Bár manapság sokan készen veszik meg a boltokban a szinte mindenhol kapható kalácsot, a készülő sütemény illata többletet ad hozzá az ünnepi hangulathoz
Fotó: freepik.com
A bejgli elkészítésénél figyelni kell az összetevők hőmérsékletére, a kelesztés mikéntjére, akkor valószínűleg nem reped ki, a kalács esetében vigyázni kell a cukormennyiséggel, mert nehezíti a tésztát – többek közt erre hívja fel a figyelmet Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakíró, akit a karácsonyi sütemények sikeres elkészítésének titkairól faggattuk.
2023. december 22., 19:232023. december 22., 19:23
Karácsonykor szinte minden erdélyi család ünnepi menüjének elengedhetetlen tartozéka a bejgli – azaz a legtöbbször dióval és mákkal töltött sütemény, valamint a kalács. A finomságok elkészítésének azonban megvannak a fortélyai, amire nem árt odafigyelnie annak, aki nem sajnálja a fáradságot és a házilag készített süteményeket részesíti előnyben a boltiakkal szemben. Arról, hogy mik a sikeres bejgli és kalács sütésének a titkai, Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót, számos gasztrokiadvány szerkesztőjét, a Krónika volt munkatársát kérdeztük.
Így készül a karácsonyi fonott kalács, amelynek sütés után foszlósnak, levegősnek kell lennie
Fotó: Kiss Judit
„Nincsenek titkok, van viszont néhány aranyszabály, amit illik betartani, ha az ember lánya-fia arra adja a fejét, hogy kelt tésztát, ezen belül bejglit készítsen. Ha ezek közül a szabályok közül valamelyiket nem tartjuk be, az már a bejgli minőségének a rovására mehet” – hívta fel a figyelmet Jánossy Alíz. Mint sorolta, az első legfontosabb szabály – amely minden kelt tésztára érvényes, nemcsak a bejglire –, hogy az alapanyagok azonos hőmérsékletűek legyenek.
A legtöbb erdélyi családnál a hagyományos diós, mákos bejgli elengedhetetlen tartozéka a karácsonyi menünek
Fotó: Jánossy Alíz
„Másnap reggelig az alapanyagok felveszik a konyha hőmérsékletét, s így nem járjuk meg, hogy a hideg tojás, tej, vagy vaj lehűti a tésztánkat, vagy nem kerül melegen a töltelék a tésztára. A kelesztés is fontos, hogy kellő hőmérsékleten, kellő ideig történjen. Nálam a hosszan tartó, hideg kelesztés vált be, vagyis este összeállítom a bejglit, tepsibe rakom, és másnap reggelig letakarva a hideg kamarában kel” – fejtette ki a szakíró. Felhívta a figyelmet, 10-12 óra alatt 5-10 fokos hőmérsékleten gyönyörűen megkel a bejgli, ezután lehet sütni. Sütés előtt van még egy fontos mozzanat: miután lekentük tojással, megszurkáljuk a bejglit – lehetőleg egy hosszú kötőtűvel – le egészen az aljáig, hogy sülés közben a keletkező gázok távozhassanak.
Jánossy Alíz: „sütés közben legyen a sütő aljában egy kis lábosban víz, mert a gőzben szivacsosabb, levegősebb lesz minden kelt tészta”
Fotó: Bartalis Előd
„Itt figyeljünk a sorrendiségre is, mert ha előbb szurkáljuk meg, és utána kenjük le tojással, a gázelvezető „kéményként” szolgáló lyukak eltömődnek, és nem töltik be a szerepüket. Sütés közben legyen a sütő aljában egy kis lábosban víz, mert a gőzben szivacsosabb, levegősebb lesz minden kelt tészta. Ha mindezek ellenére mégis felreped a bejgli – sajnos, előfordulhat – akkor
Rámutatott, mindez vonatkozik a hagyományos, diós-mákos finomságra, de a mostanság divatos gesztenyés, csokoládés, és minden más töltelékkel gazdagított bejgli esetében nem tudja, mi a szabály, mert ilyet sosem sütött. „Az viszont biztos, hogy betartanék minden egyéb, hagyományos bejglire vonatkozó szabályt, és készítenék egy próbasütést, hogy lássam meg, hogy viselkedik az számomra ismeretlen töltelék sülés közben” – tette hozzá a gasztronómiai szakíró.
Beválhat a hosszan tartó, hideg kelesztés módszere: este kell összeállítani a bejglit tepsibe kell rakni, és másnap reggelig letakarva a hideg kamarában keleszteni
Fotó: Balázs Attila/MTI
Bár manapság sokan készen veszik meg a boltokban a szinte mindenhol kapható kalácsot, azért a sülő kalács illata többletet ad hozzá az ünnepi hangulathoz, atmoszférához. Millióféle recept létezik, Jánossy Alízt arról kérdeztük, mit javasol, milyen összetevőkből készüljön a kalács és melyek az elkészítés fortélyai. „Valóban sokféleképpen lehet készíteni kalácsot, de az összetevőik és a konyhai technológiájuk nagyjából ugyanaz. Mindegyik lisztből, tojásból, vajból, tejből, élesztőből készül egy kis cukorral, töltelékkel vagy anélkül. Az arányok változhatnak, de alapjában véve, nincs nagy különbség, sőt, ugyanazon fortélyok érvényesek a kalácsra is, amik általában a kelt tésztákra” – mondta Jánossy Alíz. Hozzátette,
„Dagasztáskor figyeljünk arra is, hogy kellő mennyiségű folyadékot dolgozzunk bele a tésztába, mert minél puhább és lágyabb a nyers tészta, annál szebben felnő majd a kalács” – hívta fel a figyelmet a gasztronómiai szakíró.
Jánossy Alíz receptjei:
Diós-mákos bejgli
Hozzávalók:
A tésztához: 1 kg liszt, 25 dkg vaj, 12 dkg zsír, 10 dkg cukor, 1 tasak szárított élesztő (porélesztő), kevés só, 2 tojássárgája, 3 dl tej. A diós töltelékhez: 25 dkg dió, 12,5 dkg cukor, 4 dkg prézli, mazsola, fahéj vagy szegfűszeg ízlés szerint, 1,2 dl víz. A mákos töltelékhez: 25 dkg mák, 12,5 dkg cukor, 4 dkg prézli, mazsola, reszelt citromhéj ízlés szerint, 1,2 dl víz. A lekenéshez: 1 tojássárgája és 1 tojásfehérje.
Elkészítése:
A mákot és a diót ledaráljuk, összekeverjük a prézlivel, illetve a tetszés szerinti fűszerekkel, ízesítőkkel; a cukrot a vízzel összeforraljuk és ráöntjük a száraz keverékre. Utána kihűtjük. A lisztet a szárított élesztővel, a sóval és cukorral összevegyítjük, majd a vajjal és a zsírral összemorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojássárgájákat és a tejet, majd ruganyos tésztát gyúrunk belőle. A tésztát megmérjük, majd hat egyenlő részre osztjuk, és kis cipókat formálunk belőle. A tölteléket külön-külön szintén megmérjük és három-három egyenlő részre osztjuk, mivel három mákos és három diós bejgli lesz ebből az adagból. A kis cipókat rendre téglalap alakúra nyújtjuk, eloszlatjuk rajta a tölteléket – kanálháttal vagy tenyérrel egyenletesen szétoszlatjuk a tészta felületén úgy, hogy körbe a szélein kb. 1,5 cm-es tésztakeretet hagyjunk. A két keskenyebb oldalát a töltelék mentén behajtjuk, majd lentről felfelé haladva szorosan felgöngyöljük és megformázzuk a bejglit. Sütőpapírral bélelt tepsiben egymástól 2-3 cm távolságra sorakoztatjuk a bejgliket, és egy éjszakán át hideg helyen pihentetjük. Másnap reggel a bejgliket megkenjük előbb tojássárgájával, aztán tojásfehérjével, megszurkáljuk egészen az aljáig kötőtűvel, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük. A teteje szép márványos kell legyen. Miután teljesen kihűlt, azután szeleteljük.
Egyszerű fonott kalács
Hozzávalók:
50 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 2,5-3 dl tej, 3 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 5 dkg olvasztott vaj, 2 tojássárgája, 1 citrom reszelt héja, ½ kiskanál só; a lekenéshez: 1 tojás.
Elkészítése:
A lisztet egy tálba szitáljuk, közepébe mélyedést kotorunk, belemorzsoljuk az élesztőt, ráhintünk 1 kanál cukrot, kevés tejet öntünk rá, majd hagyjuk, hogy az élesztő felfusson. Ezután az edény fala mentén, a liszt széleire szórjuk a többi cukrot, a sót, a vaníliás cukrot, valamint a reszelt citromhéjat, illetve hozzáadjuk a tojássárgájákat és a maradék tejet – összegyúrjuk. Puha, ruganyos tésztát dagasztunk belőle, majd a végén beledolgozzuk az olvasztott vajat is. Letakarva kétszeresére kelesztjük. A megkelt tésztát finoman átmozgatjuk, három egyenlő részre osztjuk, és három egyforma hosszú rúddá sodorjuk. A tésztarudakat megfonjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd lekenjük felvert tojással és hagyjuk kelni, míg szemlátomást megemelkedik. Ekkor újra lekenjük felvert tojással, majd 180 fokra hevített sütőben kb. 25-30 perc alatt megsütjük.
Fotó: Kiss Judit
Jánossy Alíz gasztronómiai szakírót, felelős szerkesztőt, a Krónika volt munkatársát a 100 recept – 100 háziasszony című, az egész Székelyföldet átfogó, de magyarországi vidékekre is összpontosító könyvsorozatról kérdeztük.
Javában tart a zakuszkafőzés idénye, a közkedvelt, zöldségfélékből összefőzött, üvegekbe eltett finomságot mindenki másféleképpen készíti. Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót a zakuszkafőzés fortélyairól kérdeztük.
A jövőben csak szaporodni fog az emberek elleni medvetámadások száma – figyelmeztetett Emil Drăgănescu, Prahova megye prefektusa a vasárnap esti, predeáli incidenst követően.
Rövid bejegyzésben méltatta hétfőn Kolozsvárt Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ közös államfőjelöltje a kincses városban megtartott szombati kampánygyűlést követően.
III. Károly brit király egészségi állapota miatt kénytelen volt lemondani idei külföldi látogatásait, így idén Erdélybe sem látogat el – közölte a The Sun.
Hegyimentőként dolgozik az a férfi, akit vasárnap este súlyosan megsebesített egy medve Predeál városában – közölte a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat.
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
szóljon hozzá!