Fotó: Archív
2012. február 22., 17:252012. február 22., 17:25
„Azért fordultunk a bírósághoz, hogy egy független és semleges törvénykező testület hozzon döntést az ország törvényei és a román állam nemzeti érdekeinek függvényében” – áll többek között az egyetem által kibocsátott közleményben. A leköszönt rektor, Constantin Copotoiu által aláírt okmányban az egyetem vezetősége azt nehezményezi, hogy a kormánykoalíció tagjai politikai alku tárgyává minősítették le a marosvásárhelyi tanintézményt.
„Nem akarunk egyebet, mint érvényesíteni az egyetemi chartánkat” – nyilatkozta az MTI-nek Constantin Copotoiu rektor. Elmondta, a bírósági eljárás nem befolyásolja az egyetemen zajló belső választások kalendáriumát. „Ma (szerdán) van a rektorválasztás első fordulója, pénteken a második, és befejeztük a választást. Aztán a miniszter választhat: elfogadja a döntésünket, vagy megsemmisíti azt” – nyilatkozta Copotoiu.
Ábrám Zoltán orvosprofesszor, a leköszönt szenátus magyar tagja az MTI-nek nyilatkozva időhúzásnak tartotta a bírósági keresetet. Úgy értelmezte, az egyetem vezetői a „legjobb védekezés a támadás” elve alapján jártak el.
A MOGYE vezetősége kedden a marosvásárhelyi táblabíróságon iktatta panaszát, amely egy másik közigazgatási per keretében is készül tárgyalni az egyetem ügyét. A múlt év végén a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYE) perelte be az intézmény vezetőségét az oktatási törvény semmibevétele miatt. Beadványában Kincses Előd jogász a minisztérium által két ízben is visszadobott charta semmissé nyilvánítását kérte.
Közben szerdán elkezdődött a magyar oktatók által törvénytelennek ítélt rektorválasztás. Az este 8 óráig tartó szavazáson az egyik jelenlegi rektorhelyettes, Brânzaniuc Klára, az általános orvosi kar dékánja, Leonard Azamfirei és Tiberiu Băţagă között lehetett választani. A magyar tanárok közül csupán néhány adta le voksát, így könnyen megeshet, hogy kvórum híján egy csütörtöki, második fordulóra lesz szükség.
Mint ismeretes, a magyar tanári gárda még az elmúlt év vége felé eldöntötte: bojkottálni fog bármilyen, a minisztérium által el nem fogadott charta értelmében szervezett választást. A szinte egyöntetű határozatot mindössze haton nem tartották tiszteletben: Gábos Grecu József, Mülfay György, Marcu Simona Tünde, Fülöp Emőke, Szederjesi János és Szávuly József. Román kollégáik, mintegy jutalomként valmennyiüket beválasztották az új szenátusba. „Sajnálatos dolog, hogy akadt hat önjelölt, aki időnként beszél magyarul, de nem képviseli a magyar közösséget. Nem állítom, hogy árulók, de szenátus-tagságuk a Ceauşescu-érában megtapasztaltakra emlékeztet, amikor a többség jelölte és választotta meg a kisebbség képviselőit, a magyarul beszélő román dolgozók sorából” – nyilatkozta a Krónikának Ábrám Zoltán, a leköszönt szenátus volt tagja.
A három jelölt közül a legesélyesebbnek tartott Leonard Azamfireitől azt kérdeztük, hogy amennyiben megnyeri a választásokat, mi lesz az első üzenete, amit magyar kollégáihoz intéz.„Elsősorban párbeszédre hívom, mert most az a legfontosabb, hogy üljünk le, és higgadtan beszéljük meg a gondjainkat. Jöjjenek egy megoldásra váró problémalistával, és nézzük meg, melyek a prioritások, mi az, amit meg tudunk valósítani, és mi az, amit nem” – fejtette ki a Krónikának Azamfirei. Felvetésünkre, hogy a lista élén valószínűleg a magyar intézetek megalakítása szerepel majd, a rektorjelölt azzal visszakozott, hogy „előbb várjuk meg, mi lesz a választásokon”.
A Marosvásárhelyen megjelenő Népújság napilapnak adott interjújában Markó Béla tanügyi kérdésekért felelős is miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy az elmúlt napokban többször is megtárgyalta a MOGYE ügyét Cătălin Baba új oktatási miniszterrel. Kifejtette, a beszélgetések alapján úgy véli, a tárca világos, tiszta és határozott döntéssel fogja rákényszeríteni az egyetem vezetőségét a törvény alkalmazására, ami egyben a magyar tagozat létrehozását jelentené. „Ha ezt így folytatják, végül mindent törvényteleníteni kell és a kormány határozattal kell közbelépjen. (...) Ha a Demokrata Liberális Párt és a kormány nem képes az oktatási törvényt alkalmazni, akkor ezzel a kormánnyal nem vállalhatunk szolidaritást” – jelentette ki Markó Béla. Mint arról beszámoltunk, a MOGYE-n kialakult helyzet rendezése feltétele volt annak, hogy az RMDSZ részt vegyen a Mihai Răzvan Ungureanu vezette kormányban.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).