Romániában minden 30 percben születik egy koraszülött, akinek neurológiai vagy mozgásszervi rendellenességei vannak
Fotó: Haáz Vince
Románia európai szinten az első helyen áll a koraszülöttek számát tekintve: az országban a kontinentális átlaghoz képest 2,4-szer több kisbaba jön idő előtt a világra. Antal Álmos szülész-nőgyógyász szerint a hiányzó védőnőhálózat újraindítása, a megfelelő terhességgondozás, odafigyelés, szűrés csökkentheti a koraszülések számát.
2021. november 18., 15:552021. november 18., 15:55
Romániában évente 20 ezer koraszülöttnek adnak életet, és a babák mintegy fele, vagyis 10 ezer életét veszíti. November 17. a koraszülöttek világnapja, amikor felhívják a figyelmet a koraszülés kihívásaira és terheire. A sepsiszentgyörgyi kórház a koraszülöttek egyre növekvő számára, illetve az ezzel járó szövődményekre próbálja ráirányítani a közvélemény figyelmét. Ugyanis
A koraszülöttek rendszerint elhúzódó kezelésre szorulnak, így a neonatológiai részlegre hárul a felelősség, hogy a kicsik bepótolják azt a fejlődést, amely nem mehetett végbe az édesanyjuk testén belül.
Ebben az évben a sepsiszentgyörgyi kórházban 71 koraszülöttet segítettek világra, az elmúlt évek átlaga 84 koraszülés. A megelőzés rendszeres szülész-nőgyógyászati vizsgálatokon át, egészen a magzatra irányuló megfelelő odafigyelésig komoly társadalmi kihívást jelent, hiszen a megoldás több pilléren nyugszik: az átfogó orvosi szolgáltatások, a családon belüli odafigyelés, illetve a civil társadalom támogatása mind-mind szükségesek a magzat egészségének fenntartásához – olvasható a kórház tájékoztatójában.
Világszerte évente 15 millió koraszülött jön világra – tájékoztat az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az öt év alatti gyerekek körében elsősorban a koraszülés szövődményei okoznak elhalálozást.
Az egészségügyi világszervezet a koraszülés kockázati tényezői között a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a gyógyszerszedést, a rossz étrendet, a stresszt és az anya fiatal életkorát említi.
Romániában minden 30 percben születik egy koraszülött, akinek neurológiai vagy mozgásszervi rendellenességei vannak – számol be a Romániai Koraszülöttek Szövetsége. Évente több ezer romániai koraszülött nem kap megfelelő ellátást, hiszen az országban mindössze húsz kórház rendelkezik korszerű felszereltséggel, ebből hét Bukarestben van, és azok is túlzsúfoltak.
A koraszülésnek anyai és magzati okai is lehetnek, rengeteg tényező befolyásolhatja, hogy a baba korábban születik meg – mutatott rá Antal Álmos szülész-nőgyógyász. Hangsúlyozta, a környezeti tényezők is közrejátszanak, a család szociális helyzete, az anya munkaviszonya, valamint életkora.
A beültetett terhességek, az ikerterhességek esetében ugyancsak gyakoribb a koraszülés. Azzal is kimutatható az összefüggés, hogy Románia élen jár a császármetszéssel történő szülések tekintetében, a császár utáni heges méh szintén növeli a következő terhességeknél a koraszülés kockázatát. Másrészt pozitívum, hogy a terhesség ultrahangos követése során kiszűrik, ha a magzattal gond van, előfordul, hogy a fejlődési rendellenesség súlyosbodhat a méhen belül, viszont orvosolni lehet, ha a babát kiveszik. Az ilyen esetek is növelik a koraszülöttek számát, ám ezzel valójában megmentik a baba életét.
Antal Álmos rámutatott, sokat fejlődött a műszerezettség, a tudomány, megfelelő ellátással a koraszülöttek többsége megmenthető, sőt teljes értékű életet élnek. A koraszülött ugyanakkor nemcsak súlyban kisebb, mint egy újszülött: más az érrendszere, a tüdeje, a gyomra, az anyagcseréje.
A sepsiszentgyörgyi kórházban az 1500 gramm feletti, a terhesség 33. hete után született babákat tudják ellátni, az ennél kisebbeket Marosvásárhelyre vagy Brassóba küldik. A szakorvos hangsúlyozta, sokkal jobbak a koraszülött esélyei, ha időben, még az édesanya hasában jut el megfelelően felszerelt központba, és nem a születés után kell szállítani. Antal Álmos szerint a hiányzó védőnőhálózat újraindítása, a megfelelő terhességgondozás, odafigyelés, szűrés csökkentheti a koraszülések számát.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!