Fotó: Csíkszereda Városháza
Aláírta szerdán Bukarestben Korodi Attila csíkszeredai polgármester a duális szakoktatás megerősítését és a csíktaplocai iskolai campus felújítását szolgáló, 121,67 millió lejes „óriáspályázat” finanszírozási szerződését.
2024. március 27., 18:332024. március 27., 18:33
2024. március 27., 18:362024. március 27., 18:36
A megvalósítást követően a szakiskolák korszerű, jól felszerelt környezetben, minőségi és piacorientált szakképzést nyújtanak – tájékoztatta szerkesztőségünket a csíkszeredai városháza, megjegyezve, hogy a projektnek 2026 végéig le kell zárulnia. A közleményben emlékeztettek, hogy a pályázás mentén,
A csoportosulásnak Csíkszereda a vezetője, tagjai között szerepel a Hargita Megyei Tanács, a Maros megyei Erdőszentgyörgy és Nyárádszereda városok önkormányzatai, a négy csíkszeredai szakiskola, a Sapientia EMTE, Hargita megyei és székelyföldi vállalkozások, vállalkozói és szakmai, valamint civil szervezetek.
Rámutattak, a velük való szoros együttműködés hosszú távú: a következő évtizedekre megalapozza a duális képzés megszervezését, minőségi javulását. Létrehozása azonban rövid távon is nagyon hasznos, hiszen megteremtette a feltételeit Csíkszereda egyik legösszetettebb pályázatának benyújtására.
Részesüljön olyan képzésben, hogy amikor belép egy vállalkozó termelőcsarnokába, találja fel magát a gépek és a feladatok között” – nyilatkozta Korodi Attila polgármester a finanszírozási szerződés aláírását követően.
Kelemen Hunor az eseményen elmondta, a csíkszeredai az ország egyik legnagyobb szakoktatási központja lesz. „Számunkra, az RMDSZ számára az oktatásfejlesztésen belül a szakoktatás mindig kiemelkedően fontos volt. Meggyőződésünk, hogy szükség van olyan szakképzett fiatalokra, akik jó munkát tudnak végezni. Ez a központ ezt a célt szolgálja, ezzel a központtal mindenki jól jár:
Ligia Deca oktatási miniszter és Korodi Attila polgármester írta alá a szerződést
Fotó: Csíkszereda polgármesteri hivatala
Kallós Zoltán államtitkár kifejtette, az RMDSZ-ben nem csak beszélnek a duális oktatás fontosságáról, hanem tesznek is ezért. „Egy jó oktatási rendszer alkalmazkodik a korok kihívásaihoz és a munkaadók elvárásaihoz is. A cél az, hogy olyan felnőtteket neveljünk, akik be tudnak illeszkedni a munkaerőpiacra és jól kereső szakemberek lehetnek itthon” – magyarázta az RMDSZ-es politikus.
A közleményben kitértek arra is, hogy az oktatási minisztérium tavaly december 15-én közölte, a pályázat pozitív elbírálásban részesült. Azóta több rendben javításokat, kiegészítéseket eszközöltek, míg eljutottak a finanszírozási szerződés aláírásáig. A következő szakaszban a városházán belül létrejön egy megvalósításért felelős szakmai csapat, amely előkészíti és meghirdeti a közbeszerzési eljárásokat a kiszervezett menedzsmentre, a tervtéma, megvalósíthatósági tanulmány és műszaki tervek összeállítására, végül pedig a kivitelezésre.
Az infrastrukturális fejlesztéseket illetően az elvárásokat a tervtéma pontosítja, a jelenlegi elképzelések szerint azonban a nagymértékű udvarrendezésen kívül három teljesen új épület épül. Egyikben ötféle képzést kiszolgáló tanműhelyek jönnek létre laboratóriumokkal, tantermekkel, mosdókkal, továbbá iskolaorvosi és -fogorvosi rendelővel.
A konzorcium tevékenysége elsősorban az oktatásfejlesztés terén bontakozik ki: a négy csíkszeredai szakközépiskola tanulói (Joannes Kájoni, Kós Károly, Székely Károly, Venczel József), valamint a Sapientia EMTE hallgatói a konzorcium tagságát képező vállalkozásoknál bérezés ellenében végezhetnek szakmai gyakorlatokat. Ez az együttműködés a szakoktatás minőségének fejlesztésén kívül a fiatal munkaerő itthon tartásában nyújt erős támaszt.
A most aláírt finanszírozási szerződés értéke 96,82 millió lej – ez az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) vissza nem térítendő külső támogatását képezi. Csíkszereda önrésze 18,98 millió lej, és a megvalósuláshoz ugyanakkor hozzájárul a Hargita Megyei Tanács is 5,86 millió lejjel.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
szóljon hozzá!