Benedek István vásárhelyi orvosprofesszor tavaly szeptemberben hunyt el koronavírus-fertőzésben
Fotó: Archív
Sorozatos orvosi műhibák áldozata lett Benedek István marosvásárhelyi orvosprofesszor tavaly ősszel – állítják a hematológus családtagjai. Úgy vélik, sokkal több szakértelemmel és odafigyeléssel kellett volna a Covid–19-betegséggel kórházba utalt orvosprofesszort ellátni. Az ügyben kivizsgálás folyik.
2021. március 26., 08:012021. március 26., 08:01
Két síkon is folyik a vizsgálat Benedek István marosvásárhelyi orvosprofesszor 2020. szeptember elsején bekövetkezett halála körülményeinek kiderítésére.
Mint arról beszámoltunk, Benedek hozzátartozói azt állítják, hogy az egyetemi tanár nem a koronavírus, hanem sorozatos orvosi műhibák áldozata lett. A család úgy véli, sokkal több szakértelemmel, nagyobb gyorsasággal és odafigyeléssel kellett volna a Covid–19-betegséggel kórházba utalt orvosprofesszort ellátni.
Benedek István marosvásárhelyi orvosprofesszor, belgyógyász, hematológus haláláról, annak körülményeiről, esetleges orvosi mulasztásokról és felelősségre vonásról tájékoztatta a sajtót a szeptember elsején elhalálozott professzor családja.
A marosvásárhelyi csontvelő-átültetési központ alapítójaként és nyugdíjazásáig vezetőjeként ismert szakembert a múlt év augusztus 12-én súlyos állapotban vitték be a rohammentő szolgálatra, de
Mindezt annak dacára, hogy az elkészült CT-felvételen jól látszódtak a tüdején az elváltozások. Benedek István a megyei sürgősségi kórház intenzív osztályára került. Testvére, Benedek Imre azt állítja, hogy birtokába került egy rövid videófelvétel, amelyen jól látható, hogy bátyját akarata ellenére ágyhoz kötözik orvos kollégái.
– nyilatkozta a Krónikának Benedek Imre kardiológusprofesszor.
Kedden hajnalban 72 éves korában elhunyt Benedek István marosvásárhelyi orvosprofesszor, akit a szakma az erdélyi hematológiai iskola megteremtőjeként tart számon.
Benedek István ágyhoz kötéséről augusztus 18-án értesült a család, de csak azok után hozta nyilvánosságra, miután március elején a nagyszebeni kórházban országos botrány tört ki, szintén a betegek állítólagos lekötözése miatt. A számára nemcsak kellemetlen, de rendkívül sokkoló helyzetet annak idején maga Benedek István mondta el telefonon a fiának. Az egyetemi tanárt kezelő orvosok szélütésre gyanakodtak, és egy másik kórházba költöztették Benedek Istvánt.
„Ettől kezdve sorozatban következtek a kezelési hibák, de ezekről én nem beszélnék, majd az ügyészség dolga lesz kideríteni, hogy az orvosok helyesen vagy tévesen jártak el” – mondta el Benedek István fia, hozzátéve: ma sem érti, apját miért kellett lekötözni.
„Nem lehet egy invazív módon (azaz tűszúráson keresztül) kezelt pácienst felügyelni, ha mozgatja a kezét. Ezért rögzítettük az egyik kezét, de nem több ideig, mint napi négy órát. A Benedek István állítólagos lekötözése mindössze rosszindulatú vádaskodás” – replikázott Stoian doktor, aki a Benedek család bosszúját véli felfedezni az utóbbi napok nyilatkozathullámában.
Az áldozat fia, a szintén orvos végzettségű ifj. Benedek István szerint Stoian az, aki rosszindulattal közelít a kérdéshez, annál is inkább, mivel a tavaly augusztus 12. és 18. között pihenőszabadságát töltötte, így nem tudhatja pontosan, mi történt az általa vezetett osztályon.
Akárcsak nagybátyja, az ifjabb Benedek is bízik az ügyészek, illetve az általuk felkért semleges szakértők véleményezésében. Mint lapunknak elmondta,
„Tudom, hogy hosszú folyamat lesz, de a végére fogunk járni” – szögezte le Benedek István fia. Bár nemcsak a nyomozóhatóságok, hanem az orvosok objektivitásában és korrektségében is bízik, ifj. Benedek István megjegyezte, az orvosi kamara Maros megyei kirendeltsége öt hónap elteltével sem hozott semmiféle döntést.
Mi több, még odáig sem jutott el, hogy a panaszt tevő családtagokat meghallgassa. Szerinte furcsa, hogy míg egyes esetekben napokon, legfeljebb heteken belül döntés születik, édesapja halálának körülményeit szinte fél év után sem tudták kivizsgálni.
„Inkább meghalok itthon méltósággal! Vigyázzatok, kollégák, most már nem tudjátok, ki és hogyan fog kezelni!” – írta közösségi oldalára a szakember, aki 2013, Benedek István egyik napról a másikra történt leváltása óta a Hematológiai és Gerincvelő-átültetési Központ irányítását látja el.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!