Bizonytalan a közös uniós agrárpolitika jövője – Magyarország és Románia is ahhoz ragaszkodik, hogy ne csökkenjen a támogatás

Statiszták. A román EU-elnökség lobbij a lényegi változást aligha hozhat az agrártámogatások kérdésében •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Statiszták. A román EU-elnökség lobbij a lényegi változást aligha hozhat az agrártámogatások kérdésében

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Vita övezi az Európai Bizottság elképzelését a mezőgazdasági támogatási rendszer átalakításáról. Miközben Nagy-Britannia távozásával akár kétszámjegyű támogatáscsökkenés is bekövetkezhet, a magyar szaktárca szerint ez elkerülhető lenne a tagállami befizetések arányos növekedésével. Magyar Loránd-Bálint RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint ugyanakkor a kisgazdák csak akkor lehetnek részesei az uniós agrártámogatásoknak, ha szövetkeznek.

Makkay József

2019. május 05., 15:442019. május 05., 15:44

Fölcsaptak a hullámok az Európai Unió összes kiadásainak megközelítőleg a felét kitevő mezőgazdasági támogatási rendszer, a közös agrárpolitika (KAP) körül az elmúlt héten, miután az Európai Bizottság (EB) közleményben hozta nyilvánosságra, hogy pénzek átcsoportosításával szeretne változtatni a 2021–2027-es időszak agrártámogatási rendszerén.

Az uniós törekvésre reagálva Nagy István magyar agrárminiszter múlt héten, egy kelet-magyarországi gazdafórumon úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottságnak továbbra is rendelkezésére áll az eddigi agrártámogatási rendszerre fordítandó teljes összeg, ám Brüsszel a mezőgazdasági termelők helyett ennek a forrásnak egy részét mégis „migránscélokra” fordítaná.

A Brüsszelből származó információk szerint az agrártámogatási keretből különítene el az EB egy nagyobb összeget az Unió tagországaiba érkező migránsok beilleszkedésére.

Pontosan tehát nem lehet tudni, hogy a KAP büdzséje mennyivel csökkenne a következő hétéves időszakban, ám Nagy István miniszter leszögezte: az agrártámogatások bárminemű csökkenése elfogadhatatlan. Ennek szellemében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) az elmúlt napokban aláírásgyűjtést indított a magyarországi gazdák körében az eddigi támogatási rendszer megőrzéséért.

Növelnék a tagállami befizetéseket

A lapcsoportunknak februárban interjút adó Nagy István agrárminiszter a témával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottság egy korábbi elképzelése szerint a Brexit miatt Magyarország 26 százalékkal kapna kevesebb uniós agrártámogatást 2021-től, amit a magyar kormány elfogadhatatlannak tart.

„A mezőgazdasági források megőrzéséért a tagállamok döntő többsége, valamint az Európai Parlament is egyértelműen kiállt. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a kelet-európai együttműködés nem áll meg a források megőrzéséért folytatott harcnál.

Idézet
A 2020 utáni közös agrárpolitika számtalan további témájában is keressük a közös fellépés lehetőségét, mint például a termeléshez kötött támogatások fenntartása, a beruházási támogatások megőrzése, a megerősített környezeti kondicionálás, a mezőgazdasági tartalék, vagy a végrehajthatóság és kiszámíthatóság biztosítása”

– nyilatkozta korábbi megkeresésünkre Nagy István, a magyar agrártárca vezetője.

korábban írtuk

Csak egy érdek lehet: a gazdák sikeressége
Csak egy érdek lehet: a gazdák sikeressége

Egységes Kárpát-medencei agrárpiacban gondolkodik a budapesti agrárminisztérium. A különböző magyarországi gazdaságélénkítő befektetések fő kedvezményezettje Erdélyben a mezőgazdasági ágazat. Dr. Nagy István agrárminiszterrel Budapesten beszélgettünk. 

A miniszter arról is beszélt, hogy az EU Tanácsának soros elnökével, Romániával szoros együttműködést folytatnak a közös kiútkeresésben. A megoldás egyik lehetséges módját abban látja, hogy a tagállamok arányosan növeljék befizetéseiket a brüsszeli közös kasszába, ellensúlyozva ezzel a Nagy-Britannia távozása utáni forráshiányt.

A német és francia érdek dönt

A bukaresti parlament mezőgazdasági szakbizottságának tagja, Magyar Loránd-Bálint RMDSZ-es képviselő szerint jelenleg egy dolog tűnik bizonyosnak az európai uniós agrártámogatások ügyében: változatlan formában maradna fenn a földalapú támogatás. Miközben az Unió soros elnökeként Románia ezért harcol, a rendszer régi formájában továbbra is fenntartja a kelet- és a nyugat-európai gazdák közötti szakadékot, hiszen az EU nyugati felén a mezőgazdasági termelők nagyságrenddel több földterület-alapú agrártámogatást kapnak.

„A 2021–2027 közötti időszak új agrártámogatási rendszeréről részletes információink egyelőre nincsenek, így nem lehet tudni, hogy a következő időszakban milyen irányba mozdul el a mai rendszer. Erről folynak a viták, és nagy valószínűséggel – ahogy eddig is történt –

Idézet
az új agrártámogatási rendszer kialakításában a végső szót a két legnagyobb EU-s tagállam, Németország és Franciaország vezetői mondják ki”

– fogalmazott a Krónikának Magyar Loránd.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A román uniós elnökség lobbija itt-ott megmutatkozik ugyan, de lényegi döntést aligha hozhat ebben a kérdésben. Az RMDSZ-es honatya úgy látja, hogy a román agrárlobbi abban mutatkozik meg elsősorban, hogy az Európai Bizottság a meghatározott agrártámogatási keretben nem korlátozza a termelők által elnyerhető EU-s pályázatok felső határát. Itt azonban nem a kisgazdákról van szó, hanem a zömében Kárpátokon túli nagyüzemi termelőkről, akiknek érdekérvényesítő képessége a román kormány szintjén sokkal erősebb, mint a kis- és közepes gazdáké.

A szövetkezés a kiút

A 2014–2020-as, hétéves uniós pályázati időszak tanulságai azonban sok mindent elárulnak a leendő időszak főbb irányvonalairól is, véli az RMDSZ-képviselő. Ennek az időszaknak egyik legfontosabb üzenete az, hogy az uniós pályázatok 90 százalékát nagyüzemek, illetve szövetkezetek tudták lehívni, és ez a következő időszakban sem fog változni.

Idézet
Erdélyi kisgazdáink szövetkezés nélkül nem juthatnak uniós pályázatokhoz, ezt egyértelműen kijelenthetjük.

Miután az uniós pályázatok kiírásaiban párban szerepel a termelés és a feldolgozás, ennek kisgazdák nem felelnek meg. A gazda egymagában tehát eleve esélytelen farmjának felújítására, illetve korszerű géppark beszerzésére uniós pályázatokból” – magyarázza a szövetkezés fontosságát az állatorvosi diplomával rendelkező parlamenti képviselő.

Magyar Loránd szerint a szövetkezés terén történő erdélyi áttörésre továbbra is várni kell. Megyénként egy-két szövetkezet működik, és mindenféle felvilágosító munka ellenére a gazdák körében továbbra sem népszerű a kommunista típusú kollektívekkel asszociált közös termelés, feldolgozás és értékesítés.

Nem vitás, hogy az 5–10–15–20 hektáros kisgazdafarmok nem életképesek. Ezek nem versenyezhetnek az egységes élelmiszerpiacon a nagyüzemi termeléssel, amelyek az elnyert hatalmas agrártámogatások birtokában alakítják a piacot és az árakat. Erre a piacra a kisgazda csak úgy tud belépni, ha egy mezőgazdasági szövetkezet tagjaként hozzájut ugyanazokhoz az uniós és hazai mezőgazdasági támogatásokhoz, mint a nagyobb területen gazdálkodó nagyüzem. Ezt jól mutatja az elmúlt évek trendje is, magyarázza a mezőgazdasági szakember:

a Romániában elnyert uniós mezőgazdasági pályázatok zöme a Kárpátokon túli, déli megyék nagyüzemeihez vándorolt, de Erdélyben is elsősorban a nagyüzemi keretek között termelők jutottak pénzhez.

Ugyanakkor annak a néhány erdélyi szövetkezetnek a példája – amelyek az elmúlt pár évben indultak és talpon maradtak – jól bizonyítja, hogy hozzájuthatnak nagy összegű uniós támogatásokhoz.

Új vidékfejlesztési terv készül

Nemcsak Európa más országaiban, hanem Romániában is élénken foglalkoztatja a szakmát a leendő uniós agrártámogatási rendszer. Nemrég alakult meg parlamenti képviselőkből, mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek vezetőiből, a különböző mezőgazdasági ágazatok és a szakminisztérium képviselőiből az a vegyes bizottság, amely dönteni fog az új országos vidékfejlesztési tervről, ez az alapja ugyanis a leendő hazai agrárpályázati kiírásoknak.

Magyar Loránd szerint a romániai bizottság érdemben csak akkor tud dolgozni, ha megkapja az Európai Bizottságtól az új irányelveket az agrárágazati támogatások terén. Ehhez elsősorban keretösszeg kell.

A román szaktárca vezetői is azt szeretnék, hogy az előző ciklushoz képest ez a forrás ne csökkenjen. Az eddigi bürokráciát ismerve Magyar úgy véli, az új ciklus pályázatait leghamarabb 2022-ben fogják kiírni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc

Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc
2024. október 29., kedd

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére

A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére
2024. október 29., kedd

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében

Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében
2024. október 29., kedd

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon

Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon
2024. október 29., kedd

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt

Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt
2024. október 29., kedd

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket

A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket
2024. október 29., kedd

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok

Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok
2024. október 29., kedd

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében

Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében
2024. október 29., kedd

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat

A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat
2024. október 28., hétfő

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra

Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra