Megemlékezés a román hősök emlékművénél Ördögkúton
Fotó: Nicolae Ciucă/Facebook
Számos román politikus, helyi és megyei tisztségviselő – köztük a magyar prefektus – vett részt hétfőn, az erdélyi településeken történt horthysta megtorlások 84. évfordulóján az ördögkúti mártírokra emlékező katonai és egyházi ünnepségen.
2024. szeptember 09., 17:552024. szeptember 09., 17:55
2024. szeptember 09., 18:242024. szeptember 09., 18:24
A Szilágy megyei Ördögkúton (Treznea) a hősök temetőjében és a hősök emlékművénél tartott rendezvényen részt vett Nicolae Ciucă, a román szenátus elnöke, Lucian Bode, a képviselőház alelnöke, a falu szülötte, valamint Lazăr-Octavian Cosma akadémikus. Az eseményen felszólaló Nicolae Ciucă az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint a történelem tanulságaira alapozva kifejtette: nagyon fontos, hogy a demokráciák érvényt szerezzenek a nemzetközi jognak.
„Tapasztaltuk már az intolerancia, a sovinizmus, a totalitarizmus és a revizionizmus szörnyű következményeit – a szabadságjogok eltörlését, az üldöztetést és a gyilkosságokat. Ezért innen, Ördögkútról felkérem Románia összes demokratikus politikai erejét, hogy együttesen utasítsuk el a szélsőségességet, a sovinizmust és a revizionizmust. Nem számít, hogy politikailag mi választ el minket, ez becsületbeli kötelességünk gyermekeink jövője, Románia jövője érdekében” – fogalmazott beszédében Ciucă.
A kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, államfőjelöltje közösségi oldalán posztolt bejegyzésében az ördögkúti eseményekre utalva azt írta: „Megbocsátunk, de soha nem feledünk”. Az ünnepség végén katonák, tűzoltók és csendőrök vonultak fel a zilahi Promenada rezesbanda zenéjének kíséretében. A megemlékezésen helyi sajtóbeszámolók szerint részt vett Dari Tamás, Szilágy megye RMDSZ-es prefektusa is. A kormány területi képviselője az előző években is megjelent a rendezvényen, és azt hangoztatta: a hivatalosságok jelenléte „szükséges, szimbolikus gesztus, amellyel örök tiszteletüket fejezik ki az áldozatok előtt, és sajnálatukat, hogy ilyen tragédiák megtörténhettek”.
1940. szeptember 9-én a második bécsi döntést követően a visszakapott Észak-Erdélybe bevonuló magyar honvédekre Ördögkúton valaki tüzet nyitott az ortodox templom tornyából és a falu szélső házaiból. Az ezt követő, ördögkúti mészárlás néven ismertté vált megtorlásnak különböző források szerint 86–93 halálos áldozata volt, köztük a falu ortodox papja is. A történtek valós háttere máig sem tisztázódott.
Szilágy megye magyar prefektusa, Dari Tamás vezetésével katonai és egyházi ceremónia keretében emlékeztek meg csütörtökön Ördögkúton az 1940-ben Észak-Erdélybe bevonuló magyar hadsereg által elkövetett vérengzés román áldozatairól.
A hatóságoknak sikerült megmenteni Maros megyében egy négyéves kisfiút, akit apja kivitt az erdőbe, és azzal fenyegette a gyermek anyját, volt élettársát, hogy végez a gyermekkel, majd önmagával is, ha a nő nem tér vissza hozzá.
Kielégítőnek nevezhető az idei Hargita megyei burgonyatermés, amelynek a betakarítását idén a megszokottnál korábban megkezdték a termelők.
Kedd reggeltől elsőfokú árvízvédelmi készültség lesz érvényben négy folyó vízgyűjtő területén – közölte hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Bíróság elé állította hétfőn a korrupcióellenes ügyészség a Temes megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság volt vezetőjét, Lihor-Laza László Andrást, aki kenőpénz ellenében látássérülteknek járó támogatáshoz juttatott arra jogosulatlan személyeket.
Kiadós esőkre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat kilenc megyére.
Mintegy tíz hektár területen kapott lángra a száraz növényzet a Szatmár megyei Lajosvölgy határában. Az éjszaka folyamán 35 tűzoltó akadályozta meg a lángok további terjedését.
Elkészültek a családtípusú gyermekotthonok a Szilágy megyei Zsobokon, ahol az érvényben lévő gyermekvédelmi törvény miatt kellett átalakulnia a Bethesda Gyermekotthon és Szórvány-iskolaközpontnak.
Viharos szélre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést adott ki hétfő reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Krassó-Szörény megyére.
Rendőrségi fogdába került az a kolozsvári rendőr, aki az egyik fogvatartott megszöktetésében akart segédkezni. Az előzetes letartóztatásban lévő bűnöző egy tömbházlakást ígért a korrumpálható egyenruhásnak.
Előzetes letartóztatásba került egy marosvásárhelyi rendőrügynök, akit kábítószer-forgalmazáson értek tetten. Maros megyei hálózat keretében terítették a tiltott pszichoaktív anyagokat.
szóljon hozzá!