Szekeres Attila István heraldikus a Zászlótudományi Világkongresszuson Pekingben
Fotó: Szekeres Attila személyes archívuma
Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia teljes jogú tagja nemrég tért haza a kétévente megrendezett Zászlótudományi Világkongresszusról, amit ezúttal Kínában, Pekingben tartottak. Az erdélyi heraldikus élményeiről, kínai sajátosságokról mesélt lapunknak, na meg azt is elmondta, hogy Sepsiszentgyörgy – személye által – stabil és egyben ígéretes helyet foglal el a világ címer- és zászlótudományi térképén.
2024. szeptember 06., 09:442024. szeptember 06., 09:44
Szekeres Attila István a heraldika legszakavatottabb erdélyi, romániai tudói közé tartozik, megannyi nemzetközi szakmai rendezvényen megfordult már. Mint elmondta, a kétévente megrendezett Zászlótudományi Világkongresszus előző kiadásain is részt vett, legutóbbin Ljubljanában, Szlovéniában 2022-ben.
Előadásában Erdély is kiemelt figyelmet kapott
Fotó: Szekeres Attila személyes archívuma
„Ez a pekingi egy nagyon maratoni kongresszus volt, mert általában ezek a kongresszusok ötnaposak, amiből két nap kongresszus, egy nap valami tematikus kirándulás és két nap kongresszus. Na most már ez a pekingi kongresszus úgy volt, hogy két nap kongresszus, két nap kirándulás, és még négy nap kongresszus, tehát nagyon hosszú volt, de megérte” – magyarázta, hozzátéve, hogy a rendezvény megannyi szekciója közül ő a királyi zászlókra fókuszálóba iratkozott be.
„Én általában székelyföldi, erdélyi témákkal megyek ezekre a rendezvényekre. Így ebbe az előadásba is nagyon becsempésztem ezt a vonalat, hisz az első világháború után megnagyobbodott Románia címerét, amit el is fogadtak hivatalosan és megjelent a hivatalos közlönyben, 1921-ben Keöpeczi Sebestyén József rajzolta, festette meg. Ugyanez a Keöpeczi Sebestyén József tervezte meg a királyi család tagjainak zászlóit is 1922-ben, amit szintén elfogadtak törvény által, és megjelent a hivatalos közlönyben” – fejtette ki. Hozzátette:
Az erdélyi heraldikus szülinapját is a rangos rendezvényen ünnepelte
Fotó: Szekeres Attila személyes archívuma
Elmondta, hogy Erdély, mint téma természetesen az előadások szüneteiben is előkerül, rendszerint számtalanszor elmagyarázza: miért van az, hogy ő Romániában él, de magyar, magyarul beszél.
„Nagyon nagy élmény volt a születésnapom, ami augusztus 18-án van, így ott ért, és hatalmas meglepetésemre fel is köszöntöttek.
Félrehívtak egy bizottsági ülésbe – idegeskedtem is kicsit, hogy nem érem el a vacsorát, nem tudok előtte tölteni –, majd, amikor megérkeztem az étkezdébe, mindenki elkezdett tapsolni, énekelni, köszöntöttek, a kínai kongresszusi elnök odahívott maghoz, nem engedte, hogy kitöltsem a whiskyt. Pekingi kacsát kaptam ajándékba, négyet, amiről úgy tartják, a világ legfinomabb étele. Ezt most már én is aláírom. Megszeltem a kacsákat, majd kiosztották a vendégeknek. Majd még tortát is kaptam és énekelték angolul, hogy Isten éltesse Attilát” – idézte fel.
A következő napon, a konferencia utolsó napjának végén,
A heraldikus elmondta, hatalmas megtiszteltetés érte, nagyon örül a díjnak. Felidézte, hogy másnap egy angol kollégája félig viccesen, félig komolyan megjegyezte, hogy „Erdély két emberről híres, az egyik Drakula, a másik Attila”, hisz általa Erdély felkerült a vexillológiai, azaz zászlótani világtérképre.
Mindig kerít lehetőséget, hogy beszéljen Erdélyről
Fotó: Szekeres Attila személyes archívuma
A sepsiszentgyörgyi szakember azt is elmondta,
Ám az is lehetséges, hogy nem kell nyolc évet várni, ugyanis Csehország, amely a tervek szerint négy év múlva rendezne kongresszust, még nem adta be a pályázatát, így Szekeres Attila István szeretné megbeszélni velük, hogy cseréljenek, vagy ha teljesen visszalépnek a csehek, akkor adják át Erdélynek a helyüket. Hozzátette, hogy az eseményt általában fővárosokban szervezik, de most egy kisvárosnak juthat ez a dicsőség. Szerinte nagyon jó, hogy most már a brassói reptér segíti is a város könnyű, jó megközelítését, így mondhatni minden adott, hogy belevágjanak.
Szekeres Attila István arról is beszélt, hogy a házigazda kínaiak, de úgy általánosságban az emberek nagyon kedvesek voltak, bár sok helyivel nehéz volt társalogni, mert nem tudtak angolul.
A részvevőknek szervezett kirándulások során meglátogatták a Nagy Falat, a Tiltott Várost, a Kínai Nemzeti Múzeumot, a Mennyei Béke templomát, illetve látták az előretörő nagyvárosi modernitást is. Ennek kapcsán a heraldikus megjegyezte, hogy hatalmas a forgalom, illetve azt is, hogy mindenhol telefonos applikációval tudott fizetni, készpénzre nem is volt szüksége még a piacon se.
Amikor arról kérdeztük, hogy a kínai aktuális politikai rendszer sajátosságaiból érzékelt-e bármit, a heraldikus elmondta, hogy lépten-nyomon beszkennelték az útlevelét (a helyiek személyigazolványát szintén), gyakran vizsgálták át őt és városnéző kollégáit. Ezenkívül például a Tienanmen téren rákérdezett kísérőiknél az ott 1989-ben zajlott vérengzésről, de ők „nem is hallottak róla”.
A Nemzetközi Címertani Akadémia teljes jogú tagjává választották dr. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikust, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökét, aki 2017 óta levelező tagja volt az Akadémiának
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!