Fotó: Facebook/BBTE/Jancsik Gergő
A Báthory István erdélyi fejedelem koráig visszanyúló dicső múlt büszke felvállalásával, illetve a romániai nacionalista-szélsőséges idők, a kommunista mentalitás ostorozásával és a történelemhamisítás elítélésével idézte fel Daniel David, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem új rektora a kolozsvári székhelyű felsőoktatási intézmény megalapítását, amely pontosan 439 évvel ezelőtt történt.
2020. május 12., 13:152020. május 12., 13:15
2020. május 12., 17:352020. május 12., 17:35
A BBTE honlapján olvasható magyar nyelvű közleményben emlékeztetnek: 1581. május 12-én Báthory István uralkodó, Erdély fejedelme és a korszak egyik legnagyobb európai államának, a Lengyel–Litván Uniónak királya Királyi Alapítólevelével felállítja a kolozsvári (Claudiopolis) Academia Claudiopolitanát a Farkas utcában.
„A BBTE megbecsüli és tiszteletben tartja akadémiai hagyományát” című közlemény szerint páratlan lépés volt ez abban a korban, hiszen a mai Románia területén akkor nem létezett más, egyetemi státusú intézmény, és az akkori Magyarország területén is ez volt az egyetlen aktív egyetemi intézmény.
Az akadémia működését pápai jóváhagyással a jezsuita rend szervezte és vezette; 1583-ban a pápa az intézményhez egy római katolikus papnevelő intézetet csatolt. A működés kisebb megszakításai, újrakezdések után az intézmény fokozatosan fejlődik, majd Universitas Claudiopolitanává válik: az eredeti két kar egy jogi (1774) és egy orvostudományi (1775/1776) karral egészül ki. 1753-tól császári egyetemmé válik, latin és német nyelvű oktatással, amely immár nem kifejezetten katolikus/jezsuita irányultságú.
1786 után az Universitas Claudiopolitanát egyetemi rang nélküli felsőoktatási intézménnyé alakítják (dockori címet nem ad), később pedig az Orvosi-Sebészeti Intézet (1850 után) és az 1863-ban újraalapított Királyi Jogakadémia marad fenn. Ez a két félegyetemi felsőoktatási intézmény 1872-ben beépül az új kolozsvári magyar egyetembe, amely 1919-ben Kolozsvári Román Tudományegyetemmé alakul át. A kommunizmus időszakában, 1959-ben a magyar egyetem utódja, a Bolyai Egyetem és a román egyetem utódja, a V. Babeș Egyetem Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) néven egyesül – idézik fel a BBTE közleményében.
Daniel David pszichológus, az egyetem két és fél hónapja megválasztott rektora emlékeztetett, az Academia/Egyetem megalapításakor Báthory István fejedelem azt nyilatkozta, hogy az intézménynek ugyanolyan méltósággal kell rendelkeznie, mint Franciaország, Németország, Olaszország vagy Spanyolország hasonló intézményeinek; később a bécsi udvar az egyetemet ilyen szintre emelte.
– fogalmazott a rektor. „Nemcsak az 1581-es dátum jelenik meg az egyetem címerében, hanem az alapító által megszabott irányt követjük a »Traditio nostra unacum europae virtutibus splendet« mottóval, valamint a »Tradițio et Excellentia« értékeket szem előtt tartva. Ezenkívül egyetemünket a közelmúltban befogadta a GUILD-közösség, a legrangosabb európai world-class egyetemek közössége; ez is jelzi, hogy nem maradunk meg a szimbólumok szintjén, hanem lehorgonyzunk a rangos nemzetközi akadémiai valóságban is” – idézi a közlemény Daniel Davidot.
Daniel David
Fotó: BBTE
Mindezek ismeretében a BBTE első embere felháborítónak tartja, hogy a közelmúltban az intézmény nem kapta meg a neki járó tiszteletet és elismerést.
A romániai felsőoktatás történelemének átírása által elkövetett torzítás egy olyan romániai egyetem figyelmen kívül hagyásához vezethetett, amely 1585-ben felsőoktatási intézmény szintjére emelkedett, a 18. század elején tucatnyi baccalaureusi, magiszteri és doktori fokozatot nyújtott, majd 1753 császári egyetemmé vált, s rendelkezett a korszak négy klasszikus karával (filozófia/teológia/jog/orvostudomány)” – szögezte le Daniel David.
Lássuk például, hogyan szólította meg Mária Terézia császárnő 1775-ben ezt az akadémiai közösséget: »Kimagaslóak, dicséretre és tiszteletre méltók, csodálatosak… általunk őszintén szeretett közösség… örömmel határoztunk úgy, hogy legalábbis az elkövetkezőkben a kolozsvári egyetemen bevezetünk egy orvostudományi kart« Nos, ha manapság politikusainknak ennek a tiszteletnek legalább egy töredékével viseltetnének a tudományos közeg irányában, akkor Románia másképp nézne ki!” – jelentette ki a BBTE március elején megválasztott rektora.
Mint ismeretes, Daniel David pszichológus, korábbi rektorhelyettes Ioan Chirilă ortodox teológussal mérküzött meg a multikulturális Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektori tisztségéért. A szatmárnémeti születésű Daniel David a BBTE-n szerzett pszichológusi diplomát, és ugyanitt szerezte meg a doktori fokozatot is. Tanulmányait azonban 1999 és 2002 között a New York-i Albert Ellis Institute-ban folytatta. Kolozsvári egyetemi tisztségei mellett az amerikai intézet kutatási igazgatói tisztségét is betölti. Daniel David magyarul és németül is közzétette rektori programját. Ebben egy világszínvonalú egyetem felépítését ígérte, a bizalom és a nyitás jegyében. A rektorválasztáson a szavazatok több mint 60 százalékával győzött.
Daniel David pszichológus, eddigi rektorhelyettes vezeti a következő négy évben a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE) a keddi rektorválasztás első eredményei szerint. A szatmárnémeti születésű egyetemi oktató a bizalom és nyitás jegyében egy világszínvonalú egyetem felépítését ígéri.
A Román Akadémia elnökévé is megválasztott Ioan Aurel Pop – aki kitöltötte két mandátumát a BBTE élén, és a törvény értelmében harmadik mandátumot nem vállalhatott – korábban súlyos kijelentésekkel terhelte a magyar–román viszonyt. A Román Akadémia által 2017 tavaszán létrehozott – főleg Oroszországgal foglalkozó – „Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Laboratóriuma” (LARICS) bemutatkozó rendezvényén a BBTE rektora azt állította, hogy Románia „egy másik szomszédjával, Magyarországgal is információs és kommunikációs háborút visel”, Budapest pedig „saját költségvetéssel rendelkező állami főosztályt hozott létre Trianon 100 elnevezéssel”. Ezt követően a román sajtó a magyar kormány „románellenes propaganda-főosztályaként" állította be a magyarországi Trianon 100 nevű kutatócsoportot.
Ioan Aurel Pop ezek után gyakorlatilag „kitessékelte” az országból Kelemen Hunort, miután az RMDSZ elnöke azt nyilatkozta, a románságnak el kell fogadnia, hogy az erdélyi magyarság nem fogja tudni és nem is akarja ünnepelni 1918-at. „Ha nem ismered el a román nemzeti ünnepet, nem élhetsz ebben az országban” – fogalmazott a román történész.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
2 hozzászólás