Büszke a Báthory-örökségre, elítéli a történelemhamisítást a BBTE új rektora

•  Fotó: Facebook/BBTE/Jancsik Gergő

Fotó: Facebook/BBTE/Jancsik Gergő

A Báthory István erdélyi fejedelem koráig visszanyúló dicső múlt büszke felvállalásával, illetve a romániai nacionalista-szélsőséges idők, a kommunista mentalitás ostorozásával és a történelemhamisítás elítélésével idézte fel Daniel David, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem új rektora a kolozsvári székhelyű felsőoktatási intézmény megalapítását, amely pontosan 439 évvel ezelőtt történt.

Krónika

2020. május 12., 13:152020. május 12., 13:15

2020. május 12., 17:352020. május 12., 17:35

A BBTE honlapján olvasható magyar nyelvű közleményben emlékeztetnek: 1581. május 12-én Báthory István uralkodó, Erdély fejedelme és a korszak egyik legnagyobb európai államának, a Lengyel–Litván Uniónak királya Királyi Alapítólevelével felállítja a kolozsvári (Claudiopolis) Academia Claudiopolitanát a Farkas utcában.

Történelmi visszatekintés

„A BBTE megbecsüli és tiszteletben tartja akadémiai hagyományát” című közlemény szerint páratlan lépés volt ez abban a korban, hiszen a mai Románia területén akkor nem létezett más, egyetemi státusú intézmény, és az akkori Magyarország területén is ez volt az egyetlen aktív egyetemi intézmény.

A Királyi Alapítólevél felhatalmazást adott, hogy „baccalaureusi, magisteri és doctori” szinten bocsásson ki oklevelet két, latin nyelven oktató karon: a Filozófián (3 éves képzés), amelyet a Teológiai Kar képzése (4 éves) követett.

Az akadémia működését pápai jóváhagyással a jezsuita rend szervezte és vezette; 1583-ban a pápa az intézményhez egy római katolikus papnevelő intézetet csatolt. A működés kisebb megszakításai, újrakezdések után az intézmény fokozatosan fejlődik, majd Universitas Claudiopolitanává válik: az eredeti két kar egy jogi (1774) és egy orvostudományi (1775/1776) karral egészül ki. 1753-tól császári egyetemmé válik, latin és német nyelvű oktatással, amely immár nem kifejezetten katolikus/jezsuita irányultságú.

1786 után az Universitas Claudiopolitanát egyetemi rang nélküli felsőoktatási intézménnyé alakítják (dockori címet nem ad), később pedig az Orvosi-Sebészeti Intézet (1850 után) és az 1863-ban újraalapított Királyi Jogakadémia marad fenn. Ez a két félegyetemi felsőoktatási intézmény 1872-ben beépül az új kolozsvári magyar egyetembe, amely 1919-ben Kolozsvári Román Tudományegyetemmé alakul át. A kommunizmus időszakában, 1959-ben a magyar egyetem utódja, a Bolyai Egyetem és a román egyetem utódja, a V. Babeș Egyetem Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) néven egyesül – idézik fel a BBTE közleményében.

Kiválóságon alapuló hagyomány

Daniel David pszichológus, az egyetem két és fél hónapja megválasztott rektora emlékeztetett, az Academia/Egyetem megalapításakor Báthory István fejedelem azt nyilatkozta, hogy az intézménynek ugyanolyan méltósággal kell rendelkeznie, mint Franciaország, Németország, Olaszország vagy Spanyolország hasonló intézményeinek; később a bécsi udvar az egyetemet ilyen szintre emelte.

Ezt a kiválóságon alapuló akadémiai kultúrát az egyetem történelme során folyamatosan fenntartotta

– fogalmazott a rektor. „Nemcsak az 1581-es dátum jelenik meg az egyetem címerében, hanem az alapító által megszabott irányt követjük a »Traditio nostra unacum europae virtutibus splendet« mottóval, valamint a »Tradițio et Excellentia« értékeket szem előtt tartva. Ezenkívül egyetemünket a közelmúltban befogadta a GUILD-közösség, a legrangosabb európai world-class egyetemek közössége; ez is jelzi, hogy nem maradunk meg a szimbólumok szintjén, hanem lehorgonyzunk a rangos nemzetközi akadémiai valóságban is” – idézi a közlemény Daniel Davidot.

Daniel David •  Fotó: BBTE Galéria

Daniel David

Fotó: BBTE

Nem szabad fenntartani a torzításokat

Mindezek ismeretében a BBTE első embere felháborítónak tartja, hogy a közelmúltban az intézmény nem kapta meg a neki járó tiszteletet és elismerést.

Idézet
Elképesztő számomra, hogy az országban a nacionalista-szélsőséges idők és/vagy a kommunista mentalitás a felismerhetetlenségig redukált egy ilyen egyetemet.

A romániai felsőoktatás történelemének átírása által elkövetett torzítás egy olyan romániai egyetem figyelmen kívül hagyásához vezethetett, amely 1585-ben felsőoktatási intézmény szintjére emelkedett, a 18. század elején tucatnyi baccalaureusi, magiszteri és doktori fokozatot nyújtott, majd 1753 császári egyetemmé vált, s rendelkezett a korszak négy klasszikus karával (filozófia/teológia/jog/orvostudomány)” – szögezte le Daniel David.

Idézet
A globalizáció és az internet korában azonban ezeket a torzításokat már nem szabad fenntartani, a helyzetet úgy kell feltárni, ahogyan valóban volt, tehát van még, mit tanulnunk.

Lássuk például, hogyan szólította meg Mária Terézia császárnő 1775-ben ezt az akadémiai közösséget: »Kimagaslóak, dicséretre és tiszteletre méltók, csodálatosak… általunk őszintén szeretett közösség… örömmel határoztunk úgy, hogy legalábbis az elkövetkezőkben a kolozsvári egyetemen bevezetünk egy orvostudományi kart« Nos, ha manapság politikusainknak ennek a tiszteletnek legalább egy töredékével viseltetnének a tudományos közeg irányában, akkor Románia másképp nézne ki!” – jelentette ki a BBTE március elején megválasztott rektora.

Óriási fordulat a rektori székben

Mint ismeretes, Daniel David pszichológus, korábbi rektorhelyettes Ioan Chirilă ortodox teológussal mérküzött meg a multikulturális Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektori tisztségéért. A szatmárnémeti születésű Daniel David a BBTE-n szerzett pszichológusi diplomát, és ugyanitt szerezte meg a doktori fokozatot is. Tanulmányait azonban 1999 és 2002 között a New York-i Albert Ellis Institute-ban folytatta. Kolozsvári egyetemi tisztségei mellett az amerikai intézet kutatási igazgatói tisztségét is betölti. Daniel David magyarul és németül is közzétette rektori programját. Ebben egy világszínvonalú egyetem felépítését ígérte, a bizalom és a nyitás jegyében. A rektorválasztáson a szavazatok több mint 60 százalékával győzött.

korábban írtuk

Daniel David pszichológus lett a BBTE új rektora
Daniel David pszichológus lett a BBTE új rektora

Daniel David pszichológus, eddigi rektorhelyettes vezeti a következő négy évben a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE) a keddi rektorválasztás első eredményei szerint. A szatmárnémeti születésű egyetemi oktató a bizalom és nyitás jegyében egy világszínvonalú egyetem felépítését ígéri.

Daniel David hagyománytisztelő, történelemhamisítást elutasító hozzáállása már csak azért is figyelemre méltó, mert elődje éppen ellenkező magatartásáról vált ismertté.

A Román Akadémia elnökévé is megválasztott Ioan Aurel Pop – aki kitöltötte két mandátumát a BBTE élén, és a törvény értelmében harmadik mandátumot nem vállalhatott – korábban súlyos kijelentésekkel terhelte a magyar–román viszonyt. A Román Akadémia által 2017 tavaszán létrehozott – főleg Oroszországgal foglalkozó – „Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Laboratóriuma” (LARICS) bemutatkozó rendezvényén a BBTE rektora azt állította, hogy Románia „egy másik szomszédjával, Magyarországgal is információs és kommunikációs háborút visel”, Budapest pedig „saját költségvetéssel rendelkező állami főosztályt hozott létre Trianon 100 elnevezéssel”. Ezt követően a román sajtó a magyar kormány „románellenes propaganda-főosztályaként" állította be a magyarországi Trianon 100 nevű kutatócsoportot.

Ioan Aurel Pop ezek után gyakorlatilag „kitessékelte” az országból Kelemen Hunort, miután az RMDSZ elnöke azt nyilatkozta, a románságnak el kell fogadnia, hogy az erdélyi magyarság nem fogja tudni és nem is akarja ünnepelni 1918-at. „Ha nem ismered el a román nemzeti ünnepet, nem élhetsz ebben az országban” – fogalmazott a román történész.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat