„Felelős hozzáállással együtt lehet dolgozni” – Zakariás Zoltán, az EMNP képviselőjelöltje a választások tétjéről, terveiről

Zakariás Zoltán ígéri, kiemelt prioritásként fogja kezelni a magyar orvosképzés ügyét •  Fotó: EMSZ sajtóiroda

Zakariás Zoltán ígéri, kiemelt prioritásként fogja kezelni a magyar orvosképzés ügyét

Fotó: EMSZ sajtóiroda

„Most meg tudjuk mutatni, hogy együtt erőt tudunk képviselni, kisebbségi sorsunk ellenére” – összegezte a december 6-i parlamenti választások óriásinak tartott tétjét, a közös magyar lista révén teremtett lehetőséget a Krónikának adott interjúban Zakariás Zoltán képviselőjelölt. Az RMDSZ-listára az Erdélyi Magyar Szövetség – azon belül az Erdélyi Magyar Néppárt – által delegált Hargita megyei politikus szerint felelős hozzáállással, a kölcsönös tisztelet és szakmaiság jegyében minden szinten együtt lehet dolgozni.

Pap Melinda

2020. november 27., 13:032020. november 27., 13:03

– Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) és az RMDSZ közötti megállapodás értelmében Hargita megyében kapott befutó helyet a jelöltlistán. Milyen tapasztalatokat szerzett a korteshadjárat során, tudtak-e közösen kampányolni az RMDSZ-es politikusokkal?

– Rendhagyó kampányban veszünk részt. A járványhelyzet miatt korlátozottak a választópolgárokkal való kapcsolattartás lehetőségei, nem lehet lakossági fórumokat szervezni, kevésbé tudunk közvetlen módon szólni az emberekhez. A kampány áttevődött az online térbe és a médiába. Mi mégis járjuk a vidéket, találkozunk polgármesterekkel, helyi önkormányzati képviselőkkel, egyházi képviselőkkel, intézményvezetőkkel, elmondjuk nekik az üzeneteinket, és megkérjük, hogy közvetítsék kisebb-nagyobb közösségeikhez. Mi, jelöltek, együtt járunk, és közösen fogalmazzuk meg az összefogás fontosságát, az idei parlamenti választás óriási tétjét a magyarság szempontjából, ezenkívül bátorító üzeneteket fogalmazunk meg a járványhelyzet okozta elbizonytalanodás ellensúlyozására.

Idézet
Azért mondom, hogy óriási a tét, hiszen az elmúlt években felerősödő magyarellenes akciók és intézkedések világosan mutatják, hogy ezen a téren, az identitásunk megőrzéséért, nyelvhasználati jogainkért, közösségeink életének nyugodtságáért határozott fellépésre van szükség.

Ezt a fellépést csak a magyar képviselők tudják és fogják biztosítani. A településeink és közösségeink érdekeit, a fejlesztési forrásokhoz való hozzájutást csak a saját képviselőink fogják kijárni, a magyar polgármestereket csak a magyar képviselők fogják segíteni a bukaresti közigazgatási útvesztőben. Ezért nem mindegy, hogy hányan kerülünk be.

Ami a járvánnyal kapcsolatos elbizonytalanodást illeti, azt kell mindenkinek megértenie és feldolgoznia magában, hogy a szavazás rövid ideje alatt, a biztonsági intézkedések miatt nincs kiemelkedő veszély, és emiatt nem éri meg elszalasztani a lehetőséget. Összegezve: a választásokat megtartják, a parlamenti helyeket betöltik velünk vagy nélkülünk. A következő négy évben annyit fogunk tudni elérni, amilyen erőt most, december 6-án felmutatunk.

– Mekkora hatással lesz az EMSZ és az RMDSZ közötti összefogás a romániai magyar választókra? Milyen mértékben sikerül mozgósítani a szavazókat a megállapodás nyomán?

– Az összefogás igénye évek óta minden felmérésben kiemelkedően megjelent. A most megkötött országos keretmegállapodás valós összefogás alapjait biztosítja, amelyben mindenki részt vesz, és amelyben mindenki saját közösségének érdekében tevékenykedhet. A megyei és helyi vezetőkön múlik, hogy ebből a mindennapokban mennyit valósítanak meg. Következik négy olyan év, amikor nem lesznek választások, politikai csatározások, amikor minden energiát az építkezésre, a településeink és közösségeink fejlesztésére lehet fordítani.

Idézet
Felelős hozzáállással minden szinten együtt lehet dolgozni. Amennyiben a közösségünk tagjai ezt felismerik, és bizalmat előlegeznek, akkor a helyhatósági választásokon bizalommal ellátott vezetőknek egy pluszlehetőséget biztosítanak, amiből végeredményben mindenki, elsősorban maga a közösség nyer a végén.

Most meg tudjuk mutatni, hogy együtt erőt tudunk képviselni,kisebbségi sorsunk ellenére.

– Miként fog tudni együtt dolgozni RMDSZ-es képviselőtársaival, az EMNP és az RMDSZ közötti ellentétek miatt vannak-e olyan nézeteltérései a másik alakulat politikusaival, amelyek akadályozhatják a közös munkát? Meg fog tudni felelni a frakciófegyelemnek?

– Meggyőződésem, hogy a kölcsönös tisztelet és a szakmaiság jegyében jól tudunk majd együtt dolgozni. Az Erdélyi Magyar Szövetség értékrendjét és politikai hitvallását követem, a háromszintű önrendelkezés kivívása alapvető célkitűzés, ezt tartalmazza az országos megállapodás is. Én a józan ész, a logikus érvek, ugyanakkor az elvhűség határain belül kompromisszumra is mindig kész voltam és leszek.

Idézet
Hiszek a konstruktív vitában, hiszem, hogy egymással őszintén ki tudjuk beszélni véleményeinket különböző témák és problémák kapcsán, és végül az eredményt mindig egy közös, egységes és erős frakcióálláspontban megfelelő súllyal tudjuk képviselni a többség irányában.

– Önkormányzati képviselőként szerzett tapasztalatát is hasznosítaná Bukarestben, azt nyilatkozta, hogy parlamenti munkája során a decentralizációt támogató, a közigazgatás hatékonyságát, átláthatóságát elősegítő módosításokat szorgalmazna. Milyen változtatásokra gondolt?

– Elsősorban az új közigazgatási kódex módosítására gondolok. Másfél éve lépett érvénybe sürgősségi kormányrendelet útján, és látszik az összefércelt munka. Sokszor egymásnak ellentmondó vagy zavarosan megfogalmazott cikkelyek okoznak bizonytalanságot és működési káoszt a helyi önkormányzatokban.

Idézet
Továbbra is vallom, hogy magyar közösségünk csak akkor lehet sikeres a jövőben, ha erős önkormányzatokkal rendelkezünk. Ehhez világos folyamatokra, minél több helyi döntési kompetenciára, a központi adminisztráció beleszólásának csökkentésére van szükség.

De emellett van egy sor jogszabály, amely megnehezíti a hatékony munkát az önkormányzatokban. Ezeket sorban fel kell térképezni, át kell szabni egy világos cél érdekében: a helyi autonómia erősítésére.

•  Fotó: EMNP Galéria

Fotó: EMNP

– Részt vett az autonómia ügyében korábban folytatott hárompárti egyeztetéseken, amelyek nyomán 2018-ban megállapodást kötött az EMNP, MPP és az RMDSZ az önrendelkezésért történő közös küzdelem érdekében. Az azóta eltelt idő alatt túl sok minden nem történt e téren. Mit vár a továbbiakban?

– Sajnos ez ügyben tényleg nem történt jelentős gyakorlati lépés. Ennek egyik fő oka, hogy a magyar politikai szervezetek az elmúlt években fokozott bizalmatlansággal viszonyultak egymáshoz. Mi felismertük a közös veszélyt, és januárban létrehoztuk az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összefogását az Erdélyi Magyar Szövetség keretében, és most, szintet lépve, kezdeményeztük a teljes magyar összefogást. Az országos megállapodás alappillérként fogalmazza meg a 2018-as állásfoglalást, tartalmazza, hogy közösen fogjuk beterjeszteni a parlamentbe és fenntartani az autonómiastatútum-tervezetet, úgyhogy ezen a téren is előrelépés várható az elkövetkező időkben. Rajtunk múlik, hogy ebből mennyit érvényesítünk a gyakorlatban.

– Orvosi diplomája, egészségügyi intézményvezetés terén szerzett tapasztalata is van: mi a véleménye a román kormány járványpolitikájáról, mi a jó, illetve a rossz oldala? Mit tenne másként?

– A kormány járványpolitikájában sok a nem teljesen átgondolt intézkedés, ellentmondás, tétovázás, és általában kapkodás figyelhető meg. A legnagyobb probléma a túlzott központosítás, az egész országnak bukaresti nézőpontból, egy kaptafára való kezelése. Sokkal több döntési kompetenciát kellene engedni a megyei és helyi hatóságoknak. Helyben lehet felelősen és szakmai alapon eldönteni, hogy bezárják-e az iskolákat, vagy hogyan szervezzék meg a kórházakat. Másrészt a gazdasági válság kezelését, a munkahelyek megőrzését és a családok megélhetési biztonságát hosszú távra ható intézkedésekkel kellene biztosítani. A felsorolt szempontokat viszont csak megfelelő súlyú képviselet útján tudjuk majd érvényesíteni a jövőben.

– A Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) alapítójaként 31 évvel ezelőtt részt vett az önálló magyar orvosiért folytatott megmozdulásokban. Ön szerint mi az oka, hogy három évtized alatt sem sikerült létrehozni a magyar kart a MOGYE-n belül? Parlamenti képviselőként elő kívánja-e mozdítani az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés ügyét?

– A MOGYE kérdése mindig szívügyem volt és lesz. Ez politikai kérdés, ami politikai megoldást igényel. Magyar társadalmunk alapvető igénye a magyar orvosképzés fenntartása. A megoldáson kiemelt prioritással fogok dolgozni.

– Az EMNP önkormányzati tanácsának elnökeként miként látja az MPP-vel való fúziót, ütőképesebb, sikeresebb lesz-e az EMSZ az erdélyi magyar politikában, mint külön-külön a két alakulat?

– A fúzió közelebb visz az erdélyi magyar politikai tér letisztulásához, és bízom benne, hogy megfelelő komolysággal dolgozva az Erdélyi Magyar Szövetség az elkövetkező években egy sikeres politikai opciót fog megjeleníteni. Ez mindannyiunk kihívása és felelőssége. Személy szerint ezen is fogok dolgozni nap mint nap.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat
2024. november 19., kedd

„Összefutották” tíz defibrillátor árát Nagyváradon, a jótékonysági akció folytatódik

Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.

„Összefutották” tíz defibrillátor árát Nagyváradon, a jótékonysági akció folytatódik
2024. november 19., kedd

Megalakult az aradi képviselőtestület, az alpolgármesteri tisztségek sorsa a közelgő választásoktól függ

Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.

Megalakult az aradi képviselőtestület, az alpolgármesteri tisztségek sorsa a közelgő választásoktól függ
2024. november 19., kedd

Szeles idő jön, megérkezhet a havazás is

Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Szeles idő jön, megérkezhet a havazás is
2024. november 19., kedd

Iskolabusz és autó ütközött, egy gyermek és egy nő megsérült

Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.

Iskolabusz és autó ütközött, egy gyermek és egy nő megsérült
2024. november 19., kedd

Tömegbalesettel indult a nap Gyulafehérváron

Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.

Tömegbalesettel indult a nap Gyulafehérváron
2024. november 18., hétfő

Szilágysági nagyüzem: az elmúlt hétvégén százezer lejre büntettek a rendőrök

Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.

Szilágysági nagyüzem: az elmúlt hétvégén százezer lejre büntettek a rendőrök