalom pedig rengeteget nyer a kísérlettel. Az Egészségügyi Világszervezet szakmai tanácsadói elemzik a terveket. Angliában már kétezer önkéntes jelentkezett, az elképzelés szerint, megkapják az oltást, majd egy hónapra rá szándékosan megfertőzik őket koronavírussal, hogy ilyen módon teszteljék a vakcina hatékonyságát.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Székelyföldi kispapok öltik fel a reverendát Gyulafehérváron

Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.

Székelyföldi kispapok öltik fel a reverendát Gyulafehérváron
2024. november 06., szerda

Fegyverre menő harc folyt a parkolóhelyért egy erdélyi megyében

Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.

Fegyverre menő harc folyt a parkolóhelyért egy erdélyi megyében
2024. november 06., szerda

Bedőlhet a gyógyszerpiac a környezetvédelmi szigorítások és a rossz kormánypolitika miatt

Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.

Bedőlhet a gyógyszerpiac a környezetvédelmi szigorítások és a rossz kormánypolitika miatt
2024. november 06., szerda

Újra magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek

Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.

Újra magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek
2024. november 06., szerda

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek

Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek
2024. november 06., szerda

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását

A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását
2024. november 05., kedd

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember

Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember
2024. november 05., kedd

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték

Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték
2024. november 05., kedd

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez

Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez
2024. november 05., kedd

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait

Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait