Egyelőre semmilyen hasznuk nincs az európai uniós pénzalapokból megépített korszerű szeméttárolóknak, ráadásul rengeteg pénzt felemésztenek. Erre Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke hívta fel a figyelmet.
2016. december 27., 19:342016. december 27., 19:34
Mint mondta, az országban több mint 30, uniós támogatásból létrehozott hulladéktároló van, ám ezek közül csak a Beszterce-Naszód megyei működik. Olyan létesítmény is akad, amelyet több mint öt éve átadtak, de még mindig nem sikerült beüzemelni. Nem jobb a helyzet Háromszéken sem, ahol a megyei hulladéklerakót közel egy éve átadták, ám a működtető kiválasztása tovább húzódik, a szemetet pedig továbbra is Brassóba szállítják. Tamás Sándor rámutatott: a Kovászna megyei Lécfalván lévő 16 hektáros szeméttározónak csak az őrzése havonta 15 ezer lejbe kerül, pluszban még a kivilágítása is a megyeháza költségvetését terheli. Az önkormányzati vezető emlékeztetett, hogy áprilisban már lebonyolították a törvény által előírt közbeszerzést. Akkor hat cég jelentkezett, szeptemberben kihirdették az eredményt, a második és a harmadik helyezett azonban ezt megfellebbezte. Az ajánlatokat ezt követően újra elbírálták, ám a második eredményhirdetést már bíróságon támadták meg a vesztesek, s bár a fellebbezésüket elutasították, a jogerős ítéletet még nem közölték hivatalosan.
A Kovászna Megyei Tanács elnöke szerint idén már biztos nem zárul le a folyamat, a lerakót nem lehet működtetni, a fenntartását viszont fizetni kell. Tamás Sándor azt is aggályosnak tartja, hogy rajtuk kérhető számon, ha a parlagon heverő létesítmény állaga romlik, ha nem teljesítik az EU-s pályázatban vállalt kötelezettségeket, például nem alakulnak meg az ígért munkahelyek. „Bosszantó, hogy a lehetőségeink behatároltak, közbeszerzést kell kiírni a működtetésre. Ez már nem az önkormányzaton múlik, de mégis rajtunk kérik számon” – jegyezte meg Tamás Sándor. Rámutatott, szerették volna közvetlenül odaítélni a működtetést egy száz százalékban önkormányzati tulajdonban lévő cégnek, ez ügyben két évig leveleztek a környezetvédelmi minisztériummal, de végül arra jutottak, hogy a brüsszeli megkötések miatt erre nincs lehetőség. „Végül azt tanácsolták, hogy ne tegyük meg ezt a lépést, holott szerintünk ez lett volna a legéletszerűbb: van egy önkormányzati cég, működtesse az a lerakót” – mondta Tamás Sándor. Lécfalva és Maksa között 33 millió lej összértékű korszerű szeméttároló épült, a tervek szerint a Háromszéken havonta termelt mintegy 9 ezer köbméter szemetet itt fogják majd megfelelő módon feldolgozni és értékesíteni. A projekt keretében már megvásárolták a két 32 köbméteres konténer szállítására alkalmas autót, amelyek a kézdivásárhelyi átrakó állomásról szállítják majd a hulladékot az új létesítménybe. Ezen kívül beszerezték a komposztálásra alkalmas eszközöket is.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!