2012. október 01., 08:422012. október 01., 08:42
Borszék egykori arculatát szeretnék a mába hozni a város elöljárói. Ezt a célt szolgálja egy helyi szabályzat, valamint az az elképzelés is, mely alapján, ha pénz lesz rá a költségvetésben, az önkormányzat nekilát a magántulajdonú villák homlokzatának rendbetételéhez.
Benkes Zsolt alpolgármester elmondta, a villák tulajdonosaival próbálják felvenni a kapcsolatot, meggyőzni őket arról, hogy szánjanak anyagiakat épületeik rendbetételére. Ezelőtt két évvel a romos állapotú villákat az önkormányzat saját pénzén zöld hálóval vonta be, hogy kevésbé legyen látványos hanyatlásuk, de arra is volt példa, hogy egy életveszélyes építményt szintén a borszéki költségvetésből elkülönített alapból bontottak le, a törlesztésre nem látnak sok reményt.
A negatív ösztönzés, büntetés nem vezet célra – vélekedik az alpolgármester: „A látványrombolásért kiszabható büntetés zsebpénz, 500 lej. Az illető pedig nem is fizet, hanem perel, s ez évekbe telik. Kijátsszák” – fogalmazott Benkes Zsolt. Elmondta, van olyan tulajdonos is, a Remény Szállóé, akiről tudják, hogy indiai, de két éve nem érik el.
Akikkel sikerül kapcsolatba kerülni, és hajlandóak javításba kezdeni, azoknak be kell tartaniuk a szabályzat előírásait: „A lényeg az lenne, hogy a régi arculatot megőrizzük. Ertsey Attila szakjavaslatai és a városvezetés ötletei vannak a szabályozási tervben. Hogy a régi épületek belsejében mit módosítanak, az lényegében nem érdekel, számunkra az arculat megőrzése fontos. Vagy zsindelyt, vagy cserepet, vagy a Borszéken hagyományos cinlemezt használják. Hullámpalának nincs helye. A régi homlokzatdíszeket, a fafaragásokat is meg kell tartani, s kötelező, hogy a nyílászárók fából legyenek. A műanyag, alumínium nem illik a tájba. A színekre is van egy paletta, semmiképp sem használhatnak rikítóakat” – tájékoztatott Benkes Zsolt.
Az önkormányzat kedvezményekkel próbálja ösztönözni a tulajdonosokat: aki feljavítja a villáját, annak öt évig nem kell ingatlanadót fizetnie, mi több, területvásárlásra is lehetőség kínálkozik ez esetben. A legtöbb villa alatti terület ugyanis önkormányzati tulajdonban van. Vannak, akik kérik, a villa körül is adjanak el területet számukra, de ezt a felújítás dátumához köti az önkormányzat. „Volt már egyezségkötés és vásár is” – jelentette ki az alpolgármester, hozzátéve, olyanok is vannak, akik jószántukból, a régi épület jellegzetességeit nem csorbítva újítják fel tulajdonukat.
Az elöljárók figyelemmel követik a folyamatban lévő munkálatokat is, rögtön szólnak a tulajdonosnak, ha eltér az elvárástól: „Újabban kéthetente, péntekenként találkozunk a tanácsosokkal, bejárjuk a várost, megnézünk minden, éppen zajló munkálatot. Összeírjuk a problémákat, s igyekszünk megoldani azokat” – mesélte az alpolgármester.
A településen több mint tíz, nagyon rossz állapotban lévő villa van, amelyek javítása érdekében mindeddig hasztalanul próbáltak lépni. Mik József polgármester (képünkön) szerint az ideális az volna, hogyha lenne az önkormányzatnak pénze: „Van egy törvény, melynek alapján fel kell szólítani a tulajdonost, azt követően hat hónapja van, hogy hozzákezdjen épületének feljavításához. Ha nem teszi meg, az önkormányzat elkezdheti a külső munkálatokat. Ezt leszámlázza, s ha a tulajdonos nem fizeti ki, le lehet foglalni az épületet, és el lehet adni. Ez viszont egy kétéves procedúra, és 1-1,2 millió lejre lenne szükség csak ahhoz, hogy a legrosszabb állapotban lévő, a Fősétány melletti hat villával így járjunk el.”
Az elöljáró arról is beszámolt, hogy a nyár folyamán hat építész egyetemista táborozott az üdülőtelepen, ők elkészítették a hat villa homlokzati tervét, így már lehetne dolgozni a felújításon, csak pénz kellene. Nem szeretnének hitelt felvenni a célra, ugyanis ebben a bizonytalan időszakban a kölcsönfelvételt nem látják biztonságos lépésnek. Amíg más források kerülnek, a megvalósítható lépésekre koncentrál Borszék elöljárója. Egyelőre latolgatja a lehetőségét, hogy ha a Sportszállót, melyet a borvíztöltöde bérel, eladnák, az árából felújíthatnának egy-két villát a Fősétányon.
Balázs Katalin
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.