Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója
Fotó: MTI/Kovács Anikó
A Tusványos a szövetségépítés színtere is, annak kinyilvánítása, hogy nyitottak vagyunk a jól működő, érték- és érdekalapú nemzetközi és interetnikus együttműködésre – jelentette ki a Krónikának Németh Zsolt, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója. A magyar Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint az elmúlt tizenkét év a határon túli magyar közösségek megerősödésének és a nemzeti összetartozás érzése kiteljesedésének időszaka volt.
2022. július 19., 19:132022. július 19., 19:13
– Két év szünet után mire számít, milyen lesz az idei, a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor?
– Két év kihagyás után érthető módon nagyon felfokozott várakozás előzi meg a rendezvényt, és ennek igyekszünk is megfelelni: huszonkilenc sátorban mintegy négyszáz program várja az érdeklődőket. Az idei mottó – Van, ami örök – a Tusványos három fontos, állandó tulajdonságára utal. Az első a jellege: szabadegyetem és fesztivál máig egyedülálló, innovatív ötvözete, amelyen napközben izgalmas közéleti és kulturális beszélgetésekbe lehet bekapcsolódni, míg esténként az élvonalbeli rock és népi zenekaroké a terep. Másodszor, ez a nemzeti összetartozás és a nemzeti szuverenitás, élni akarás kifejeződésének műhelye és közösségi megélésének fóruma.
Fotó: Beliczay László
– Nemzetpolitikai, közösségi szempontból hogyan látja, milyen állapotban van az erdélyi magyarság?
– Az elmúlt tizenkét év a határon túli magyar közösségek megerősödésének és a nemzeti összetartozás érzése kiteljesedésének időszaka volt. A magyar állampolgárság egyszerűsített megszerzésének lehetősége volt az első, szimbolikus lépés, amit még számos további követett. Már jó néhány éve, hogy a magyar kormány úgy döntött, hogy nemcsak jogilag, de gazdaságilag is aktív szerepet vállal a magyarországi és a határon túli nemzetrészek összekapcsolásában, és korábban elképzelhetetlen léptékű gazdaságfejlesztési programokat indított. Mint a létszámát tekintve legnagyobb, Magyarországon kívüli magyar közösség, természetes, hogy az erdélyi magyarság kiemelten fontos az anyaországnak.
– Bogdan Aurescu román külügyminiszter nemrég azt nyilatkozta, bízik abban, hogy a magyar–román stratégiai partnerség szellemében zajlik a Tusványos. Van-e, lehet-e bármilyen hatása a kétoldalú viszonyra az immár harmincegy éves tábornak?
– Magyarország és Románia, mint Közép-Európa két közepes méretű állama, sok szempontból egymásra van utalva és érdekelt egymás sikerében, ezért a természetes viszonynak én az együttműködést tekintem. Erre is utaltam akkor, amikor azt mondtam, a Tusványos a szövetségépítés helyszíne. A stratégiai partnerség szellemében mi már letettünk ezt-azt az asztalra harminc év alatt. Minden tizenöt magyarból egy Romániában él, és Románia minden húsz polgárából egy magyar – ha másról nem beszélünk, ez egy páratlanul erős kapocs a két ország között, ami sokkal inkább összeköt, mint elválaszt minket.
Hagyományos magyar ételek, italkülönlegességek, koncertek és bulik várták a tusványosozókat kedden, a fesztivál nulladik napján, de közönségtalálkozókon és néptáncoktatáson is részt vehettek az érdeklődők, este pedig koncertek is lesznek.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!