Marcel Sas Emil Adăscăliții független polgármester
Fotó: Facebook/Marcel Sas Emil Adascalitii
A margittai önkormányzat január 30-án szavaz arról, hogy tíz százalékkal növelik, azaz visszaállítják a polgármesteri hivatal alkalmazottainak fizetését vagy sem. A Demian Zsolt, az RMDSZ alpolgármestere által támogatott kezdeményezést hevesen ellenzi Marcel Sas Emil Adăscăliții független polgármester, aki 2021-ben éppen ugyanilyen mértékű bércsökkentést eszközölt a szűkös költségvetésre hivatkozva.
2023. január 27., 13:222023. január 27., 13:22
2023. január 27., 13:262023. január 27., 13:26
A két elöljáró a Facebook közösségi oldalon fogalmazta meg – egymással ellentétes – álláspontját. A korábban a Szociáldemokrata Párt helyi tanácsosaként tevékenykedő, ám a 2020-as helyhatósági választások előtt a PSD-vel szakító, és független polgármester-jelöltként induló Adăscăliții videóbejegyzésben szólt az ügyben a Bihar megyei kisváros lakosságához.
„Túl szegények vagyunk ahhoz, hogy ennyi alkalmazottunk legyen, ilyen magas fizetéssel” – jelentette ki a magyar nyelvű feliratozással közölt videójában a polgármester, aki amúgy iskolaigazgatóként vált ismertté Margittán. Az elöljáró azt is megmagyarázta, miért szegény a bihari kisváros: a lakosság 70 százaléka idős, a házak 23 százaléka üresen áll, az adók és illetékek alacsonyak, 2021 előtt pedig a költségvetés csupán 32 százalékát költötték beruházásokra, a fennmaradó összeg a hivatal működésére ment el. Elmondása szerint 2021 óta már a büdzsé 50 százalékát tudták fejlesztésekre költeni.
Marcel Sas Emil Adăscăliții szerint már az is nagy teher, 100 ezer eurós pluszköltség, hogy a kormány 3000 lejre növelte a bruttó minimálbért, ha pedig helyileg elfogadják a 10 százalékos fizetésemelést is, akkor további 144 ezer eurós éves mínusszal kell számolniuk emiatt. Egyébként a polgármester azt is közölte: Demian Zsolt az egyetlen alkalmazott, akinek nem csökkent 2021-ben a fizetése, ugyanis nem kérvényezte önként, mint a többi alkalmazott, ezért „5000 euróval tartozik a közösségnek, amelyet képviselnek”.
Az RMDSZ-es alpolgármester szintén a Facebookon reagált Adăscăliții videójára, a hozzá intézett „kicsinyes vádakra”. Demian szerint a 2021-es leépítés miatt nehézségbe ütközött a helyi közigazgatás működése, és végül új munkatársakat kellett alkalmazni.
– közölte az RMDSZ-es politikus. Aki azt is hangsúlyozta: most nem béremelésről lenne szó, hanem bérszázalék-visszaállításról.
Demian Zsolt RMDSZ-es alpolgármester
Fotó: Facebook/Echipa lui Demian Zsolt és Csapata
Elmondása szerint mind a létszám-, mind pedig a szakképzett személyzet hiánya, a tisztviselők más városházára való áthelyezése vagy lemondása a helyi tanácsi határozatokba, illetve rendelkezésekbe becsúszott lényeges hibák végtelen sorát generálta. A korábbi bércsökkentése elutasítására kitérve Demian Zsolt közölte: a tíz százalékot sport-, kulturális, illetve jótékonysági tevékenységekre, civil szervezetek támogatására fordította, amire a 2022-es költségvetési projektben „0 (nulla) lejt” javasolt a polgármester.
Margittán nem új keletű a jelenlegi polgármester és az RMDSZ közti nézeteltérés. A mintegy 15 ezer lelket számláló, 42 százalékban magyarok lakta kisvárosban a korábbi két mandátumban az RMDSZ adott polgármestert, ám 2020-ban a függetlenként induló Adăscăliții mintegy 300 szavazattal legyőzte elődjét, Pocsaly Zoltánt. A 16 fős helyi tanácsban hat RMDSZ-es, hat liberális (PNL) és négy szociáldemokrata tanácsos tevékenykedik.
Az Octavian Goga-főgimnázium igazgatójaként ismertté vált politikus fél évvel a választások előtt lépett ki a PSD-ből, amely az azt megelőző nyolc évben együttműködött a tulipános alakulattal. A 2020-as alpolgármester-választáskor a PNL támogatását élvező elöljáró úgy próbálta „meghekkelni” Demian Zsolt megválasztását, hogy nem egy liberális, hanem egy PSD-s jelöltet nevesített. Ám a szociáldemokraták így is az RMDSZ jelöltjét támogatták.
Helyi érdekeltségű turisztikai településsé nyilvánítottak 17 romániai helységet a szerdai kormányülésen. Az RMDSZ kérésére a Hargita megyei Korond és Zetelaka, illetve a Bihar megyei Margitta is köztük van.
A margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház pénteken hivatalosan kérvényezte az újraakkreditálási folyamat elkezdését az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóságnál.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!