Bizonytalan a közös uniós agrárpolitika jövője – Magyarország és Románia is ahhoz ragaszkodik, hogy ne csökkenjen a támogatás

Statiszták. A román EU-elnökség lobbij a lényegi változást aligha hozhat az agrártámogatások kérdésében •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Statiszták. A román EU-elnökség lobbij a lényegi változást aligha hozhat az agrártámogatások kérdésében

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Vita övezi az Európai Bizottság elképzelését a mezőgazdasági támogatási rendszer átalakításáról. Miközben Nagy-Britannia távozásával akár kétszámjegyű támogatáscsökkenés is bekövetkezhet, a magyar szaktárca szerint ez elkerülhető lenne a tagállami befizetések arányos növekedésével. Magyar Loránd-Bálint RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint ugyanakkor a kisgazdák csak akkor lehetnek részesei az uniós agrártámogatásoknak, ha szövetkeznek.

Makkay József

2019. május 05., 15:442019. május 05., 15:44

Fölcsaptak a hullámok az Európai Unió összes kiadásainak megközelítőleg a felét kitevő mezőgazdasági támogatási rendszer, a közös agrárpolitika (KAP) körül az elmúlt héten, miután az Európai Bizottság (EB) közleményben hozta nyilvánosságra, hogy pénzek átcsoportosításával szeretne változtatni a 2021–2027-es időszak agrártámogatási rendszerén.

Az uniós törekvésre reagálva Nagy István magyar agrárminiszter múlt héten, egy kelet-magyarországi gazdafórumon úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottságnak továbbra is rendelkezésére áll az eddigi agrártámogatási rendszerre fordítandó teljes összeg, ám Brüsszel a mezőgazdasági termelők helyett ennek a forrásnak egy részét mégis „migránscélokra” fordítaná.

A Brüsszelből származó információk szerint az agrártámogatási keretből különítene el az EB egy nagyobb összeget az Unió tagországaiba érkező migránsok beilleszkedésére.

Pontosan tehát nem lehet tudni, hogy a KAP büdzséje mennyivel csökkenne a következő hétéves időszakban, ám Nagy István miniszter leszögezte: az agrártámogatások bárminemű csökkenése elfogadhatatlan. Ennek szellemében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) az elmúlt napokban aláírásgyűjtést indított a magyarországi gazdák körében az eddigi támogatási rendszer megőrzéséért.

Növelnék a tagállami befizetéseket

A lapcsoportunknak februárban interjút adó Nagy István agrárminiszter a témával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottság egy korábbi elképzelése szerint a Brexit miatt Magyarország 26 százalékkal kapna kevesebb uniós agrártámogatást 2021-től, amit a magyar kormány elfogadhatatlannak tart.

„A mezőgazdasági források megőrzéséért a tagállamok döntő többsége, valamint az Európai Parlament is egyértelműen kiállt. Fontosnak tartom kiemelni, hogy a kelet-európai együttműködés nem áll meg a források megőrzéséért folytatott harcnál.

Idézet
A 2020 utáni közös agrárpolitika számtalan további témájában is keressük a közös fellépés lehetőségét, mint például a termeléshez kötött támogatások fenntartása, a beruházási támogatások megőrzése, a megerősített környezeti kondicionálás, a mezőgazdasági tartalék, vagy a végrehajthatóság és kiszámíthatóság biztosítása”

– nyilatkozta korábbi megkeresésünkre Nagy István, a magyar agrártárca vezetője.

korábban írtuk

Csak egy érdek lehet: a gazdák sikeressége
Csak egy érdek lehet: a gazdák sikeressége

Egységes Kárpát-medencei agrárpiacban gondolkodik a budapesti agrárminisztérium. A különböző magyarországi gazdaságélénkítő befektetések fő kedvezményezettje Erdélyben a mezőgazdasági ágazat. Dr. Nagy István agrárminiszterrel Budapesten beszélgettünk. 

A miniszter arról is beszélt, hogy az EU Tanácsának soros elnökével, Romániával szoros együttműködést folytatnak a közös kiútkeresésben. A megoldás egyik lehetséges módját abban látja, hogy a tagállamok arányosan növeljék befizetéseiket a brüsszeli közös kasszába, ellensúlyozva ezzel a Nagy-Britannia távozása utáni forráshiányt.

A német és francia érdek dönt

A bukaresti parlament mezőgazdasági szakbizottságának tagja, Magyar Loránd-Bálint RMDSZ-es képviselő szerint jelenleg egy dolog tűnik bizonyosnak az európai uniós agrártámogatások ügyében: változatlan formában maradna fenn a földalapú támogatás. Miközben az Unió soros elnökeként Románia ezért harcol, a rendszer régi formájában továbbra is fenntartja a kelet- és a nyugat-európai gazdák közötti szakadékot, hiszen az EU nyugati felén a mezőgazdasági termelők nagyságrenddel több földterület-alapú agrártámogatást kapnak.

„A 2021–2027 közötti időszak új agrártámogatási rendszeréről részletes információink egyelőre nincsenek, így nem lehet tudni, hogy a következő időszakban milyen irányba mozdul el a mai rendszer. Erről folynak a viták, és nagy valószínűséggel – ahogy eddig is történt –

Idézet
az új agrártámogatási rendszer kialakításában a végső szót a két legnagyobb EU-s tagállam, Németország és Franciaország vezetői mondják ki”

– fogalmazott a Krónikának Magyar Loránd.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A román uniós elnökség lobbija itt-ott megmutatkozik ugyan, de lényegi döntést aligha hozhat ebben a kérdésben. Az RMDSZ-es honatya úgy látja, hogy a román agrárlobbi abban mutatkozik meg elsősorban, hogy az Európai Bizottság a meghatározott agrártámogatási keretben nem korlátozza a termelők által elnyerhető EU-s pályázatok felső határát. Itt azonban nem a kisgazdákról van szó, hanem a zömében Kárpátokon túli nagyüzemi termelőkről, akiknek érdekérvényesítő képessége a román kormány szintjén sokkal erősebb, mint a kis- és közepes gazdáké.

A szövetkezés a kiút

A 2014–2020-as, hétéves uniós pályázati időszak tanulságai azonban sok mindent elárulnak a leendő időszak főbb irányvonalairól is, véli az RMDSZ-képviselő. Ennek az időszaknak egyik legfontosabb üzenete az, hogy az uniós pályázatok 90 százalékát nagyüzemek, illetve szövetkezetek tudták lehívni, és ez a következő időszakban sem fog változni.

Idézet
Erdélyi kisgazdáink szövetkezés nélkül nem juthatnak uniós pályázatokhoz, ezt egyértelműen kijelenthetjük.

Miután az uniós pályázatok kiírásaiban párban szerepel a termelés és a feldolgozás, ennek kisgazdák nem felelnek meg. A gazda egymagában tehát eleve esélytelen farmjának felújítására, illetve korszerű géppark beszerzésére uniós pályázatokból” – magyarázza a szövetkezés fontosságát az állatorvosi diplomával rendelkező parlamenti képviselő.

Magyar Loránd szerint a szövetkezés terén történő erdélyi áttörésre továbbra is várni kell. Megyénként egy-két szövetkezet működik, és mindenféle felvilágosító munka ellenére a gazdák körében továbbra sem népszerű a kommunista típusú kollektívekkel asszociált közös termelés, feldolgozás és értékesítés.

Nem vitás, hogy az 5–10–15–20 hektáros kisgazdafarmok nem életképesek. Ezek nem versenyezhetnek az egységes élelmiszerpiacon a nagyüzemi termeléssel, amelyek az elnyert hatalmas agrártámogatások birtokában alakítják a piacot és az árakat. Erre a piacra a kisgazda csak úgy tud belépni, ha egy mezőgazdasági szövetkezet tagjaként hozzájut ugyanazokhoz az uniós és hazai mezőgazdasági támogatásokhoz, mint a nagyobb területen gazdálkodó nagyüzem. Ezt jól mutatja az elmúlt évek trendje is, magyarázza a mezőgazdasági szakember:

a Romániában elnyert uniós mezőgazdasági pályázatok zöme a Kárpátokon túli, déli megyék nagyüzemeihez vándorolt, de Erdélyben is elsősorban a nagyüzemi keretek között termelők jutottak pénzhez.

Ugyanakkor annak a néhány erdélyi szövetkezetnek a példája – amelyek az elmúlt pár évben indultak és talpon maradtak – jól bizonyítja, hogy hozzájuthatnak nagy összegű uniós támogatásokhoz.

Új vidékfejlesztési terv készül

Nemcsak Európa más országaiban, hanem Romániában is élénken foglalkoztatja a szakmát a leendő uniós agrártámogatási rendszer. Nemrég alakult meg parlamenti képviselőkből, mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek vezetőiből, a különböző mezőgazdasági ágazatok és a szakminisztérium képviselőiből az a vegyes bizottság, amely dönteni fog az új országos vidékfejlesztési tervről, ez az alapja ugyanis a leendő hazai agrárpályázati kiírásoknak.

Magyar Loránd szerint a romániai bizottság érdemben csak akkor tud dolgozni, ha megkapja az Európai Bizottságtól az új irányelveket az agrárágazati támogatások terén. Ehhez elsősorban keretösszeg kell.

A román szaktárca vezetői is azt szeretnék, hogy az előző ciklushoz képest ez a forrás ne csökkenjen. Az eddigi bürokráciát ismerve Magyar úgy véli, az új ciklus pályázatait leghamarabb 2022-ben fogják kiírni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Külföldi misszióból hazatérő máramarosi tűzoltók léptek közbe az Arad megyei balesetnél

Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.

Külföldi misszióból hazatérő máramarosi tűzoltók léptek közbe az Arad megyei balesetnél
2025. július 18., péntek

Több évnyi bukaresti ellenállás után meglepetésszerűen jutnak magyar állami támogatáshoz partiumi és Kolozs megyei gazdák

Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.

Több évnyi bukaresti ellenállás után meglepetésszerűen jutnak magyar állami támogatáshoz partiumi és Kolozs megyei gazdák
2025. július 18., péntek

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk

Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk
2025. július 18., péntek

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal

Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal
2025. július 18., péntek

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők

Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők
2025. július 18., péntek

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja

Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja
2025. július 17., csütörtök

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc

Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc
2025. július 17., csütörtök

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei

Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei
2025. július 16., szerda

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen

A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen
2025. július 16., szerda

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése

Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése