Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója
Fotó: MTI/Kovács Anikó
A Tusványos a szövetségépítés színtere is, annak kinyilvánítása, hogy nyitottak vagyunk a jól működő, érték- és érdekalapú nemzetközi és interetnikus együttműködésre – jelentette ki a Krónikának Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója. A magyar Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint az elmúlt tizenkét év a határon túli magyar közösségek megerősödésének és a nemzeti összetartozás érzése kiteljesedésének időszaka volt.
2022. július 19., 19:132022. július 19., 19:13
– Két év szünet után mire számít, milyen lesz az idei, a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor?
– Két év kihagyás után érthető módon nagyon felfokozott várakozás előzi meg a rendezvényt, és ennek igyekszünk is megfelelni: huszonkilenc sátorban mintegy négyszáz program várja az érdeklődőket. Az idei mottó – Van, ami örök – a Tusványos három fontos, állandó tulajdonságára utal. Az első a jellege: szabadegyetem és fesztivál máig egyedülálló, innovatív ötvözete, amelyen napközben izgalmas közéleti és kulturális beszélgetésekbe lehet bekapcsolódni, míg esténként az élvonalbeli rock és népi zenekaroké a terep. Másodszor, ez a nemzeti összetartozás és a nemzeti szuverenitás, élni akarás kifejeződésének műhelye és közösségi megélésének fóruma.
Fotó: Beliczay László
– Nemzetpolitikai, közösségi szempontból hogyan látja, milyen állapotban van az erdélyi magyarság?
– Az elmúlt tizenkét év a határon túli magyar közösségek megerősödésének és a nemzeti összetartozás érzése kiteljesedésének időszaka volt. A magyar állampolgárság egyszerűsített megszerzésének lehetősége volt az első, szimbolikus lépés, amit még számos további követett. Már jó néhány éve, hogy a magyar kormány úgy döntött, hogy nemcsak jogilag, de gazdaságilag is aktív szerepet vállal a magyarországi és a határon túli nemzetrészek összekapcsolásában, és korábban elképzelhetetlen léptékű gazdaságfejlesztési programokat indított. Mint a létszámát tekintve legnagyobb, Magyarországon kívüli magyar közösség, természetes, hogy az erdélyi magyarság kiemelten fontos az anyaországnak.
– Bogdan Aurescu román külügyminiszter nemrég azt nyilatkozta, bízik abban, hogy a magyar–román stratégiai partnerség szellemében zajlik a Tusványos. Van-e, lehet-e bármilyen hatása a kétoldalú viszonyra az immár harmincegy éves tábornak?
– Magyarország és Románia, mint Közép-Európa két közepes méretű állama, sok szempontból egymásra van utalva és érdekelt egymás sikerében, ezért a természetes viszonynak én az együttműködést tekintem. Erre is utaltam akkor, amikor azt mondtam, a Tusványos a szövetségépítés helyszíne. A stratégiai partnerség szellemében mi már letettünk ezt-azt az asztalra harminc év alatt. Minden tizenöt magyarból egy Romániában él, és Románia minden húsz polgárából egy magyar – ha másról nem beszélünk, ez egy páratlanul erős kapocs a két ország között, ami sokkal inkább összeköt, mint elválaszt minket.
Hagyományos magyar ételek, italkülönlegességek, koncertek és bulik várták a tusványosozókat kedden, a fesztivál nulladik napján, de közönségtalálkozókon és néptáncoktatáson is részt vehettek az érdeklődők, este pedig koncertek is lesznek.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!