Fotó: Borbély Fanni
Nem ütközik törvénybe az Országos Választási Iroda (BEC) szerint, ha egy urnabiztos nyilvánosságra hozza egy választópolgárról, hogy élt-e szavazati jogával egy adott megmérettetésen. A Krónika a Csoma Botond és Tőkés László között kirobbant vita kapcsán kérte ki a BEC álláspontját.
2024. június 24., 19:082024. június 24., 19:08
Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) képviselői között éles pengeváltás alakult ki a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának június 13-ai ülésén. A budapesti tanácskozáson az RMDSZ azzal vádolta az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ), hogy együttműködési megállapodásuk ellenére nem buzdította híveit arra, hogy a magyar összefogás jelöltlistájára szavazzanak a június 9-ei európai parlamenti választáson.
Ennek kapcsán az EMNT elnöke a Krónikának nyilatkozva egészen szokatlannak és megengedhetetlennek nevezte, hogy bárki is a nyilvánosság előtt számonkérjen egy választópolgárt azért, hogy hol és miként élt törvény biztosította szavazati jogával. A volt EP-képviselő úgy vélekedett: súlyos vétség, hogy Csoma Botond „a nemzeti egységünkre káros pártpolitikai konfliktus gerjesztésére alkalmas információként” tette közzé az – állítása szerint – az RMDSZ egyik szavazóbiztosától származó értesülését. Az RMDSZ szóvivője erre reagálva azt állította: nem sértette meg a szavazás titkosságát Tőkés László esetében, mindössze azt a tényt állapította meg, hogy nem vette át az európai parlamenti szavazólapot a választáson.
Egypártrendszeri időket idéz Tőkés László szerint, ha valaki megkérdőjelezi választási és lelkiismereti szabadságát. Az EMNT elnöke így reagált arra, hogy az RMDSZ képviselője azt állítja, a volt EP-képviselő nem az erdélyi EP-jelöltekre szavazott.
Mivel a vitával kapcsolatban különböző fórumokon számos vélemény látott napvilágot – amelyek egy része szerint törvénytelen kiszivárogtatni egy szavazópolgár bármilyen döntését, opcióját –, lapunk megkereséssel fordult az ügyben az Országos Választási Irodához (BEC). Megkérdeztük a választások zökkenőmentes lebonyolításáért, a jogszabályok betartásáért felelős bukaresti intézményt – nevek említése nélkül –, hogy törvénybe ütközik-e, ha egy urnabiztos egy harmadik fél tudomására hozza, hogy egy szavazópolgár leadta-e a voksát.
A BEC nevében Vasile Bîcu törvényszéki bíró, a választási iroda elnöke válaszában kifejtette: a hatályos választási törvény nem tartalmaz kifejezett tiltást az olyan esetre, hogy nyilvánosságra hozzák a választópolgárokról, éltek-e a szavazati jogukkal avagy megtagadták azt. Hozzátette ugyanakkor, hogy tiszteletben kell tartani a szavazás titkosságának jellegét, ahogy azt a 2015/115-ös számú választási törvény 85. cikkelyének 9. és 10 bekezdése előírja. A jogszabály nevezett bekezdései egyébként arról rendelkeznek, hogy a választópolgár jogosult egy új szavazólapot kapni abban az esetben, ha az először átvett szavazólap használata során kinyílik, és ezáltal nem biztosítható a szavazás titkossága.
Nem sértettem meg a szavazás titkosságát Tőkés László esetében, mindössze azt a tényt állapítottam meg, hogy nem vette át az európai parlamenti szavazólapot a választáson – közölte lapunkkal Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselő.
Erdélyi politikai perpatvar helyszíne volt a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának csütörtöki, Budapesten rendezett ülése, amelyen kiütköztek az RMDSZ politikusai, valamint Tőkés László EMNT-elnök közötti ellentétek.
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
szóljon hozzá!