A határrészek apró parcelláinak a felmérése igen pontos munkát követel
Fotó: Pinti Attila
Bár idén be kellene fejezni az eredetileg nyolcéves időszakra tervezett országos kataszteri programot, a munka csak a felénél tart. Marginean János, a Kolozs megyei Várfalva polgármestere a Krónikának elmondta, az elején örült, hogy felkerültek az államilag támogatott telekkönyvezés listájára, és végre rendeződhetnek a tulajdonviszonyok, de most már el van keseredve, semmi nem úgy halad ugyanis, ahogyan elképzelték. Az önkormányzatoknak egyre több bosszúságot okozó telekkönyvezésben nagyon sok a pontatlanság, ami a lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint perek tízezreit fogja elindítani a romániai bíróságokon.
2023. január 27., 08:482023. január 27., 08:48
2023. január 27., 08:492023. január 27., 08:49
Nyolc évvel ezelőtt, 2015. májusában jelent meg a Hivatalos Közlönyben az országos kataszteri és telekkönyvezési programról szóló törvény, amely európai uniós és állami támogatással Románia negyvenmillió, építmény nélküli, illetve építménnyel rendelkező birtokának az ingatlan-nyilvántartását tűzte ki célul 2023 decemberéig. Az első három évben az ingyenes kataszteri program a moldvai és a dél-romániai megyék számára állt rendelkezésre, és az utóbbi öt esztendőben vált elérhetővé az erdélyi önkormányzatok számára is.
Az európai uniós elvárások alapján született egységes kataszteri program az utóbbi esztendőben tűzoltómunkába csapott át, miután a hatóságok rádöbbentek, hogy a határidők nem tarthatók. Az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) honlapján szereplő friss adatok szerint
Nyolc év alatt tehát mindössze a felét sikerül megvalósítani az eredeti telekkönyvezési tervnek.
Mire Erdélyt is elérte a nagy hajrá, az önkormányzatok háza táján lavinaszerűen sokasodnak a gondok. Az országos kataszteri hivatal által meghirdetett pályázatokra kevés földmérő cég jelentkezik. Egy neve elhallgatását kérő szakember – aki cégével topográfiai szolgáltatásokat végez – a Krónikának elmondta, hogy az állami programban nem éri meg részt venni, mert a piaci ár töredékét kapják. ,,Ha valaki magánúton telekel egy földdarabot – attól függően, hogy a parcella hol található –, 500-1000 lej a földmérés díja. Ezzel szemben az államilag finanszírozott programban egy földdarabért kevesebb mint száz lejt fizetnek” – érvelt lapunknak a topográfus, aki portálunknak azt is elmondta, hogy a pályázatokra benevező cégek tapasztalat nélküli, fiatal szakemberekkel dolgoznak, akiknek eleve kisebb a bérezésük, így beleférnek a karcsúsított költségvetésbe. Ennek azonban komoly ára van, mert
Marginean János, a Kolozs megyei Várfalva község RMDSZ-es polgármestere nehéz megpróbáltatásnak tartja a falvakban zajló, államilag támogatott telekkönyvezést. Úgy véli, a földmérést végző alkalmazottak és a község lakói „párhuzamos világban élnek”, így nehéz közös nevezőre jutni. A polgármesteri hivatal a hat faluból álló községben – Várfalva, Bágyon, Csegez, Kercsed, Kövend és Székelyhidas – falvanként egy-egy önkormányzati alkalmazottat vagy helyi tanácsost jelölt ki a falu lakói és a földmérők közötti kapcsolattartásra. Az idősebb falubeliek nem tudnak zöldágra vergődni a földmérők által mutogatott rajzokkal. A Fehér megyéből érkező topográfusok így a saját belátásuk szerint készítik el a falvakban található belsőségek, porták kataszteri nyilvántartásba vételét, utána a kültelkek felméréséhez látnak hozzá. Amikor egy-egy falu portáiról elkészül a teljes kataszter, a polgármesteri hivatalban egyeztetést tartanak. Ilyenkor a hivatal munkatársai igyekeznek kiszűrni a hibákat, de sok tévedés így is benne marad, ami a végleges kataszteri nyilvántartást fogja terhelni.
Az ,,ősbűn” a földosztó bizottságok hozzá nem értésében keresendő, ahol falvak tucatjaiban nem akadt hivatásos földmérő szakember, aki szakmai szempontból megalapozta volna a földtörvények gyakorlatba ültetését. A jóhiszemű gazdaemberek tudása kevés volt ehhez. ,,Most döbbenünk rá, hogy mekkora hibákat követtek el. Bágyonban, a Forduló határrészben például úgy osztották ki a birtokleveleket, hogy a földeket nem mérték ki, mert közös művelésben álltak. Kiderült, hogy 22 százalékkal több termőföld szerepel a tulajdonosok birtoklevelén, mint amennyi a valóságban van. Nem merek arra gondolni, hogy más határrészben milyen problémákkal fogunk találkozni” – panaszkodik az 55 százalékban magyar lakosságú aranyosszéki község polgármestere.
Az elöljáró szerint a múltbeli tévedéseket nem lehet tűzoltómunkával jóvátenni. „Az elején örültem, hogy felkerülünk az államilag támogatott telekkönyvezés listájára, és végre rendeződhetnek a tulajdonviszonyok, de most már el vagyok keseredve. Semmi nem úgy halad, ahogyan elképzeltem.
– érvel Marginean János.
Kevés topográfus vállalja az államilag finanszírozott kataszteri programban való részvételt
Fotó: Gábos Albin
A ,,többletterületek” sorsa
A szintén Kolozs megyei Tordaszentlászló községben a polgármesteri hivatal alkalmazottját, Bárdos Csaba földügyi referenst kerestük, aki a kataszteri munka alapemberének számít a nyolc faluból – Tordaszentlászló, Magyarfenes, Hasadát, Isztolna, Járarákos, Kisfenes, Magyarléta és Oláhléta – álló községben. Az Isztolnán és Magyarfenesen elkezdett földmérések egyelőre a belterületekre terjednek ki. A polgármesteri hivatal munkatársai közvetlen kapcsolatban állnak a Fehér megyei földmérő cég alkalmazottaival, akik elsőként a román lakosságú kis település, Isztolna belső telkeit mérték fel. A telektulajdonosok a hónap végéig adhatják le a kataszteri eljáráshoz szükséges bizonyító okiratokat – birtoklevél, örökösödési okirat, adás-vételi szerződés (a kézzel írott és közjegyző által nem hitelesített változatot is elfogadják), végrendelet, illetve birtoklevél hiányában a földosztó bizottság döntése – amelyeket a polgármesteri hivatal hitelesít.
Bárdos Csaba tájékoztatása szerint a kataszteri nyilvántartást végző cég drónokkal mérte fel a község területét. A légi felvételekből származó információkat összevetik a kataszteri hivataltól, illetve a tulajdonosoktól érkező adatokkal.
Tapasztalatok szerint ez utóbbi jön össze a legnehezebben. Ahol idős, nyugdíjas emberek laknak, ott könyebben megoldható, de az aktív lakossággal rendelkező falvakban nehezen boldogulnak, hiszen munkaidőben sokan ingáznak. Az önkormányzat és a földmérő cég közösen keresi annak a lehetőségét, hogy létrejöjjenek a személyes találkozások, hiszen a tulajdonosok jelenléte nélkül nehéz pontos képet kapni egy-egy telekről.
Tordaszentlászló községben is olyan gondok adódnak, amelyek szerte Erdélyben nehezítik a kataszteri munkát. Ezek közül Bárdos Csaba kiemeli az 1947-re visszanyúló terményadót, ami arra késztette a gazdákat, hogy kevesebb szántóterületet jelentsenek be, mint amennyivel a valóságban rendelkeznek. E torzított adatokat rögzítette a termelőszövetkezetek megalakulása idején született mezőgazdasági regiszter, amely az 1991/18-as számú földtörvény alkalmazásához szolgált. A földek kilencvenes évekbeli tulajdonba helyezésekor sok gazda még tisztában volt vele, hogy a valóságban mennyi földje van, így a kommunista regiszterben szereplő adatok helyett a valós számok alapján igényelték vissza jussukat. Az új telekkönyvezési eljárás azonban ezeket a kiskapukat nem ismeri el: a birtokba helyezett földekből a tulajdonos azt tarthatja meg, amennyi a korabeli regiszterben szerepel. A ,,többlettel” a helyi földosztó bizottság rendelkezik, amely kivizsgálja, hogy a gazdának van-e más bizonyítási lehetősége, és ennek alapján eldönti, hogy mi legyen e területek sorsa.
Bárdos Csaba szerint nem könnyű munka az önkormányzatok nyakába szakadó telekkönyvezés, de tapasztalatai szerint a földmérő cégek munkatársai partnerek a megoldások megtalálásában.
Az önkormányzatok megkerülhetetlen szerepét hangsúlyozza dr. Sztranyiczki Szilárd egyetemi docens, a Sapientia EMTE Jogtudományi Intézetének oktatója is. A jogász és földmérő szakember szerint óriási a helyi polgármesteri hivatalok felelőssége, mert a telekkönyvezési akció csak úgy lehet eredményes, ha teljes vállszélességgel odaállnak a más vidékről, más megyéből érkező földmérők mellé, akiknek nincs helyismeretük. Azt az egyetemi oktató is elismeri, hogy számos probléma ezzel együtt sem orvosolható.
A Kolozs megyei kataszteri hivatalban két évtizeden át dolgozó Sztranyiczki Szilárd szerint az országos kataszteri program azért nem lehet sikertörténet, mert a legtöbb községben a munka rosszul és pontatlanul halad. ,,Tapasztalataim szerint
Kevés szakembercsapat végez pontos és alapos munkát, a többség összecsapja, hogy túl legyenek rajta. Biztosra vehető, hogy »elégedetlenség-cunamit» fog kiváltani a félresikerült, pontatlan telekkönyvezés” – fogalmazott portálunknak a szakember.
Az is nagy gondot okoz, hogy a falvak határában magánúton már több földtulajdonos telekelte birtokát, így azok a parcellák telekkönyvileg sérthetetlenek és az összes többi kataszteri műveletet ezekhez igazítják. Ha egy-egy ilyen parcella hibás koordinátákkal szerepel a programban, az egész határrész kataszteri rendezése ehhez igazodik. Emiatt fordultak elő olyan esetek Kolozs megyében, hogy egy-egy földtulajdonos parcelláit több száz méteres távolságra tüntették fel valós helyüktől. Sztranyiczki Szilárd szerint ilyen esetekben már csak bírósági úton lehet jogorvoslatot elérni, ami több éves pereskedést jelent. A jogi eljárás azonban csak akkor éri meg, ha a településen magas a földek ára, különben ,,többe kerül a leves, mint a hús”.
A földügyekben jártas kolozsvári jogász, Kiss Júlia is attól tart, hogy
,,Az eddigi tapasztalatatokból látható, hogy sok a pontatlanság, a tévedés, amely korábbi telekkönyveket ír felül. Aki ezzel elégedetlen, nincs más választása, mint bírósághoz fordulni és végijárni a jogorvoslat hosszú útját” – fogalmazott portálunknak a kolozsvári ügyvéd.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.
A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.
Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.
Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.
Hét házkutatást tartanak a gépkocsijába rejtett robbanószerkezettel három évvel ezelőtt megölt Ioan Crișan aradi üzletember elleni merénylet ügyében – jelentette be szerdán reggel a rendőrség.
szóljon hozzá!