A kolozsvári Györgyfalvi negyedből számos panasz érkezett a lakosoktól
Fotó: Cluj24/olvasói fotó
Mintha Nyugaton lennénk, de persze mégse – így jellemezhető az új hulladékgazdálkodási szolgáltató kolozsvári és Kolozs megyei bemutatkozása. A bukaresti székhelyű Supercom vállalat – amely 84 millió euró értékű, a teljes megyében monopolhelyzetet biztosító szerződést tudhat magáénak – országos premierként vállalta az „annyit fizetsz, amennyit szemetelsz” elv bevezetését Kolozs megye teljes területén. A lakosságot chipes kukákkal ellátó vállalatnak azonban máris meggyűlt a baja a feladattal: a kincses városban és vidéken is rengeteg panasz érkezett tevékenységükre. A hatóságok egyelőre türelmet kérnek, és mindenkit szerződéskötésre ösztökélnek.
2023. február 02., 16:572023. február 02., 16:57
Máris gondok adódtak az új hulladékgazdálkodási szolgáltatóval Kolozsváron, illetve Kolozs megyében: sok helyről nem szállították el időben a szemetet. A kincses város több részén csütörtök reggel is szemeteszsákok tornyosultak a célra kijelölt területeken, vidéken az éjszakára is kint maradt zsákokat széttépték a kóbor kutyák. Pedig a január 27-én munkába állt, bukaresti székhelyű Supercom vállalat – melyet immár az ország legnagyobb hulladékkezelő cégeként tartanak számon – rendkívül korszerű és komoly szolgáltatást ígért, amikor megnyerte a teljes Kolozs megyét lefedő pályázatot.
A monopolhelyzetbe került cég – amelyet Ilie Ciuclea bukaresti üzletember, a Szociáldemokrata Párt (PSD) volt szenátora alapított még 1990-ben – többek között azzal nyerte meg a kiírást, hogy országos premierként vállalta az „annyit fizetsz, amennyit szemetelsz” elv bevezetését Kolozs megye teljes területén. Ennek lényege, hogy a városi, illetve vidéki magánházak számára „saját bejáratú”, chippel ellátott kukákat biztosítanak, amelyek tartalmának súlyát minden egyes alkalommal lemérik a szemetesautón, mielőtt kiürítenék, a rendszer pedig rögzíti az adatokat. A tömbháznegyedekben a közös szemetesekben összegyűlt hulladék súlya alapján kiszámított árat leosztják az illető lakótársulás tagjai között.
A Supercom flottája a múlt heti bemutatón
Fotó: Facebook/Alin Tișe
„Tiszta Nyugat!” – gondolhatták sokan, amikor bejelentették a szerződéskötést. Főleg azok után, hogy a Supercom nemrég a nagyközönség előtt, kolozsvári sajtótájékoztatón is bemutatkozott. A múlt pénteki eseményen ugyanis kiderült:
„Nagyon komoly cég gondjaira bíztuk Kolozs megyét, amely minőségi szolgáltatást nyújt majd, az integrált hulladékkezelés új szakaszába lépünk” – nyilatkozta a múlt pénteki kincses városi flottabemutatón Alin Tișe megyei tanácselnök. Az eseményen Ilie Ciuclea is részt vett: elmondása szerint számukra minden nap egy vizsga, amely végén tudniuk kell, mit csináltak jól, és mit rosszul. „Akárhogy is nézzük, nagyon precízek vagyunk, és egyre jobban végezzük a munkánkat” – fogalmazott a 78 éves, a Moldovai Köztársaság területén született üzletember.
Fotó: Facebook/Alin Tișe
Ezzel együtt nem mindenki fogadta kitörő örömmel az országos szinten így már mintegy 2,5 millió lakost kiszolgáló, piacvezetővé előlépett cég Kolozs megyei „hódítását”. A helyi román sajtóban több cikk is napvilágot látott, amelyekben például arról számoltak be, hogy más településeken mennyi a panasz a szolgáltatás minőségére. Azt is nehezményezték, hogy a vitatott közéleti szereplőként számon tartott, kisebb-nagyobb botrányos magánügyei, szabadkőműves kapcsolatai miatt is „kikezdett” Ciuclea cége 10 évig egyeduralkodó a megyében, tehát nincs konkurenciája: úgy játszhat az árakkal, ahogyan akar. Egyesek szerint az eddigi díjszabás minimum kétszeresére kell számítani.
Tarifákra vonatkozó részlet egy vidéki ügyfél szerződéséből
Fotó: Krónika
A Supercom hivatalosan január 27-étől dolgozik a megyében. A lakosoknak szerződést kellett, kell kötniük a szolgáltatóval – lehet online is a cég honlapján –, a háztulajdonosok pedig helyi szinten megszervezett alkalmakkor, a szerződés felmutatásával kaphatják meg az új, chippel ellátott szemeteskukájukat. A cég azok után kezdi mérni a mennyiséget – a háztartási, illetve a szelektív hulladékét egyaránt –, hogy a lakosok már az új tárolókban teszik ki a szemetet az előre megadott, településenként változó naptár szerint. Ha valaki elmulasztja a szerződéskötést, egyes közlések szerint 500 és 1000 lej közötti bírságra számíthat.
Csakhogy néhány nappal a szolgáltatás átvétele után már nemcsak a lakosokat, hanem magát a szemetes vállalatot is bírsággal lehet fenyegetni, ugyanis Kolozsváron és a megyében is akadozva indult a munka. A kincses városban már az első napokban rengeteg panaszt jeleztek a lakosok, csütörtökön is több helyen szemét tornyosult, nem szállították el. A tömbháznegyedekben nem helyezték ki mindenhol a beígért tárolókat, a magánházak tulajdonosai hiába várták kukájukat. Vidéken sem megy gördülékenyen a munka: a terepismeret hiánya miatt megkéstek a begyűjtésekkel, több helyen az éjszakára kint hagyott zsákokat széttépték a kóbor kutyák.
A panaszokra Emil Boc is reagált. Kolozsvár polgármestere egy rádióinterjúban úgy fogalmazott, a munka rajtja előtt „egyenes, tisztességes” beszélgetést folytatott a Supercom képviselőivel, amely során leszögezte: van egy hírnevük, amelynek meg kell felelniük. Szerinte érthető, ha az elején problémákba ütköznek, ezért két hét türelmi időt kaptak, amely során be kell lépniük a normális kerékvágásba. Boc jelezte: folyamatosan gyűjtik a szemetet a városban, csupán néhány ponton lehetnek gondok, „kivételek”.
– jelentette ki a polgármester.
Hasonlóan érzékeli a jelenlegi gondokat a flottabemutatón azért kicsit optimistábban nyilatkozó megyei tanácselnök. „Van néhány kisebb probléma, amelyek nagyokká válhatnak” – szögezte le szerdán Alin Tișe. A Ziua de Cluj által idézett elöljáró közölte, a jelenlegi átmeneti időszakban zajlanak a szerződéskötések, de azt nem lehet megtenni, hogy egyik utcáról elviszik a szemetet, a másikról nem: a törvény szerint mindet el kell szállítani. „Ha a polgár nem fizet, a polgármesternek közbe kell lépnie, fizetnie kell, majd be kell hajtania az összeget. Átmeneti időszakban vagyunk, a gépjárműflottát látva hiszem, hogy helyt állnak. Kolozsváron és máshol is voltak problémák, de lépésről lépésre megoldják. Legyen türelmünk” – kérte Tișe.
A Monostor negyedben csütörtökön nem volt gond, elszállították a háztartási hulladékot
Fotó: Rostás Szabolcs
A Monitorul de Cluj portálja által is idézett elöljáró hozzátette, ismerik a polgármesterek által jelzett gondokat is: például hogy településenként más-más tarifát alkalmaz a cég, vagy kevés szerződés esetén kevés szemetet visz el. A tanácselnök szerint bonyolult feladat az átállás megvalósítása, hiszen alapvetően megváltozik a hulladékgyűjtés módozata.
A polgármesterek nem akarnak bírságolni, ám közben a szolgáltató nem kényszeríthető a szemét elszállítására olyan községben, ahol a lakosság csupán 40 százaléka kötött szerződést. Másrészt nincs hogy az utcán hagynia a hulladékot: a törvény szerint a polgármesternek kell fizetnie a lakos helyett, majd be kell hajtani” – érzékeltette a folyamat összetettségét a Kolozs Megyei Tanács elnöke. A liberális politikus ugyanakkor arra is rávilágított,
Ezért is fontos, hogy mindenki szerződést kössön. „Reméljük, előrelépések történnek Kolozsváron is, ahol még nincs szerződése valamennyi magánháznak, és a tömbházaknál is vannak problémák. Egyes övezetekből nem vitték el a szemetet, de meggyőződésem, hogy meglesz a várt eredmény. Legyünk kis türelemmel” – üzente a lakosságnak Alin Tișe.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!