2012. október 01., 08:422012. október 01., 08:42
Borszék egykori arculatát szeretnék a mába hozni a város elöljárói. Ezt a célt szolgálja egy helyi szabályzat, valamint az az elképzelés is, mely alapján, ha pénz lesz rá a költségvetésben, az önkormányzat nekilát a magántulajdonú villák homlokzatának rendbetételéhez.
Benkes Zsolt alpolgármester elmondta, a villák tulajdonosaival próbálják felvenni a kapcsolatot, meggyőzni őket arról, hogy szánjanak anyagiakat épületeik rendbetételére. Ezelőtt két évvel a romos állapotú villákat az önkormányzat saját pénzén zöld hálóval vonta be, hogy kevésbé legyen látványos hanyatlásuk, de arra is volt példa, hogy egy életveszélyes építményt szintén a borszéki költségvetésből elkülönített alapból bontottak le, a törlesztésre nem látnak sok reményt.
A negatív ösztönzés, büntetés nem vezet célra – vélekedik az alpolgármester: „A látványrombolásért kiszabható büntetés zsebpénz, 500 lej. Az illető pedig nem is fizet, hanem perel, s ez évekbe telik. Kijátsszák” – fogalmazott Benkes Zsolt. Elmondta, van olyan tulajdonos is, a Remény Szállóé, akiről tudják, hogy indiai, de két éve nem érik el.
Akikkel sikerül kapcsolatba kerülni, és hajlandóak javításba kezdeni, azoknak be kell tartaniuk a szabályzat előírásait: „A lényeg az lenne, hogy a régi arculatot megőrizzük. Ertsey Attila szakjavaslatai és a városvezetés ötletei vannak a szabályozási tervben. Hogy a régi épületek belsejében mit módosítanak, az lényegében nem érdekel, számunkra az arculat megőrzése fontos. Vagy zsindelyt, vagy cserepet, vagy a Borszéken hagyományos cinlemezt használják. Hullámpalának nincs helye. A régi homlokzatdíszeket, a fafaragásokat is meg kell tartani, s kötelező, hogy a nyílászárók fából legyenek. A műanyag, alumínium nem illik a tájba. A színekre is van egy paletta, semmiképp sem használhatnak rikítóakat” – tájékoztatott Benkes Zsolt.
Az önkormányzat kedvezményekkel próbálja ösztönözni a tulajdonosokat: aki feljavítja a villáját, annak öt évig nem kell ingatlanadót fizetnie, mi több, területvásárlásra is lehetőség kínálkozik ez esetben. A legtöbb villa alatti terület ugyanis önkormányzati tulajdonban van. Vannak, akik kérik, a villa körül is adjanak el területet számukra, de ezt a felújítás dátumához köti az önkormányzat. „Volt már egyezségkötés és vásár is” – jelentette ki az alpolgármester, hozzátéve, olyanok is vannak, akik jószántukból, a régi épület jellegzetességeit nem csorbítva újítják fel tulajdonukat.
Az elöljárók figyelemmel követik a folyamatban lévő munkálatokat is, rögtön szólnak a tulajdonosnak, ha eltér az elvárástól: „Újabban kéthetente, péntekenként találkozunk a tanácsosokkal, bejárjuk a várost, megnézünk minden, éppen zajló munkálatot. Összeírjuk a problémákat, s igyekszünk megoldani azokat” – mesélte az alpolgármester.
A településen több mint tíz, nagyon rossz állapotban lévő villa van, amelyek javítása érdekében mindeddig hasztalanul próbáltak lépni. Mik József polgármester (képünkön) szerint az ideális az volna, hogyha lenne az önkormányzatnak pénze: „Van egy törvény, melynek alapján fel kell szólítani a tulajdonost, azt követően hat hónapja van, hogy hozzákezdjen épületének feljavításához. Ha nem teszi meg, az önkormányzat elkezdheti a külső munkálatokat. Ezt leszámlázza, s ha a tulajdonos nem fizeti ki, le lehet foglalni az épületet, és el lehet adni. Ez viszont egy kétéves procedúra, és 1-1,2 millió lejre lenne szükség csak ahhoz, hogy a legrosszabb állapotban lévő, a Fősétány melletti hat villával így járjunk el.”
Az elöljáró arról is beszámolt, hogy a nyár folyamán hat építész egyetemista táborozott az üdülőtelepen, ők elkészítették a hat villa homlokzati tervét, így már lehetne dolgozni a felújításon, csak pénz kellene. Nem szeretnének hitelt felvenni a célra, ugyanis ebben a bizonytalan időszakban a kölcsönfelvételt nem látják biztonságos lépésnek. Amíg más források kerülnek, a megvalósítható lépésekre koncentrál Borszék elöljárója. Egyelőre latolgatja a lehetőségét, hogy ha a Sportszállót, melyet a borvíztöltöde bérel, eladnák, az árából felújíthatnának egy-két villát a Fősétányon.
Balázs Katalin
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Partiumi megyék juh- és kecsketartó gazdái szenvedik meg elsősorban a Bihar megyei Gyapju településen március elején megjelent juhpestis gazdasági hatásait. Az állategészségügyi hatóság alelnöke szerint a közel-keleti élőállat-export zavartalan.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.