Augusztus végén készül el az RMDSZ autonómia-törvénytervezete, melynek elfogadásához új alkotmányra lesz szükség – jelentette ki Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke a Radio France Internationale (RFI) rádióállomás román nyelvű adásának adott interjúban.
2014. augusztus 20., 14:582014. augusztus 20., 14:58
2014. augusztus 20., 15:092014. augusztus 20., 15:09
Hangsúlyozta, nem lehet figyelmen kívül hagyni Románia több mint egymillió lakosának akaratát, ezért a többséget is meg kell majd győzni az autonómia szükségességéről.
„Dél-Tirolban, Finnországban és Európa több tagállamában is pozitív példák vannak, melyeket Romániában is alkalmazni lehet. Az önrendelkezési igényünket már ’93 óta folyamatosan jelezzük, a szövetség statútumában is több mint húsz éve szerepel ez autonómia, és most eljött az idő, hogy törvénytervezetet tegyünk a parlament asztalára” – fogalmazott az interjúban Borbély László, aki elismerte, a tervezet elfogadását minden bizonnyal hosszú vita fogja megelőzni.
Példaként említette: amikor az ukrán parlament a kisebbségbarát nyelvtörvény visszavonásáról hozott határozatot, Románia és Magyarország határozottan ellenezte a lépést, mely mind a román, mind a magyar kisebbség anyanyelv-használati jogait korlátozta Ukrajnában.
„Miért ne lehetne Romániában is tárgyalni arról, hogy a magyar többségű régiókban hivatalossá váljék a magyar nyelv?” – tette fel a kérdést az RMDSZ politikai alelnöke. Korábban Kelemen Hunor szövetségi elnök korábban azt nyilatkozta, bár az RMDSZ elkészítette az autonómia-törvénytervezetet, a jelenlegi román alkotmányos keretek között annak nincs realitása.
A politikus leszögezte: akkor tisztességesek, ha kimondják, ehhez az autonómiamodellhez új román alkotmányra van szükség. Hozzátette, az RMDSZ már korábbi alkotmánymódosító javaslatait is úgy fogalmazta meg, hogy azok megteremtsék a székelyföldi (területi), illetve a kulturális autonómia alkotmányos feltételeit.
Amint arról beszámoltunk, a tervezet kidolgozásában szerepet vállaló Magyar Polgári Párt (MPP) háromszéki elnöke, Kulcsár Terza József már augusztus elején bejelentette: úgy tudja, a dokumentum elkészült és napok kérdése, hogy közvitára kerüljön.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.
szóljon hozzá!