Egyenlőtlen harc az örökösök és a román állam között – Báró Bánffy Farkas a restitúció akadályozásáról

Báró Bánffy Farkas •  Fotó: Médiatér

Báró Bánffy Farkas

Fotó: Médiatér

„Amíg Brüsszel messze van és alkalmatlan bármit végrehajtani, addig a sajtó és a hivatalok számára azt hazudik a román állam, amit szeretne” – jelentette ki a Krónikának a romániai restitúciós folyamat kapcsán báró Bánffy Farkas. Az erdélyi nemesi család elkobzott javainak visszaszolgáltatása érdekében számos pert folytató, a Fehér megyei Fugadon élő Bánffy-örökös szerint ezen a téren nem változott a román hatóságok hozzáállása, a maga módján minden egyes hivatal megpróbálja akadályozni a restitúciós folyamatot.

Pap Melinda

2022. december 11., 18:542022. december 11., 18:54

– Maros megyében a prefektúra 17 év pereskedés után nemrég elrendelte a birtokba helyezést a Bánffy család számára 2200 hektár erdő esetében. Ön az erdélyi arisztokrata család másik ága tagjaként több restitúciós pert folytat, és ismeri a román hatóságokkal szembeni küzdelmet. Mennyire értékeli előrelépésnek a Maros megyei kormányhivatal döntését?

– Minden ügy egyedi ügy. Láttam már olyat is, hogy valakinek visszaadták és utána ismét elvették a területét. Nekem is vannak olyan területeim, melyeket visszakaptunk, majd utána ismét elvették, és olyat is tudok, akinek visszaadták, birtokba helyezték, és utána nem hagyták, hogy gazdálkodjon rajta. Olyat is láttunk, hogy a prefektúra felszólította az illetékeseket: helyezzenek birtokba valakit, de ez soha nem történt meg.

Idézet
És olyat is, hogy bíróságon nyertek meg emberek területeket, és utána soha nem tudtak rajtuk gazdálkodni. A román bürokráciának számtalan útvesztője van még.

Örülök, ha bárkinek sikerül megtenni egy lépést az összesen ezer lépésből, amíg elérkezik odáig, hogy használni tud egy területet, amit visszakapott, de szerintem itt nagyobb hír lett kreálva, mint amekkora az erőlépés. Bár minden egyes lépés előrelépés.

– Korábban úgy értékelte, hogy Romániában „államilag blokkolva van” a restitúciós folyamat. Ezek szerint a Maros megyei döntés ellenére sem változott a helyzet?

– Egyáltalán nem mondhatom azt, hogy változott volna a helyzet. Nekem is számtalan olyan perem van még mindig, ahol a helyi polgármester a telekelést akadályozza, vagy megtagadja a nullás adóigazolás kiadását, mert anélkül nem tudunk haladni. Vagy esetleg különböző, 150 évvel ezelőtti térképekre hivatkozva nem fogadja el a telekelés rajzait, miközben ők már kimérték egyszer. Olyanokat is tudunk, akiket birtokba kellene helyezni. A Maros megyei prefektúra már tíz éve felszólított egy települést és erdészetet, hogy helyezzenek birtokba minket, ennek ellenére most a harmadik perünket indítjuk a kieső haszon fedezésére.

Idézet
Azt gondolom, hogy amíg Brüsszel messze van és alkalmatlan bármit végrehajtani, addig a sajtó számára és az európai hivatalok számára azt hazudik a román állam, amit szeretne.

Senki nem fogja felelősségre vonni emiatt, ez senki másnak nem érdeke. Megértem őket, mert igazából a nagy nemzeti érdeküket védik, mi pedig megpróbáljuk a saját magántulajdonunkat védeni. Kicsit egyenlőtlenek az erőviszonyok, de mindig elhisszük, hogy van még remény.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

– Értsem úgy, hogy a román állam minden egyes hivatalt felhasznál arra, hogy akadályozza a restitúciós folyamatot?

– Természetesen. De ez teljesen érthető: mások az érdekeik, mint nekünk. Inkább az a probléma, hogy a Romsilva állami erdészet által kezelt állami területek teljes éves profitja pár lej, ami nevetséges, miközben a magánerdészetek a magántulajdonban lévő erdőkből jelentős profitot termelnek. Van egy borzalmas problémája a román államnak: soha nincs elég pénze, miközben mi azt látjuk, hogy adott területek után több adót szedhetnének be és több hasznot tudnának húzni, mint amennyi profitot ők képesek gyártani. Így ez Románia szempontjából is rossz.

– Romániában jelentős problémának tekintik az illegális erdőkitermelést is. Önöket örökösökként mennyire érinti ez a jelenség? Amikor visszakapják, milyen mértékben vannak kiaknázva az erdőterületeik?

– Nem értek egyet azzal, hogy óriási probléma az illegális erdőkitermelés. Azt gondolom, hogy ez egy politikai és gazdasági érdekek miatt felpumpált kijelentés a sajtóban és a közösségi médiában. Ha Romániában az illegális fakitermelés húsz éve száz százalék volt, akkor most öt százalékon áll. Az országnak hivatalosan 6 millió hektár erdője van, gyakorlatilag 7 millió.

Idézet
Ahogy a futballhoz, egészségügyhöz, oktatáshoz, úgy az erdészethez is kezd mindenki érteni.

De nincs akkora illegális fakitermelés Romániában, mint amekkorát állítanak. Sajnos ez egy téves kijelentés: bárki lát egy csutakot, rögtön közli, hogy illegálisan vágták ki. Nem, az erdőgazdálkodás arról szól, hogy a fát kitermeljük, és gazdasági hasznot hajtunk belőle, amiből újra tudunk erdőket kezelni. Attól, hogy kivágunk egy fát, az még nem falopás, de sajnos ezt a laikusok java része nem érti, és azt mondják: fát lopnak. Nem, nincs akkora probléma, nagyon kevés helyen van olyan jól lekövetett és ellenőrzött rendszer, mint amilyen jelenleg van Romániában. Sajnos már a gazdálkodásnak a logikus gyakorlati megoldásai veszélybe kerülnek azért, mert túlzott a védelem. Természetesen vannak gazemberek, de manapság nem ez a jellemző.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Korábban felmerült lehetőségként, hogy nagyapja, Bánffy Dániel öröksége ügyében az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak, hogy rendezzék a román állammal fennálló vagyonvitájukat. Megkeresték az európai igazságszolgáltatási intézményt?

– Mi fordultunk már Strasbourg­hoz, és mindig érdekes, amikor Strasbourg­ban egy román bíró válaszol a Romániából beadott kérésre.

Idézet
Belügynek tekintik, hogy ez az ország belügye, és nem tartozik az európai bíróságra. Nagyapánkat jelenleg háborús bűnösként tartják számon Romániában, amit megfellebbezünk,

már csak azért is, mert anno mindenki azt állította, hogy az adott cselekedetet – ami egy beszéd megtartása volt – nem ő követte el, hanem egy másik illető. Ő több mint valószínűleg az országban sem volt akkor, de az 1952-es sztálini korban valamit kellett tenni a nagyapánkkal. Most felülbíráljuk a döntést, és ha sikerül egy normális irányba vinni, akkor természetesen továbbra is folytatjuk a pereskedéseket. 2008-ban már ott tartottunk, hogy 9800 hektár területet kaptunk vissza, de utána soha nem tudtunk rajta gazdálkodni, hiába nyertünk a bíróságon. Visszatérve a Maros megyei döntésre: sok sikert, jó munkát kívánunk mindenkinek, de ebből a kalácsból annyira könnyen nem lehet enni, mert csak a receptet kapták meg hozzá.

– Egy korábbi interjúban úgy nyilatkozott: a román állam „nemzetpolitikai érdeknek” tekinti, hogy ne szolgáltasson vissza méretes földterületeket magyar nemzetiségű személyeknek Romániában, és a korrupcióellenes ügyészséget (DNA) is akadályozó tényezőként használja ebben. Ezen a téren lát-e változást?

– Ezt teljes mértékben továbbra is fenntartom. De a világ összes országa azt szeretné, ha saját nemzetiségű polgárai lennének a saját földterületeinek a tulajdonosai.

Idézet
Ebben nem egyedi Románia. Magyarország sem adná oda a Habsburg-hatalomra hivatkozva az osztrákoknak a Bakonyt, és Európa számos országában indíthatunk még vitákat arról, hogy melyik területet a történelem mely adott évtizedére hivatkozva lehetne a szomszédos országtól megszerezni.

Nem kell messzire menjünk, elég, ha a Balkánon körülnézünk. Természetes, hogy Románia azt szeretné, ha román nemzetiségűek lennének a tulajdonosok, Magyarország meg azt, ha magyar nemzetiségűek lennének. Reméljük, hogy az államközi tárgyalásokon erről lehet majd beszélgetni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére

Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére
2024. november 22., péntek

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát

Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát
2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek