Még csak az öltönyösök terepe. Hamarosan elkészül a Szatmár–Nagybánya-gyorsforgalmi megvalósíthatósági tanulmánya
Fotó: Facebook/Irinel Ionel Scriosteanu
Hamarosan elkészül a Szatmárnémeti–Nagybánya-gyorsforgalmi, illetve Nagybánya és Máramarossziget terelőútjának megvalósíthatósági tanulmánya. A mintegy 700 millió eurót felemésztő, Máramarost érintő nagyberuházásokhoz többek között egy új Tisza-híd is „csatlakozik” a megyében, a közúti fejlesztések összköltsége megközelíti az egymilliárd eurót. Közben Szatmárról a magyar határ felé is gyorsforgalmit terveznek a Partiumban, illetve egyre közelebb a munkarajt a Nagyvárad–Arad-nyomvonalon is.
2023. november 16., 09:482023. november 16., 09:48
Irinel Ionel Scrioșteanunak, a közlekedési minisztérium államtitkárának beszámolója szerint újabb megye kerül a szaktárca és a helyi önkormányzatok partnerségével megvalósítandó nagyberuházások „topjába”. Az együttműködésnek köszönhetően az elmúlt 30 év első, stratégiai fontosságú infrastrukturális fejlesztései valósulhatnak meg Máramarosban, mégpedig összesen körülbelül egymilliárd euró értékben.
Az államtitkár a terepen tett látogatása után Facebook-oldalán sorra vette a tervezett fejlesztések állását. A legnagyobb ívű beruházás a Szatmárnémeti–Nagybánya-gyorsforgalmi út megépítése.
A többtucat felüljárót, hidat tartalmazó út tervezett nyomvonalán jelenleg földtani méréseket végeznek, és folyamatban van a környezetvédelmi engedélyeztetés. A megvalósíthatósági tanulmány várhatóan decemberben készül el. A hatóságok áfa nélkül 448 millió euróra becsülték a költségeket.
Fotó: Facebook/Irinel Ionel Scriosteanu
További nagyberuházás Nagybánya déli körgyűrűjének megépítése, amely 36,5 kilométeres lesz, és áfa nélkül 231 millió eurót emészthet fel. Ez is a gyorsforgalmihoz hasonló stádiumban van, szintén decemberre várják a megvalósíthatósági tanulmányt. Akárcsak a máramarosszigeti terelőút esetében, amely 5,5 kilométeres lesz, és áfa nélkül 20 millió eurót szánnak rá.
Ionel Scrioșteanu megemlítette két nagybányai felüljáró megépítését is a fontos infrastrukturális beruházások között, amelyek enyhítenek a forgalmi dugókon. Az országos helyreállítási terv (PNRR) révén finanszírozott munkálatok együttvéve mintegy 35 millió euróba kerülnek. Szintén ide tartozik a Szatmár felé vezető gyorsforgalmihoz tervezett bekötőút megvalósítása, amely esetében áfa nélkül 49 millió eurós költségekkel számolnak.
Fotó: Facebook/Irinel Ionel Scriosteanu
Az új átkelő két hidat jelent a két menetirány számára. A több mint 33 millió eurót felemésztő beruházás révén új határátkelő pont is létesül. Az államtitkár a minap az ukrajnai hatóságokkal is tárgyalt, hogy lehetővé tegyék a román építő számára a munkálatok elkezdését a Tisza túloldalán is.
Előrelépés történt az Arad és Nagyvárad között tervezett új gyorsforgalmi út ügyében, melynek megépítése immár biztosra vehető, főleg a projektbe foglalt „ráadás” miatt, mely Magyarország és Románia negyedik gyorsforgalmi összeköttetését jelenti.
Mint ismeretes, az említett gyorsforgalmi út nyugati végén fekvő Szatmárnémeti nemcsak Nagybánya, hanem a magyar határ felé is új, biztonságos, négysávos aszfaltcsíkot kap. A magyar határt Óvárinál elérő új út teljes hossza 14,862 kilométer, amely 10,831 km gyorsforgalmi útból és 4,031 km bekötőútból áll. A mintegy 200 millió eurót felemésztő munkálatok elvégzéséhez 1,67 millió négyzetméternyi terület kisajátítása szükséges, amely 597 magántulajdonban lévő területből áll. A kormány októberben jóváhagyta a kisajátításokat.
„Egy új határátkelő megnyitása elengedhetetlen Szatmár megye számára. A petei határátkelő tehermentesítése mellett ugyanakkor ez a gyorsforgalmi út Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék kölcsönös fejlődését is elő fogja segíteni, valamint kapcsolódási pontot hoz létre Szatmár megye és az európai autópálya-hálózat között” – nyilatkozta korábban Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke.
A határ innenső oldalán tervezett gyorsforgalmi út az „északi autópálya” néven ismert projekt része, amely Szatmárnémeti mellett – kelet felé – Nagybányát, onnan pedig Dést, Besztercét, Vatra Dorneit és Suceavát érinti. Ugyanakkor a Szatmárnémeti–Óvári-szakasz nemzetközi megállapodás része is a magyarországi féllel kötött egyezség értelmében.
A budapesti kormány tervei szerint 2026 végére, a román kormánnyal történő együttműködés segítségével, autópálya fogja összekötni Nyíregyházát és Szatmárnémetit – jelentette ki Lázár János anyaországi építési és közlekedési miniszter a Magyarországon épülő M49-es gyorsforgalmi út mellett augusztusban tartott sajtótájékoztatóján.
Az M49-es építésének jelentőségét méltatva akkor Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti RMDSZ-es polgármestere elmondta, romániai oldalon elkészült a határt és Szatmárnémeti körgyűrűjét összekötő tizennégy kilométeres sztrádaszakasz megvalósíthatósági tanulmánya, befejeződött a régészeti feltárás és készül a műszaki terv, valamint a kisajátítási eljárás is megindult.
A budapesti kabinet tervei szerint 2026 végére, a román kormánnyal történő együttműködés segítségével, autópálya fogja összekötni Nyíregyházát és Szatmárnémetit – jelentette ki az anyaországi építési és közlekedési miniszter.
Az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út (Dex11) a tervek szerint 120,1 kilométer hosszú lesz, ugyanakkor a projekt részeként Nagyszalonta felé 5, Aradra 3 kilométeres bekötőutat is építenek, illetve megvalósítják a magyar határ felé vezető 9,85 kilométeres aszfaltcsíkot is, így összesen 138 km-t építenek meg a több mint kétmilliárd eurósra becsült munkálatok során.
A bukaresti kormány tavaly decemberben hagyta jóvá egy új gyorsforgalmi összeköttetés létesítését Románia és Magyarország között, amely a Magyarországon Békéscsabától Méhkerék felé tovább épülő (M44-es) autóutat köti majd össze a romániai oldalon Nagyszalontánál a Várad és Arad között létesítendő aszfaltcsíkkal.
Egyre közelebb kerül a Nagyváradot Araddal összekötő gyorsforgalmi út építésének megkezdése: a közmunkák jóváhagyásával foglalkozó tárcaközi tanács szerdai ülésén jóváhagyták az útszakasz megvalósíthatósági tanulmányát.
Egyébként Szatmárnémetiben is új híd épül: év végén adnák át a legkorszerűbb technológiával felépített függőhidat. Az 1989-es rendszerváltás óta a legnagyobb szatmárnémeti beruházásnak számító harmadik Szamos-hidat a nyáron megfogalmazott tervek szerint karácsony táján adják át a forgalomnak. A 2020-ban elkezdődött építkezés összköltségvetése 141,6 millió lej (28,3 millió euró) plusz áfa.
Év végén adnák át a legkorszerűbb technológiával felépített új függőhídat Szatmárnémetiben.
Csaknem 110 kilométernyi új autópálya- és gyorsforgalmiút-szakasszal gazdagodhat Románia 2023-ban. Ebből kevesebb mint 100 kilométer adható át a forgalomnak, de így is csaknem kétszer több, mint tavaly.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
szóljon hozzá!