Topográfiai mérés. A frissen rögzített adatok gyakran nem egyeznek a korábbi mérésekkel
Lassan halad a 2015-ben nyolcéves időszakra meghirdetett országos kataszteri és telekkönyvezési program. Az előzetes tervek szerint 2023. december 31-éig befejezendő megaprojektnek országos viszonylatban mindössze a felét hajtották végre eddig. Két Kolozs megyei község tapasztalatai alapján jártuk körül, mi akadályozza a program gyors befejezését.
2023. november 13., 08:362023. november 13., 08:36
A Hivatalos Közlönyben 2015 májusában jelent meg az országos kataszteri és telekkönyvezési program, amely a 2015–2023. közötti nyolcéves időszakra írta elő az ország mintegy negyvenmillió, építmény nélküli, illetve építménnyel rendelkező birtokának ingatlan-nyilvántartásba vételét. Az országos programot első körben a Kárpátokon túli megyékben – Dél-Romániában és Moldvában – kezdték el, majd 2018-tól az erdélyi települések számára is fokozatosan meghirdették a közbeszerzési eljárásokat.
Amit az első körben meghirdetett közbeszerzési eljárás is bizonyított, amikor kiderült, hogy az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) a piaci árhoz képest jóval kevesebbet fizet a kataszteri és telekkönyvezési munkálatokért. Emiatt a vártnál jóval kevesebb topográfiai cég jelentkezett a pályázatokra, sok községben pedig egyetlen kivitelező sem érdeklődött a munka iránt. Amelyik topográfiai vállalkozás mégis részt vett a kiíráson, az tucatnyi községet vállalt el a ,,nagy forgalom, elérhető kis haszon” elve alapján.
Tapasztalatok szerint az állami megrendelésként kataszteri felméréseket végző cégek többsége fiatal, kezdő szakembereket vagy diákokat foglalkoztat, mert csak ők kaphatók alacsony bérezés mellett erre a munkára. Ami nagy szakmai hátrányt jelent az évtizedek óta rendezetlen romániai birtokviszonyok rendbe tétele során. A munka mindenhol lassan és vontatottan halad.
Településjelző táblák Bágyon határában. A kataszteri munkálatokban is elkelne a helyes irány
Fotó: Makkay József
azaz a 40 millió – építmény nélküli, illetve építménnyel rendelkező – birtok közül 22 373 876 egységet sikerült telekkönyvezni. Sőt, az elmúlt évek adataiból az is kitűnik, hogy a viszonylag jó teljesítményt nyújtó 2019-es, 2020-as és 2021-es esztendő után az utóbbi két évben a kataszteri nyilvántartásba vett birtokok száma jelentősen csökkent. Ami nem véletlen, hiszen az adatok feldolgozása során a topográfusok egyre több gondba, akadályba ütköznek. Sok településen nehéz tisztába tenni a korábbi földmérések elrontott adatait.
Marginean János, Várfalva község polgármestere pesszimista a telekkönyvezés végkimeneteléről
Fotó: Makkay József
Ízelítőként két Kolozs megyei község kataszteri és telekkönyvezési munkájába pillantottunk be. A hét faluból álló aranyosszéki Várfalva község RMDSZ-es polgármestere, Marginean János a Krónikának borús képet festett a telekkönyvezési munka kimeneteléről. „Amennyire örültem az elején, hogy nálunk is tisztába tehetjük a birtokviszonyokat – mindenki telekkönyvet kaphat a bel- és külterületeire –, a munka menetét látva ma már pesszimista vagyok, hogy mikor fogunk a végére érni” – fogalmazott portálunknak a Tordától 12 kilométerre fekvő községközpont elöljárója. A Kercsed, Bágyon, Kövend, Aranyosrákos, Várfalva, Csegez és Székelyhidas alkotta aranyosszéki község valamennyi településén tavaly kezdődött el a topográfiai munka, de az előzetes tervek ellenére egyetlen faluban sem érnek a végére 2023. december 31-ig.
A birtoklevelek, a tulajdonba helyezési jegyzőkönyvek és a régebb megrajzolt kataszteri térképek alapján dolgozó topográfusok nagyon nehezen boldogulnak. A polgármester szerint a legnagyobb kerékkötő a szakmai tapasztalat hiánya.
Bárdos Csaba Péter földügyi előadó. A szakember szerint Tordaszentlászló községben is eltart egy darabig, amíg minden földarab telekkönyvre kerül
Fotó: Facebook/Bárdos Csaba Péter
Az elöljáró portálunknak arra panaszkodott, hogy a népes csapatban egyetlen olyan fiatal szakemberrel találkozott, aki szakmailag jól felkészült és átlátja a teendőket. A többség egyetemista, akik most tanulják a szakmát, ezért a munkáltató részéről felelőtlenség egyből mély vízbe dobni őket.
,,A fiatalemberrel egyeztetünk, illetve kiegészítjük a készülő kataszteri térképeket. Ez nehéz feladat, mert a polgármesteri hivatal részéről csak én ismerem alaposan a falvak birtokviszonyait, egyéb teendőim miatt viszont nincs időm, hogy napokon vagy heteken át csak kataszteri kimutatásokkal foglalkozzam. Hozzáértő segítség nélkül viszont a topográfusok egy helyben topognak, nem halad a munka” – magyarázza a kialakult helyzetet a polgármester.
Marginean János szerint az is gondot okoz, hogy a régi földosztó bizottságok tagjai közül többen meghaltak azok közül, akik jól ismerték a falvak birtokviszonyait, a fiatalabbak pedig a sötétben tapogatóznak, mert nem tudják, hogy a térképeken mit hol kell keresni.
A tordaszentlászlói polgármesteri hivatalnak az észak-erdélyi autópálya nyomvonalával gyűlt meg a baja
Fotó: Krónika
„A bonyolult telekkönyvezési munkát tapasztalattal rendelkező, jó szakemberekkel lehetne időben elvégezni, hogy minden faluban tiszta képet kapjunk a helyi birtokviszonyokról. Tapasztalt topográfusok hiányában azonban szénakazalban keressük a tűt, emiatt ki fog tolódni a telekkönyvezési időszak” – nyomatékosította portálunknak Marginean János, Várfalva község polgármestere.
Sok esetben a tulajdonosok sem tudják, hol vannak a földjeik
A nyolc faluból álló kalotaszegi Tordaszentlászló községben sem rózsás a helyzet, idén év végéig itt sem lehet községi szinten lezárni a munkálatokat. Bárdos Csaba Péter, a polgármesteri hivatal földügyi előadója a Krónikának elmondta, részletekre osztották a teendőket, hogy községi szinten szakaszosan lehessen befejezni a telekkönyvezést. Első körben a topográfiai cég munkatársaival mind a nyolc faluban felmérték a belterületeket, következő lépésként pedig egy-egy település teljes birtokviszonyát tisztázzák. Jelenleg az észak-erdélyi autópályától északra fekvő magyarfenesi és járarákosi birtokok elektronikus rögzítése történik.
A sztráda mellett fekvő magyarfenesi 1-es dűlő komoly gondot okoz, mert a sztráda nyomvonalának kijelölésekor a topográfiai felmérések hibásak voltak. Ezzel majd külön kell foglalkozni, ezért első körben a többi határrészek kataszteri tisztázását végzik el a Csürülye községgel közös határig.
A mezőgazdasági területek telekelése külön gond, mert az örökösök sok esetben nem ismerik, hol fekszik a birtok
Fotó: Makkay József
Bárdos Csaba Péter pozitívumnak tartja, hogy a topográfiai cég munkatársaiban megvan a jóindulat, és igyekeznek a polgármesteri hivatal és a telektulajdonosok elvárásainak megfelelni. „Nagyon sok közös munkán és egyeztetésen vagyunk túl.
Valószínűleg lesznek tévedések, javításra váró helyzetek, de rendre orvosoljuk. Reményeim szerint ezzel a résszel év végig végzünk” – fogalmazott portálunknak a kalotaszegi szakember.
A polgármesteri hivatal alkalmazottja nagy gondnak tartja, hogy az örökösök közül sokan nem tudják, hol fekszik szüleik és nagyszüleik birtoka. Nem ismerik az egykori szomszédokat sem, ezért térképen nehéz beazonosítani a parcellákat. Emiatt jelentkezhetnek hibák és pontatlanságok, amit utólag kell majd korrigálni, mielőtt a végleges telekkönyvezésre kerülne sor. Bárdos Csaba Péter portálunknak azt is elmondta, hogy a kataszteri felméréseket követő összesítés után szabadon maradt területeket a földosztó bizottság hatáskörébe utalják vissza.
Bár idén be kellene fejezni az eredetileg nyolcéves időszakra tervezett országos kataszteri programot, a munka csak a felénél tart. Az önkormányzatoknak egyre több bosszúságot okozó telekkönyvezésben nagyon sok a pontatlanság.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
szóljon hozzá!