Fotó: Bíró István
Terjedelmes közleményben fakadt ki a Románia Modernizálásáért Nemzeti Koalíció (CNMR), amiért a magyar elöljárók szándéknyilatkozatot írtak alá a napokban Székelyföld és Dél-Tirol együttműködésére vonatkozóan.
2019. február 25., 11:102019. február 25., 11:10
2019. február 27., 11:432019. február 27., 11:43
Az együttműködési megállapodás kidolgozásának a szándéknyilatkozatát Sepsiszentgyörgyön írták alá Kovászna, Hargita és Maros megye önkormányzati vezetői az olaszországi Bolzano autonóm megye (Dél-Tirol) helyettes kormányzójával.
A koalíció képviselői hosszan taglalják, hogy milyen előzményei vannak az autonómiatörekvéseknek, és hogy az RMDSZ felvállaltan a dél-tiroli mintára akarja megvalósítani Székelyföld területi autonómiáját. Mint írják, a Székelyföld területi autonómiájának megszerzésére irányuló manipulációt nem szemlélheti passzívan a román nép, amely „vérrel írta ennek a román földnek a 2000 éves történelmét”. „Az úgynevezett Székelyföld egy új irredenta találmány. (…) A románok több ezer éve vannak Erdélyben. Amikor 896-ban a magyarok idejöttek, itt románokat találtak” – fejtegeti Alexandru Cumpănaşu, a CNMR elnöke.
Kifejti, ez olyan, mintha Olaszország, Spanyolország, vagy Anglia egyes provinciáiban, településein, ahol most már többségben vannak a románok, 2300 év múlva azt mondanák, hogy az ott román föld.
Tavaly januárban a CNMR azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy azt kérte a román állami intézményektől, nyilvánítsák „nemzetbiztonsági területté” a Székelyföldet is magába foglaló Hargita, Kovászna és Maros megyét. Korábban pedig azt kezdeményezte, hogy vonják meg a román állampolgárságát Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének amiatt, hogy kijelentette: az erdélyi magyarok számára nem ünnep december elseje, Erdély és Románia egyesülésének évfordulója.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója, akivel a romániai munkaerőpiacról beszélgettünk.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!