Képben vannak. A vizsgálat a magyar szerkesztőség munkájára is kiterjed
Fotó: Facebook/Erdélyi Figyelő
Újabb botrány dúl a Román Televíziónál, a szakszervezet bosszúhadjáratnak tartja a kolozsvári igazgatótanács ellen zajló fegyelmi eljárást. Ennek keretében azzal vádolják a regionális stúdió vezetőit, hogy a járvány kitörésekor annak ellenére hagyták jóvá a magyar adás műsorrácsában a tájékoztató műsorokat, hogy a karantén idején csupán konzerv műsorokat lehetett volna sugározni.
2020. október 12., 18:342020. október 12., 18:34
2020. október 12., 18:392020. október 12., 18:39
„Sztálinista módszerek” alkalmazásával vádolja a Román Televízió (RTV) vezetőségét a MediaSind szakszervezet, és azzal fenyegetőzik, hogy tiltakozó akciókba kezd Kolozsváron és Bukarestben, ha képviselőjét nem engedik megfigyelőként részt venni a kolozsvári regionális stúdió igazgatótanácsa ellen indított fegyelmi eljárásban. A bukaresti vezetőség a járványügyi szabályok megszegésének vádjával indított kivizsgálást a kolozsvári testület öt tagja, többek között Antal Áron, a magyar szerkesztőség vezetője ellen, de
Az RTV vezetősége, Doina Gradea elnök-igazgató és a szakszervezet között hónapok óta zajló harc a múlt héten tetőzött, amikor Bukarest másodszor akadályozta meg, hogy a MediaSind képviselője megfigyelőként részt vegyen a fegyelmi bizottság ülésén, melyen ezúttal Antal Áron magyar főszerkesztőt hallgatták ki. Az elutasításkor arra hivatkoztak, hogy a MediaSind nem képviselheti a televízió munkatársait.
Az érdekvédelmi szervezet bírósági döntéssel támasztja alá ennek ellenkezőjét, rámutatva: a bukaresti táblabíróság június 5-én visszautasította az RTV vezetésének panaszát, miszerint a MediaSind országos – és nem az intézmény keretében alakult – újságíró-szakszervezetként nem vehet részt az egyik tagja ellen zajló fegyelmi eljárásban.
– közölte a szakszervezet. Eszerint az etikai testület nem is tekinthető törvényesnek, hiszen Carla Tompea, a köztelevízió programigazgatója is tagja, aki jelentette a kolozsváriak állítólagos kihágását.
„Első alkalommal fordul elő a Román Televízió történelmében, hogy egy területi stúdió teljes igazgatótanácsa ellen indult fegyelmi eljárás amiatt, hogy eleget tett a közszolgálatiság rendeltetésének, melyet az RTV szervezésére és működésére vonatkozó törvény is előír” – mutat rá az ügy kapcsán korábban, október 5-én kiadott közleményében a MediaSind. Felhívja a figyelmet, hogy a Román Újságírók MediaSind Szakszervezete és annak RTV-nél alakult fiókja, a MediaSind TVR felkérte a szenátus és a képviselőház visszaéléseket és korrupciót vizsgáló bizottságát, vizsgálja ki a kolozsvári fegyelmi eljárást.
Telesulit is sugároztak
Fotó: Haáz Vince
Lapunk úgy értesült, hogy az RTV azzal vádolja a kolozsvári stúdió igazgatótanácsát, miszerint március közepén, a járvány kitörésekor nem tett eleget a bukaresti vezetőség utasításának, és annak ellenére hagyta jóvá a magyar adás műsorrácsában a tájékoztató műsorokat, hogy a karantén idején csupán konzerv műsorokat lehetett volna sugározni.
Továbbá a Telesuli beindulásával a pedagógusok jutottak főszerephez, a magyar adás keretében az általuk tartott „órákat” sugározták. A fegyelmi eljárásról lapunk érintettként Antal Áront, a Kolozsvári Televízió magyar szerkesztőségének vezetőjét is megkereste, de az újságíró azt mondta, a vezetőség döntése értelmében nem nyilatkozhat az ügyben.
– hívja fel a figyelmet a MediaSind szakszervezet. Eszerint a fegyelmi eljárás és a területcsere szorosan összefügg, a Gradea-vezetőség valójában bosszút akar állni a kincses városi döntéshozókon, amiért nyilvánosságra hozták az ügyletet, melyet már az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vizsgál.
A karantén alatt nem zajlott terepmunka, állítják
Fotó: Facebook/TVR Cluj
Emanuel Ungureanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Kolozs megyei képviselője ugyanis augusztus 6-án feljelentést tett a DNA-nál az ügyben. „Azért jöttem, hogy bűnvádi panaszt tegyek a Román Televízió vezetője, Gradea asszony ellen, aki megpróbált elidegeníteni egy kolozsvári földterületet, az RTV kolozsvári területi stúdiójának Meziad utca 4. szám alatti székhelyét” – mondta akkor a News.ro hírügynökségnek a honatya.
A stúdióépítésre nem került sor, és Ungureanu szerint Gradea a telken is túladott volna, felajánlotta egy, a román állam által elkobzott és a volt tulajdonosok által visszaigényelt bukaresti telekért cserébe.
Ráadásul – tette hozzá Ungureanu –, a 300 négyzetméteres bukaresti telek értékét 750 ezer euróra becsülték, míg a 4000 négyzetméteres kolozsvári ennek dupláját, 1,5 millió eurót ér. „Illegális telekcseréről beszélünk, melynek már a kísérlete is büntetendő. De ha legálisan is történt volna, jelentős kár keletkezik, hiszen 750 ezer eurót nem hasonlíthatunk össze 1,5 millió euróval” – fogalmazott Ungureanu, aki szerint a tranzakcióval – amennyiben végrehajtották volna – hatalmas veszteséget okoztak volna a televíziótársaságnak.
Ennek döntése értelmében került szóba kártérítésként más bukaresti telkek mellett a kolozsvári terület, törvényes eljárásként. Hozzátették, a kincses városi telekkel való cserét végül elvetették, mivel erre megvalósíthatósági tanulmány készült, miszerint filmstúdiót építenek rá.
Fotó: Facebook/TVR Cluj
Doina Gradea elnök-vezérigazgató ellen nem ez az egyetlen vád, júliusban az RTV igazgatótanácsának öt tagja a menesztését kérte a parlamenttől. Azzal vádolták, hogy elnöksége óta a köztévé nem tesz eleget a közszolgálatiságnak, és a csatorna nézettsége is csökken. „Sajnos a jelenlegi elnök-főigazgatónak, a Liviu Dragnea volt PSD-elnök javaslatára kinevezett Doina Gradeának még van politikai támogatottsága, ami blokkolja az intézmény tevékenységéről készült jelentések parlamenti vitáját és a teljes vezetőség lemondatását.
– fogalmaz az RTV-nél uralkodó állapotok kapcsán a köztévé ellen több pert is indító MediaSind.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
Két szászrégeni banda tagjai verekedtek össze szombaton a szászrégeni strandon. Az eseményről nem számolt be a Maros megyei rendőr-főkapitányság, ám miután egy helyi román lap részletesen írt a történtekről, kedden több személyt őrizetbe vettek.
Mintegy 400 rendőr és csendőr keresi a 37 éves Emil Gânj Maros megyei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta a házat barátnőjére, aki a tűzvészben életét vesztette. A férfi felkutatása egész éjjel folytatódott.
szóljon hozzá!