Fotó: Haáz Vince
Nem kellett volna megvárni a helyi szintű karantén elrendelésével, hogy ilyen magas legyen a fertőzöttek aránya Szilágy megyében – nyilatkozta csütörtökön Nelu Tătaru egészségügyi miniszter azt követően, hogy ettől a naptól vesztegzár alá került Zilah, Szilágycseh és Zsibó.
2020. november 05., 11:572020. november 05., 11:57
„Mint tudják, Zilahon a fertőzöttségi ráta 8,9 ezrelék, Szilágy megyében 5,5. Ami az esetszámot illeti, a szeptemberi 381-ről novemberre 2277-re nőtt. A mutató alakulása vezetett oda, hogy szerda este karantént rendeltek el Zilahon, Szilágycsehen és Zsibóban. A döntés akkor születik meg, amikor azt kérik.
– idézi az Agerpres hírügynökség az egészségügyi tárca vezetőjét.
Három megye összesen tizenkét településén rendeltek el csütörtöktől vesztegzárat a hatóságok – a megyei katasztrófavédelmi bizottságok által kért karanténról szóló rendeletet szerda este írta alá Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár.
Vizsgálatunk eredménye szerint Szilágy megyében jelenleg 179 koronavírussal fertőzött beteget kezelnek kórházban, közülük hatan vannak intenzív terápiás osztályon. Öt beteg van lélegeztető gépen, három Zilahon, kettő Szilágysomlyón. Jelenleg a megyei kórházban 135 ágy áll a közepesen súlyos állapotú fertőzöttek rendelkezésére, az intenzív osztályon hét ágy van, amelyek száma 7–14 nap alatt tizenötre növelhető. Háttérkórháznak ott van a krasznai és a zsibói, amelyek készülnek átvenni azokat a pácienseket, amelyek már gyógyulnak vagy enyhe/közepes tüneteik vannak” – vont mérleget az egészségügyi miniszter.
A Krónika által megszólaltatott elöljárók szerint a be nem tartott járványügyi szabályok, vagy a sok teszt is hozzájárulhatott a magas fertőzöttségi rátához azokban a szilágysági városokban – többek között Szilágycsehen és Zilahon –, amelyek vesztegzár alá kerülhetnek.
„A karantén foganatosítása, az azzal járó plusz intézkedések, a szabályok betartása, meglátásom szerint 3–4 héten belül a helyzet stabilizálódásához vezethet, és ha betartjuk a korlátozásokat, akkor lefelé ívelhet a járványgörbe. Úgy hiszem, mindannyiunkon múlik” – húzta alá Nelu Tătaru.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!