Mihai Tudose
Fotó: Liviu Sova/Agerpres
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a kolozsvári bíróság ügyészségén, Corneliu Liviu Popescu ügyvéd, a Bukaresti Tudományegyetem tanára pedig a főügyésznél tett feljelentést Mihai Tudose volt miniszterelnök ellen az akasztásos nyilatkozata miatt.
2018. január 17., 15:542018. január 17., 15:54
2018. január 17., 16:032018. január 17., 16:03
Az EMNP az MTI-hez is eljuttatott feljelentésében úgy értelmezte, hogy Mihai Tudose akasztással fenyegette a magyar közösség tagjait, ha használják a nemzeti jelképeiket. A párt az alkotmányra hivatkozott, melynek 6. cikkelye kimondja: az állam elismeri és biztosítja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogát az etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzéséhez, fejlesztéséhez és kifejezéséhez. A párt értelmezése szerint a kijelentés súlyosságát fokozza, hogy hivatalban lévő miniszterelnök tette. Ez bátoríthatja a szélsőséges elemeket, és könnyen etnikai konfliktusokhoz vezethet.
Corneliu Liviu Popescu egyetemi tanár feljelentését a Luju.ro portál ismertette.
Arra kérte a főügyészt, hogy a büntető törvénykönyv nyilvános uszításra, gyűlöletre vagy diszkriminációra való uszításra, valamint bűncselekmény elkövetésére való biztatásra vonatkozó cikkelyei alapján értelmezze a kijelentést.
Az ügyvéd-tanár megjegyezte, román nemzetiségű állampolgárként nem ért egyet egyes zászlók hivatalos kitűzésével, a törvényben szabályozott eseteken kívül, és úgy gondolja, hogy a törvényszegőket felelősségre kell vonni. Ám az ország szabad és méltó állampolgáraként, az emberi jogok egyetemi tanáraként és ügyvédként teljesen elfogadhatatlannak tartja Mihai Tudose kijelentését.
Szerinte ha példát statuáló büntetés nélkül marad ez a megnyilvánulás, később más kisebbségekre és a politikai ellenzékre is ki lehet terjeszteni. Corneliu Liviu Popescu leszögezte: az efféle kijelentéseket semmiképpen nem védi a szólásszabadság elve, és a hazafiasság példájának sem tekinthetők.
– áll a feljelentésben.
A Realitatea hírtelevízió által múlt szerdán telefonon kérdezett Mihai Tudose akkori miniszterelnök egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, hogy miként viszonyul a magyar autonómiatörekvésekhez. A kormányfő felidézte: a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy „ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”.
Tudose hétfő este bejelentette lemondását, amelyről hivatalosan kedden tájékoztatta Klaus Johannis államfőt, aki ezt tudomásul vette és Mihai Fifor védelmi minisztert nevezte ki ügyvivő kormányfőnek.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!