Fotó: Gecse Noémi
Mivel a Facebook ugyanolyan közterületnek minősül, mint bármelyik fizikai köztér, ajánlott körültekintően bejegyzést közölni, a Krónikának nyilatkozó szakértők szerint ugyanis a hatóságok jogszerűen bírságolják a sértő, uszító megnyilvánulásokat.
2017. december 18., 16:532017. december 18., 16:53
Jogszerűen bírságolják meg a hatóságok azokat a személyeket, akik a Facebook közösségi oldalon lejárató, megalázó, sértő módon beszélnek a rendőrökről, csendőrökről – erősítették meg a Krónikának nyilatkozó szakemberek. Mint rámutattak:
Sok függhet attól például, hogy az illető milyen beállításokat használ közösségi oldalán, a szakértők szerint a megosztások sokszor a „szürke zónában” vannak.
A témáról annak kapcsán érdeklődtünk, hogy nemrég egy bukaresti férfi tetemes, 900 lejes bírságot kapott, miután a Facebookon a csendőröket becsmérlő bejegyzést tett közzé, amelyben egyebek mellett rabszolgának nevezi a hatósági alkalmazottakat. A férfi november 22-én annak apropóján írta bejegyzését, hogy Liviu Dragnea PSD-elnököt, a képviselőház elnökét kihallgatták a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) – írja a News.ro hírügynökség.
A bírságot kirótt országos csendőrség jegyzőkönyve szerint Cristian Mihai Dide személyes Facebook-oldalán, nyilvános megosztású bejegyzésében sértő és vulgáris kifejezésekkel illette a DNA székhelyén szolgálatot teljesítő csendőröket, ezzel az egész intézmény becsületét megsértette.
A férfi egyébként közösségi oldala alapján a kormányellenes, az igazságügyi törvények módosítása miatt szervezett bukaresti tüntetések egyik fő szószólója és állandó résztvevője, Facebook-oldalán naponta többször is megoszt ezzel kapcsolatos, a kabinetet és a kormányzó PSD-t bíráló tartalmakat. A román sajtó szerint a férfi nem először kap bírságot: a hatóságok állítólag rendszeresen szankcionálják hol a nyugalom megzavarásáért, hol a közterület jogtalan elfoglalásáért.
A kormányellenes tüntetéseken rendszeresen részt vevő férfira 900 lejes bírságot róttak ki az általa rabszolgáknak nevezett csendőrök
Fotó: Facebook/Cristian Mihai Dide
Szőcs Izabella, a többnyelvű kolozsvári helységnévtáblák kihelyezése érdekében a helyi önkormányzat ellen indított pert megnyerő Minority Rights Egyesület jogi képviselője a Krónikának elmondta: a legfelsőbb bíróság 2014-ben hozott döntése értelmében a Facebook egyértelműen nyilvános térnek, nem pedig magánterületnek minősül.
– magyarázta a szakember. Rámutatott: azzal a temesvári férfival szemben is jogszerűen járt el a rendőrség, aki áprilisban a Facebookon fényképet közölt két, tilosban parkoló rendőrautóról, bejegyzésében pedig pofátlanok gyülekezetének nevezte a hatósági alkalmazottakat. Szőcs Izabella meglátása szerint a kép posztolása még elment volna, de az alája írt kommentár már túllépte a törvényesség határát. A temesvári férfira egyébként ugyancsak 900 lejes bírságot róttak ki.
Szőcs Izabella ugyanakkor úgy fogalmazott: nem kizárt, hogy a hatóságok szándékosan „ráálltak” a facebookos kihágásokra, úgy tűnik például, mintha ezzel a módszerrel igyekeznének elejét venni a közösségi médiában is jellemző szexuális zaklatásnak vagy erőszakos cselekedetre való felbujtásnak.
Kokoly Zsolt médiajogi szakértő, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) adjunktusa lapunknak nyilatkozva megerősítette: a legfelsőbb bíróság ítélete értelmében egyértelmű, hogy a Facebook nyilvános térnek számít. A szakértő a temesvári esettel kapcsolatban arra is kitért:
Kokoly szerint ugyanakkor a közösségi médiában a rendőröket, csendőröket szidalmazó személyek „maguknak keresik a bajt”, hiszen a véleményszabadságon túlmenően bírálják a hatósági rendfenntartókat.
Fotó: Barabás Ákos
A médiajogi szakértő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Facebook-bejegyzések esetében egy sor beállítás árnyalhatja a képet, noha az említett bírósági döntés értelmében már a közvetlen ismerősökkel megosztott tartalom is nyilvánosnak számít. Kokoly szerint azonban „szürkébb zónában” jár az, aki csak egy szűk csoport számára oszt meg ilyen tartalmakat.
– magyarázta. A témával kapcsolatban korábban a Sapientia oktatója a Krónikának azt nyilatkozta: a szólás- és véleményszabadsághoz való alapvető jogunk addig terjed, míg mások személyiségi jogait meg nem sértjük.
Romániában egyelőre nem létezik olyan törvény, amely meghatározza, hogy a közösségi médiában mi számít a személyiségi jogok megsértésének, ehelyett a legfelsőbb bíróság döntése értelmében ilyen esetben alapvetően a társadalmi együttélés és a közrend szabályait rögzítő 1991/61-es számú törvény alapján kell eljárni. De más forrásra is lehet hivatkozni az indoklásban, például az audiovizuális törvényre vagy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) határozataira.
Kokoly Zsolt korábban rámutatott: szükség lenne egy hatályos médiatörvényre, amelybe bele lehetne foglalni ezt a területet is, amely elképesztő ütemben fejlődik, s amelyre nincs kialakítva egészen tisztán átlátható joggyakorlat. Egy ilyen jogszabály szerinte sokat segítene, és számos hasonló jogvitát tenne könnyebben értelmezhetővé.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
A kimutatások szerint Kolozs megye kezdi elveszíteni turisztikai vonzerejét, a statisztikák arra utalnak, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kincses városba és a környékre látogatók száma.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.
Milánói járattal bővíti nagyváradi kínálatát a HiSky légitársaság, amely októberben indította el a londoni és bukaresti repülőjáratait – jelentette be csütörtökön a nagyváradi városháza és a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér sajtóosztálya.
Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.
Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
szóljon hozzá!