Romániában minden 30 percben születik egy koraszülött, akinek neurológiai vagy mozgásszervi rendellenességei vannak
Fotó: Haáz Vince
Románia európai szinten az első helyen áll a koraszülöttek számát tekintve: az országban a kontinentális átlaghoz képest 2,4-szer több kisbaba jön idő előtt a világra. Antal Álmos szülész-nőgyógyász szerint a hiányzó védőnőhálózat újraindítása, a megfelelő terhességgondozás, odafigyelés, szűrés csökkentheti a koraszülések számát.
2021. november 18., 15:552021. november 18., 15:55
Romániában évente 20 ezer koraszülöttnek adnak életet, és a babák mintegy fele, vagyis 10 ezer életét veszíti. November 17. a koraszülöttek világnapja, amikor felhívják a figyelmet a koraszülés kihívásaira és terheire. A sepsiszentgyörgyi kórház a koraszülöttek egyre növekvő számára, illetve az ezzel járó szövődményekre próbálja ráirányítani a közvélemény figyelmét. Ugyanis
A koraszülöttek rendszerint elhúzódó kezelésre szorulnak, így a neonatológiai részlegre hárul a felelősség, hogy a kicsik bepótolják azt a fejlődést, amely nem mehetett végbe az édesanyjuk testén belül.
Ebben az évben a sepsiszentgyörgyi kórházban 71 koraszülöttet segítettek világra, az elmúlt évek átlaga 84 koraszülés. A megelőzés rendszeres szülész-nőgyógyászati vizsgálatokon át, egészen a magzatra irányuló megfelelő odafigyelésig komoly társadalmi kihívást jelent, hiszen a megoldás több pilléren nyugszik: az átfogó orvosi szolgáltatások, a családon belüli odafigyelés, illetve a civil társadalom támogatása mind-mind szükségesek a magzat egészségének fenntartásához – olvasható a kórház tájékoztatójában.
Világszerte évente 15 millió koraszülött jön világra – tájékoztat az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az öt év alatti gyerekek körében elsősorban a koraszülés szövődményei okoznak elhalálozást.
Az egészségügyi világszervezet a koraszülés kockázati tényezői között a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a gyógyszerszedést, a rossz étrendet, a stresszt és az anya fiatal életkorát említi.
Romániában minden 30 percben születik egy koraszülött, akinek neurológiai vagy mozgásszervi rendellenességei vannak – számol be a Romániai Koraszülöttek Szövetsége. Évente több ezer romániai koraszülött nem kap megfelelő ellátást, hiszen az országban mindössze húsz kórház rendelkezik korszerű felszereltséggel, ebből hét Bukarestben van, és azok is túlzsúfoltak.
A koraszülésnek anyai és magzati okai is lehetnek, rengeteg tényező befolyásolhatja, hogy a baba korábban születik meg – mutatott rá Antal Álmos szülész-nőgyógyász. Hangsúlyozta, a környezeti tényezők is közrejátszanak, a család szociális helyzete, az anya munkaviszonya, valamint életkora.
A beültetett terhességek, az ikerterhességek esetében ugyancsak gyakoribb a koraszülés. Azzal is kimutatható az összefüggés, hogy Románia élen jár a császármetszéssel történő szülések tekintetében, a császár utáni heges méh szintén növeli a következő terhességeknél a koraszülés kockázatát. Másrészt pozitívum, hogy a terhesség ultrahangos követése során kiszűrik, ha a magzattal gond van, előfordul, hogy a fejlődési rendellenesség súlyosbodhat a méhen belül, viszont orvosolni lehet, ha a babát kiveszik. Az ilyen esetek is növelik a koraszülöttek számát, ám ezzel valójában megmentik a baba életét.
Antal Álmos rámutatott, sokat fejlődött a műszerezettség, a tudomány, megfelelő ellátással a koraszülöttek többsége megmenthető, sőt teljes értékű életet élnek. A koraszülött ugyanakkor nemcsak súlyban kisebb, mint egy újszülött: más az érrendszere, a tüdeje, a gyomra, az anyagcseréje.
A sepsiszentgyörgyi kórházban az 1500 gramm feletti, a terhesség 33. hete után született babákat tudják ellátni, az ennél kisebbeket Marosvásárhelyre vagy Brassóba küldik. A szakorvos hangsúlyozta, sokkal jobbak a koraszülött esélyei, ha időben, még az édesanya hasában jut el megfelelően felszerelt központba, és nem a születés után kell szállítani. Antal Álmos szerint a hiányzó védőnőhálózat újraindítása, a megfelelő terhességgondozás, odafigyelés, szűrés csökkentheti a koraszülések számát.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
szóljon hozzá!