Az alcinai erődtemplom boltozata beomlott, az orgona is megrongálódott
Fotó: Turnul Sfatului portál
Nagy mértékben károsodott a Szeben megyei Alcina község középkori temploma, miután beomlott a boltozata. Az egyházi szóvivő szerint már korábban voltak jelei annak, hogy beszakadhat a mennyezet, de egy műemlék esetében bizonyos bürokratikus folyamatra, engedélyekre van szükség a javításokhoz.
2020. november 05., 16:362020. november 05., 16:36
2020. november 05., 16:482020. november 05., 16:48
Beszakadt a Szeben megyei Alcina középkori erődtemplomának boltozata szerdán, az orgona, a padok és a templomi zászlók is megrongálódtak. Emberi sérülés nem történt, miután az épületet már korábban elzárták a látogatók előtt a veszélyesnek tűnő mennyezeti repedések miatt. Kiss Lóránd restaurátor lapunkat arról tájékoztatta, hogy a
A Szeben megyei község evangélikus temploma nem tartozott az elhanyagolt műemlékek közé, Kiss Lóránd szerint karbantartott épületről van szó.
Ștefan Bichler egyházi szóvívő a nagyszebeni Turnul Sfatului portálnak elmondta, egy műemlék esetében bizonyos bürokratikus folyamatra, engedélyekre van szükség a javításokhoz. „Nem bírálni akarok, hiszen elvileg van értelme az engedélyeztetéseknek, de ez azt is jelenti, hogy az eljárás több időt vesz igénybe. Ha repedés jelenik meg egy ötszáz éves mennyezeten, állami alkalmazott szakértőt kell hívni, s belőlük nincs sok ma Romániában” – tette hozzá Birchler. Szakértőkkel való konzultációk után egyébként arra a következtetésre jutottak, hogy
A szóvivő tájékoztatása szerint a jó állapotban lévő tetőzetet nem olyan régen renoválták. A károk felmérése után az evangélikus egyház képviselői adományozási kampányt terveznek első fázisban a templom orgonájának felújítására.
A falképek 2007 őszén kerültek napvilágra, ezt követően teljes körűen feltárták és konzerválták őket.
Művészettörténészek szerint a 14. század közepe után festett falképegyüttes töredékessége ellenére is igen gazdag anyaggal szolgál. Az ikonográfiai program leghangsúlyosabb eleme egy tizenöt jelenetből álló Mária élete ciklus, emellett a Jessze fája, egy pap, négy szent és az Apokalipszis lovasai is feltűnnek.
Alcina a legkorábbi szász települések közé tartozik. A torony nélkül épült templom építését a 13. század elejére datálják. 1509-ben alakították át csarnoktemplommá, a 15. század vége táján épültek ki a várfalak a templom körül.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!