Igazolni kell a feddhetetlenséget. Többek között a gyermekorvosoknak is kell rendőrségi papír
Fotó: Kristó Róbert
Adatbázis készül azokról a román állampolgárokról, akik szexuális bűncselekményeket követtek el, azoknak a személyeknek pedig, akik gyerekekkel vagy sérülékeny személyekkel foglalkoznak – például orvosoknak, tanároknak, szociális intézmények alkalmazottainak –, félévente igazolniuk kell, hogy nincsenek rajta a listán.
2019. július 28., 08:452019. július 28., 08:45
A gyerekekkel és sérülékeny személyekkel foglalkozó alkalmazottaknak ezentúl félévente bizonyítvánnyal kell igazolniuk, hogy nem erőszaktevők. Ezt a kötelezettséget a szexuális bűncselekmények elkövetőiről készült országos nyilvántartás létrehozásáról szóló törvény írja elő, amely július 20-ától lépett életbe. Az előírás a közalkalmazottakra és a magánszférában tevékenykedőkre egyformán vonatkozik.
Az új előírások szerint mindazok a személyek, akik gyerekekkel, sérülékeny személyekkel kerülnek kapcsolatba a munkájuk során, félévente kell hogy kérjenek egy igazolást a rendőrségtől, ami igazolja, nem szerepelnek a szexuális bűncselekményeket elkövetők nyilvántartásában.
Az oktatási, egészségügyi és szociális intézmények, minden olyan köz- és magánintézmény, amelynek tevékenysége közvetlen kapcsolatot feltételez kiskorúakkal, idősekkel, fogyatékkal élőkkel vagy más sérülékeny személyekkel, de azok az intézmények is, melyek fizikai és pszichikai felméréseket, vizsgálatokat végeznek, kötelesek kérni a bizonylatot az alkalmazás során, de akkor is, ha ideiglenes vagy önkéntes munka elvégzésére szerződnek le szakembert – áll a törvényben.
A jogszabályt különben Oana Bîzgan független parlamenti képviselő kezdeményezte, amikor kiderült, belügyi alkalmazottak erőszakoltak meg kiskorúakat. A kezdeményező szerint a nyilvántartás eszköz arra, hogy ismerjék, beazonosítsák és felügyeljék azokat akik nemi erőszakot vagy kísérletet követtek el, kiskorúval létesítettek szexuális kapcsolatot, elcsábítottak kiskorúakat, emberkereskedelemben, prostitúciós hálózat létrehozásában, működtetésében vettek részt, gyermekpornográfiát terjesztettek, vagy vérfertőzést követtek el. Oana Bîzgan szerint a cél nem az, hogy büntessenek, hanem hogy megakadályozzák az esetleges visszaesést, valamint hogy akik gyereket molesztáltak, nemi erőszakot követtek el, ne juthassanak olyan munkakörbe, ahol alkalmuk lehet ezeket a bűncselekményeket megismételni.
„Plusz biztonsági elemet jelent, hogy a sebezhető személyekkel – gyerekekkel, idősekkel, fogyatékkal élőkkel, nőkkel – foglalkozó alkalmazottak kötelesek félévente kiváltani a rendőrségen az erkölcsi bizonyítványt, de nem jelent feltétlen garanciát a feddhetetlenségükre” – értékelt a Krónika megkeresésére Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyerekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője. Mint elmondta, ritkán kaptak az elmúlt évtizedekben jelzést a tanintézetekből gyerekek molesztálásáról, bántalmazásáról, a gyerekvédelmi rendszerben egyetlen ilyen eset sem fordult elő. Véleménye szerint azonban a félévente kiváltott rendőrségi bizonyítvány a megelőzés egy pluszeleme, megerősíti, hogy az alkalmazott feddhetetlen, és tovább dolgozhat azon a területen, de
így nem szerepel a szexuális bűncselekmények elkövetőiről készült országos nyilvántartásban és továbbra is megkapja a feddhetetlen erkölcsről kiállított rendőrségi bizonyítványt.
Vass Mária ugyanakkor rámutatott, alkalmazáskor mindenkitől kérnek erkölcsi bizonyítványt, a gyerekvédelmi rendszerben például kiemelten szűrik a hivatásos nevelőszülőket, hiszen ők az otthonukba fogadják a rájuk bízott gyerekeket.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
1 hozzászólás