Bartha Barna közölte: az ügyet részéről lezártnak tekinti
Fotó: Bartha Barna/Facebook
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete és a román közszolgálati rádió vezetősége egyaránt elítéli, hogy a Mi Hazánk magyarországi párt politikusa egy erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon.
2022. november 04., 13:052022. november 04., 13:05
2022. november 05., 13:102022. november 05., 13:10
Mint arról beszámoltunk, Bartha Barna, az ellenzéki alakulat nemzetpolitikai kabinetjének vezetője pártja sepsiszentgyörgyi tagtoborzó rendezvényén Parászka Borókáról, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársáról kijelentette: „ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, nem tudják kiiktatni maguk közül, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahova jutunk”. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete igazgatótanácsa és becsületbírósága az üggyel kapcsolatos állásfoglalásában úgy értékeli, hogy
A szakmai szervezet felidézi, hogy Bartha Barna antiszemita, rasszista kijelentései mellett egy ismert erdélyi magyar újságíró felakasztásának a lehetőségéről beszélt egy nyilvános rendezvényen, méghozzá a bérbeadó jóhiszeműségével visszaélve, az egyik történelmi egyház (unitárius – szerk. megj.) sepsiszentgyörgyi ingatlanában. A MÚRE leszögezte: a gyűlöletbeszéd minden formáját elítélve elhatárolódik az elhangzottaktól. „A fizikai erőszak minden formája mellett, a szóbeli megfélemlítést is elutasítjuk. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) éppen ezekben a napokban szólította fel világszerte a hatóságokat az újságírók elleni bűncselekmények megfelelő kivizsgálására és elítélésére. Erőszakmentes közbeszédet Erdélyben, a politikában és a médiában egyaránt!” – szerepel az újságírószervezet honlapján közzétett állásfoglalásban.
Elítéli a munkatársa megölésének szükségességéről beszélő politikus nyilatkozatát a román közszolgálati rádió vezetősége is. A közmédia igazgatótanácsának tagjai pénteken közösen kibocsátott állásfoglalásukban a jogállamiság, valamint a demokrácia alapvető normáival szembeni súlyos támadásként értékelik Bartha kijelentéseit, hozzátéve: „egy toleráns és demokratikus Romániában megengedhetetlenek a faji tisztaságot szorgalmazó nyilatkozatok”. „A Román Közszolgálati Rádió ezekben a nehéz időkben határozottan elítél és helytelenít mindenfajta szélsőséges és manipulatív magatartást, amely erőszakot propagál, valamint erőszakra buzdít” – olvasható a csatorna igazgatótanácsa 12 tagja – köztük az RMDSZ által delegált Bodoczi Annamária – által aláírt közleményben.
Nem esik a büntetőjog kategóriájába a Mi Hazánk szerint, hogy nemzetpolitikai kabinetjének vezetője erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon. Miközben a Bartha Barna akasztásos „eszmefuttatásáról” beszámoló Transte
A Mi Hazánk egyébként a Krónikának csütörtökön a történtekre úgy reagált, hogy a Bartha Barna részvételével rendezett sepsiszentgyörgyi fórumon elhangzottak nem esnek a büntetőjog kategóriájába. A párt közölte azt is, hogy Parászka Borókát „magyar és nemzetellenes provokátornak, nem pedig újságírónak” tekinti, nem tartják szükségesnek senki meggyilkolását, ugyanakkor kivizsgálják az esetet”. Bár kérdésekkel fordultunk a párt Pest megyei szervezetét is vezető politikushoz, Bartha Barna sem telefonos, sem drótpostás megkeresésünkre nem válaszolt. A politikus ugyanakkor a Telex magyarországi portálnak úgy nyilatkozott: senki meggyilkolását nem tartja szükségesnek, sem megengedhetőnek. Szerinte „Magyarországon atrocitás a nemzeti érzelmű magyart éri leginkább. Romániában úgyszintén.” Parászka Borókát pedig nem tekinti újságírónak, Bartha szerint ő inkább „egy magyargyűlölő aktivista”, és „a saját megítéléséért az erdélyi magyarok körében egyedül ő a felelős”. „Az ügyet részemről lezártnak tekintem” – közölte a portállal a Mi Hazánk nemzetpolitikai kabinetjének vezetője.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!