„Az orvos a nehéz helyzetben is legyen orvos” – Benedek István a járványról, egészségügyi dolgozók felmondásáról

Benedek István: a lakosság több mint fele megfertőződik, de nem mindegy, hogy mikor •  Fotó: Szucher Ervin

Benedek István: a lakosság több mint fele megfertőződik, de nem mindegy, hogy mikor

Fotó: Szucher Ervin

Az orvosnak a nehéz helyzetben is orvosnak kell maradnia – vallja a koronavírus-járvány idején tapasztalt felmondások kapcsán dr. Benedek István marosvásárhelyi nyugalmazott professzor, aki szerint a veszély előli „megfutamodás” felér a hippokratészi eskü megszegésével. A hematológiai és csontvelő-átültetési klinika volt vezetője szerint a szabályok szigorú betartásával szinte teljesen kizárt, hogy az orvos, valamint az egészségügyi személyzet többi tagja megfertőződjék. Benedek István sajnálatosnak tartja, hogy a hazai egyetemek nem készítik fel diákjaikat a mostanihoz hasonló vészhelyzet megfelelő kezelésére.

Szucher Ervin

2020. április 09., 15:382020. április 09., 15:38

2020. április 09., 15:432020. április 09., 15:43

– Mit válaszolna, ha egy diákja megkérdezné, hogy orvost veszélyeztető helyzetben mitévő legyen: mondjon fel, és mielőbb hagyja el a kórházat, vagy a hippokratészi esküjére gondolva, egészségét kockáztatva maradjon a fertőzött betegek szolgálatában?

– Ha valaki az orvosi szakmát választotta, az érezze is hivatásának. Magyarán: nemcsak könnyű helyzetben kell felölteni a fehér köpenyt, hanem nehéz helyzetben is helyt kell állni. A megfutamodás nem megoldás! Természetesen vannak bizonyos szabályok, amelyeket kötelező módon be kell tartani. A gondok onnan adódtak, hogy hiányoztak – és egyes kórházakból talán még mindig hiányoznak – azok a védőfelszerelések, amelyek nélkül sem az orvosok, sem az egészségügyi személyzet nem érezheti biztonságban magát.

Védőeszközökkel, illetve a szabályok szigorú betartásával szinte kizárt, hogy egy orvos a kórházban megfertőződjék.

Elvégre orvosként tudnod kell, hogy egy ilyen agresszív járvány esetében, mint amilyet az új típusú koronavírus okozott, nagyon fontos a szemedet, orrodat, szádat védeni, és közben állandóan szellőztetni ott, ahol ez megoldható, hisz az intenzív terápia zárt hely.

– Olyannak kellene lennie az orvosnak, mint a süllyedő hajó kapitányának, aki utolsóként hagyja el a fedélzetet?

– Dehogyis! Nem süllyed a hajó, nem közeledik a világvége. Egy nehéz helyzettel állunk szemben, amelyet megfelelő módon, kellő komolysággal, higgadtsággal és szakszerűséggel kell kezelnünk. Az orvos az, akinek a legjobban kell tudnia, mit kell tennie a maga és környezete védelmében.

– Világszerte mégis nagyon sok a fertőzött orvos és asszisztens a mostani járvány idején. Gondolja, hogy ezek az emberek mind-mind szabályt szegtek, vagy egyáltalán nem vették komolyan a figyelmeztetéseket?

– Nem arról van szó, hogy mindenki elővigyázatlanul járt volna el, vagy szabályt szegett volna. Egy-két hónappal ezelőtt egyéb gondok is léteztek: a legtöbb állam egészségügyi hálózatát teljesen felkészületlenül érte a járvány, mert nem mérte fel a helyzet súlyosságát. Ezenkívül sokak számára az sem volt világos, miként történik a fertőzés. Az első eseteknél a szakemberek többsége még azt hitte, hogy szokványos módon. Ehhez képest a SARS-CoV2 rendkívüli módon terjed. Másrészt az is megtévesztően hat, hogy a betegek közt nagyon sok olyan van, aki szinte tünetmentesen vészeli át a járványt. Kissé fájnak az ízületei, kicsit az izmai, lehet, hogy a feje is, de lényegében nincs rosszul, jár-kel az emberek közt, és közben fertőz.

A japánok bemutatták, miként fertőz egy olyan személy is, aki zárt helyen, tőlünk aránylag távol van, de közben maszk használata nélkül szónokol. Beszéd közben a szájából parányi vírusos cseppecskék kerülnek a levegőbe, ahol lebegni kezdenek. Ezektől csak a gyakori szellőztetéssel lehet megszabadulni.

Orbán Viktor miniszterelnök már hetekkel ezelőtt arról beszélt, hogy mindenkinek a száján ott kellene legyen a védőeszköz. Egyesek kinevették, mások kigúnyolták. Most viszont azok is igazat adnak neki, akik eddig csak azt szajkózták, hogy tartsd be a másfél méteres távolságot, és moss kezet. Ennyi nem elég, az arcot is védeni kell!

•  Fotó: MTI/Kovács Tamás Galéria

Fotó: MTI/Kovács Tamás

– Ha a „megfutamodott” kórházmenedzserek és orvosok szemszögéből vizsgáljuk a helyzetet, őket is meg kell vagy legalábbis meg lehet érteni?

Idézet
– Az orvosok is emberek, és az emberek közt is vannak ilyenek is, meg olyanok is. A hisztériás hangulat miatt sokan túlságosan megijednek, bepánikolnak. Féltik a maguk és szeretteik életét – ami egyébként természetes. Az ilyen kollégákat is meg lehet érteni. Az más, hogy én személy szerint nem értem meg őket. Most is azt vallom, hogy az orvos feladata a betegellátás – minden körülmények közt. De ismét hangsúlyozom: a kórházi szabályok betartásával, akár elkülönülve a családtól, végig lehet dolgozni azt a két-három hónapot, amennyi idő alatt, reményeim szerint, lecseng a járvány.

– A hazai orvosi egyetemek egyáltalán felkészítik – mind szakmai, mind etikai szempontból – a diákokat arra, hogy miként járjanak el hasonló esetben? Elvégre ha sokakat meg is lepett, a mostani világjárványról nem lehet azt mondani, hogy soha senki nem számolt vele.

– Nem tudom, hogy más egyetemeken érintették-e a témát, de a marosvásárhelyi orvosin nemcsak ez nem merült fel, sok minden más sem. Itt mélyrepülésben van az oktatás, de ez talán már más téma. A szakmának, az egészségügyi rendszernek, az állami vezetésnek, az Európai Uniónak sokkal, de sokkal jobban fel kellett volna készülnie erre.

Ha Bill Gates, a világ talán leggazdagabb embere már 2015-ben laikusként meg tudta jósolni, hogy mi vár ránk, amikor azt mondta, hogy a vírusjárványtól jobban kell tartanunk, mint a nukleáris fegyverektől, akkor az egészségügyi rendszertől is elvárható lett volna, hogy foglalkozzon a témával. Amúgy nem az amerikai multimilliárdos volt az egyetlen, aki megkongatta a vészharangokat.

– Gondolja, hogy a román kormány által nagy hirtelenjében feldobott 500 eurós bérpótlékkal röghöz lehet kötni az első vonalban harcoló orvosokat?

– Ez megalázó. Nem az összeg, hanem maga az intézkedés.

Ilyenkor nem pénzt kell ígérni. Nem pluszjövedelemre, hanem megfelelő munkakörülményekre lenne most szükség. Az orvosok és a személyzet megfelelő védelmét kellene biztosítani.

Ahhoz, hogy gyógyítani tudjon, egy orvosnak mindenekelőtt egészségesnek kell lennie.

– Exponenciálisan nő a fertőzöttek száma, és Románia még nem érte el a kritikus csúcsot. Milyen lesz az ön által remélt mérleg két-három hónap elteltével?

– Lényeges, hogy a betegek számát kordában tartsuk. Hogy ne jussunk oda, mint Olaszország, ahol a beutaltak a kórházi folyosón fekszenek. Szerintem a lakosság több mint fele, legalább hatvan százaléka megfertőződik. De nem mindegy, hogy mikor. Nem kell bepánikolni: a legtöbben tünetmentesen vagy minimális fájdalommal, néhány nap leforgása alatt fogják átvészelni a koronavírust.

Nem megoldás a felmondás a kamara elnöke szerint

Az elmúlt időszakban az ország számos pontján – többek között Temesváron, Aradon, Bukarestben, Déván, Brassóban, Suceaván – mondtak fel, kérték nyugdíjazásukat vagy áthelyezésüket egészségügyi dolgozók a koronavírus-járvány miatt előállt nehézségekkel összefüggésben. Nagyon sokan így akarták kifejezni tiltakozásukat amiatt, hogy megfelelő védőfelszerelés nélkül, „fegyvertelenül” küldik őket háborúba a járvány ellen.

Az általánosnak nem mondható jelenség részben ellenérzést szült, mindazonáltal számos vitát is kiváltott szakmai berkekben és a nyilvánosság körében egyaránt. A Romániai Orvosi Kamara vezetője az ügyben úgy foglalt állást: nem tekinthető megoldásnak kritikus pillanatban magára hagyni a pácienst. Gheorghe Borcean az RFI rádiócsatornának úgy nyilatkozott: az orvosi etikai kódex nem tartalmaz előírásokat munkajoggal kapcsolatos esetekre, ebből a szempontból az egészségügyi dolgozók bármilyen körülmények között felmondhatnak a munkaadójuknak.

„Munkajogi tekintetben nincs erre vonatkozó előírás, erkölcsi és deontológiai szempontból azonban úgy helyes, ha nem hagyod magára a beteget, amikor tisztában vagy azzal, hogy súlyos állapotban van” – szögezte le a szakmai érdekvédelmi testület elnöke. Arra a felvetésre, hogy az orvosoknak, asszisztenseknek nem kellene-e mindenekelőtt biztosítani a megfelelő védőfelszereléseket, Borcean megjegyezte: a felmondások által sújtott egészségügyi intézmények menedzserei azt állították, hogy legkevesebb néhány nap erejéig rendelkeztek felszereléssel. „A kamara elnökeként az a kötelességem, hogy elsősorban a kollégáimnak, az orvosoknak higgyek, az viszont nem jelent megoldást, ha cserben hagyjuk a pácienst” – állapította meg a kamara elnöke. (R. Sz.)

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Külföldi misszióból hazatérő máramarosi tűzoltók léptek közbe az Arad megyei balesetnél

Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.

Külföldi misszióból hazatérő máramarosi tűzoltók léptek közbe az Arad megyei balesetnél
2025. július 18., péntek

Több évnyi bukaresti ellenállás után meglepetésszerűen jutnak magyar állami támogatáshoz partiumi és Kolozs megyei gazdák

Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.

Több évnyi bukaresti ellenállás után meglepetésszerűen jutnak magyar állami támogatáshoz partiumi és Kolozs megyei gazdák
2025. július 18., péntek

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk

Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk
2025. július 18., péntek

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal

Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal
2025. július 18., péntek

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők

Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők
2025. július 18., péntek

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja

Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja
2025. július 17., csütörtök

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc

Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc
2025. július 17., csütörtök

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei

Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei
2025. július 16., szerda

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen

A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen
2025. július 16., szerda

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése

Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése