2011. február 02., 10:112011. február 02., 10:11
Elkezdődik a kórházi rendszer átszervezése az egészségügyi minisztérium által javasolt normatívák alapján. Tegnaptól a minisztérium honlapján megtalálható az a lista, amely az összevonásra javasolt egészségügyi intézményeket tartalmazza. Ugyanakkor a honlapra felkerül az a határozattervezet is, amely az átalakítás nyomán újonnan létrejövő öregotthonok listáját tartalmazza. „A kórházi rendszer átszervezése nem a pénzről szól, hanem a betegellátásról. Ez idén az egyik legfontosabb célkitűzésünk, amelyet egyaránt szükségessé tesz a rendszer funkcionalitása és a páciensnek nyújtott egészségügyi szolgáltatás minősége” – nyilatkozta Cseke Attila egészségügyi miniszter tegnapi bukaresti sajtótájékoztatóján.
A szaktárca által előterjesztett határozattervezet értelmében a 435 egészségügyi intézmény közül 182-nek megszűnik az önálló jogi státusa – közöttük a minisztériumnak alárendelt és decentralizált kórház egyaránt. 111 intézmény beolvad más kórházba, és annak külső osztályaként működik tovább, 71 pedig átalakul, a helyi önkormányzat döntése nyomán öregotthonná vagy háziorvosi ügyeleti központtá. A tavaly elkezdett átszervezési folyamat során már megszűnt az önálló jogi státusa 5 dâmboviţai, 2 bukaresti, 2 nagyváradi és 1 argeşi egészségügyi intézménynek.
„Szeretném leszögezni, hogy a kórházösszevonások során egyetlen munkahelyet sem szüntetünk meg. Mindazok az intézmények, amelyek az összevonás során más kórházak külső osztályaként működnek tovább, megtarthatják teljes személyzetüket. Az öregotthonná átalakuló kórházak esetében az ezekben dolgozó 794 orvos és 2532 egészségügyi középkáder az új intézményben folytathatja tevékenységét, illetve, indokolt esetben, bármelyikük elhelyezkedhet a lakóhelyén működő más egészségügyi intézményben. Erről elvi megállapodásunk van az egészségügyi szakszervezetekkel” – mondta el Cseke Attila tárcavezető, kiemelve, hogy az egészségügyi minisztérium, a helyhatóságokkal közösen, több hónapon keresztül vizsgálta a kórházak működését, ezt követően választották ki az átszervezésre javasolt 182 egészségügyi intézményt.
Ami az öregotthonok létrehozását illeti, ezek részei az Öregotthonok hálózatának fejlesztése elnevezésű, országos érdekeltségű programnak, amelyet 2011. április 1–2013. december 31. között az egészségügyi és a munkaügyi tárca közösen bonyolít le. A program összköltségvetése 230 millió lej, ebből 65 millió lej 2011-ben. Lehetőséget teremt 71 kórház öregotthonná való átalakítására állami költségvetési finanszírozással. Ezekben az otthonokban előreláthatóan 2500–4800 idős személy részesülhet megfelelő gondozásban. Továbbá lehetőség lesz arra, hogy ezen intézmények egy részében háziorvosi ügyeleti központokat alakítsanak ki. „Ennek a programnak a gyakorlatba ültetésével először történik meg, hogy az állam önállóan, az önkormányzatok és a civil szervezetek közreműködése nélkül finanszíroz egy sor olyan intézkedést, amely az idősek hatékony gondozását célozza” – magyarázta Cseke Attila egészségügyi miniszter.
Az öregotthonok létrehozását indokolja, hogy – amint a munkaügyi minisztérium adataiból kiderül – jelenleg mindössze 25 ilyen intézmény létezik 1570 ággyal, amelyeket az állami és a helyi költségvetésből finanszíroznak. További 51 otthonban biztosítanak ellátást mozgássérültek számára, és országszerte 53 hasonló intézményt üzemeltetnek civil szervezetek. Eközben jelenleg meghaladja a 2800-at azok száma, akik be szeretnének kerülni egy öregotthonba. A programban való részvételhez, az átalakítással járó finanszírozás megszerzéséhez az önkormányzatoknak 2011. március 30-áig lépniük kell.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.