Aszályos nyár után ígéretes a szüret az Érmelléken

Piheni Annamária hazatért érmelléki falujába, hogy szőlőtermesztéssel, borászattal foglalkozzon •  Fotó: Makkay József

Piheni Annamária hazatért érmelléki falujába, hogy szőlőtermesztéssel, borászattal foglalkozzon

Fotó: Makkay József

A hosszan tartó nyári szárazságot követő esős ősz a szőlészetekben is gondot okoz. A szőlőrothadást és a darazsak kártételét előbbre hozott szürettel próbálják ellensúlyozni, összességében azonban jó évet zárhatnak a borászok. Az érmelléki Bihardiószeg kézműves pincészete az igényesebb fogyasztókat célozza.

Makkay József

2022. október 16., 08:252022. október 16., 08:25

2022. október 16., 13:462022. október 16., 13:46

Javában tart a szüret Piheni Annamária 2,2 hektáros bihardiószegi birtokán. A községközpont szomszédságában fekvő határrészt a helyiek Nagyjankának hívják, ezért is fontos az   agrárvállalkozó számára a dűlő megnevezése. A Yanka Winery nevet viselő pincészet kezdőbetűje nem sznobizmusból váltott Y-ra, hanem megalapozott magyarázata van: vendéglátóm ezzel a formával akarja érzékeltetni a szőlőtőke és a borospohár alakját.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

A pincészetet a környéken sokan ismerik, hiszen több borkóstolón bemutatták kiváló kézműves nedűit.

Idéntől bioborokra akarnak váltani, de az elmúlt években sem használtak nagy mennyiségű nagyüzemi növényvédő szert – gyomirtókat egyáltalán –, a különböző betegségek és kártevők ellen elsősorban természetes készítményekkel védekeznek.

A szüretelő női csapat éppen a cabernet sauvignon fajtát szedi: a fehér királyleányka és a tramini mellett a vörös cabernet került idéntől bioművelésbe. A hosszan tartó aszályos időjárás ellenére a szőlőfürtök szépen fejlettek, azonban a házigazda szerint a szőlő bármennyire is bírja a tartós szárazságot, a harmonikus ízek kialakulásához némi nyári csapadékra lett volna szükség, ami az Érmelléken is több hónapon át hiányzott.

Szüretelők Piheni Annamária birtokán. A szeszélyes időjárás ellenére a cabernet franc  szőlőfajtának szép hozama lett •  Fotó: Makkay József Galéria

Szüretelők Piheni Annamária birtokán. A szeszélyes időjárás ellenére a cabernet franc szőlőfajtának szép hozama lett

Fotó: Makkay József

„Most ugyan szép zöld a sorok közötti növényzet, de két hónappal ezelőtt olyan volt, mintha gyomirtóztunk volna: ennyire kopár szőlőföldet emberemlékezet óta nem láttak a környékbeli boros gazdák. Kaszálni sem kellett, mert nem volt mit” – magyarázza Annamária, aki utánfutós traktorával szállítja el az aljban található présházba a műanyag ládákba szedett szőlőt.

Kadarka és bakator

Ha nincs eső, egy csomó kórokozó ellen sem kell védekezni – ezek a légköri nedvesség hatására terjednek –, azonban az ősz beköszöntével a valóság másként fest. A szeptemberi–októberi esős időjárás miatt az érmelléki szőlősökben fekete rothadás ütötte fel a fejét, ami elsősorban a kadarkát és a szintén vörös merlot szőlőt viseli meg. A magyarországi borvidékeken széles körben elterjedt kadarka Erdélyben nem túl népszerű: a környéken is jobbára Piheniék termesztik kiváló bora miatt. Idén sokat kell „babozni”: a rothadt szemeket kézzel szedik le a károsodott fürtökről, a darálóba csak az ép rész kerülhet, hogy ne rontsa el a bort. Egy leszedett kadarkafürtön mutatja vendéglátóm, mennyire tömött és vékony héjú a termés, ezért könnyebben megbetegedhet a szőlő. A szomszédos parcellán a környék hagyományos fajtájával, a bakatorral próbálkoznak – ebből egy kampány keretében több gazda ültetett –, idén azonban nagyon megtámadták a termést a darazsak.

Az egykoron híres bakatorból egyelőre csak kísérleti jelleggel készítenek, és ha beválik, akkor lesz folytatás.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

Ökoépítészettől ökogazdálkodásig

A földben hosszú ideig kitartó akác sasfákkal kifeszített támrendszert a sorokon nemes rozsdás fémoszlopok váltják. Az ökogazdálkodást vállaló Piheni Annamária nem mezőgazdásznak tanult, de azt vallja, hogy építészmérnöki munkája művészi alkotás tekintetében rokon a kézműves borok készítésével. A korábban ökoházak tervezésével is foglalkozó szakember Temesvárról telepedett haza, hogy szőlőtermesztéssel és borászattal foglalkozzon.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

„Édesapám boraiból elvittem egykori főnökömnek és kollégáimnak, és mindenki dicsérte. Közben terveztem egy vinotékát is, ahol borokat kóstoltunk meg, és lassan megérlelődött bennem, hogy igazából itthon van a helyem, az Érmelléken. A váltásban szerepet játszott, hogy az eredetileg félhektáros szőlőbirtokot édesapám el akarta adni, mert azt mondta, ha nem jövünk haza, hosszabb távon neki nincs ereje a gazdálkodáshoz” – meséli az indulás körülményeit a jankafalvi borász. Megemlíti, hogy közben kiderült, a mellettük levő gazos földterület is eladó, így kapóra jött, hogy nagyobb parcellára nyújtsanak be uniós pályázatot. Az elnyert támogatással 2016-ban 1,6 hektárra sikerült szőlőt telepíteni, három év múlva pedig már termett. Onnantól fogva nem volt kérdés, hogy az új birtoknak állandó gazda kell a szőlészeti és borászati munkálatok elvégzéséhez. A teendők annyira sokasodtak, hogy idén már nem futotta háztervezésre, így Annamáriából főállású gazda lett. Férje Nagyváradon dolgozik, de amikor ideje engedi, ő is besegít a várostól bő harminc kilométerre fekvő birtokon. A gazdaságban napszámosok is dolgoznak, de az alapember Piheni Annamária édesapja. Az egykori gépészmérnök úgy nőtt fel, hogy a családban, a szülők és nagyszülők kertjében mindig volt szőlő, amit munka mellett ők is műveltek.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

A borkóstoló az igazi cégér

A szűkös pincét jövőre szeretnék kibővíteni: már nehezen férnek a tölgyfahordók, a tartályok és a palackozott borok. A bor kereskedelmi forgalmazásához most várják a szükséges engedélyeket, ami egy hosszú, bürokratikus eljárás végállomását jelenti. Az Érmelléken pár boros gazda vágott bele borászatának hivatalossá tételébe, a többség ömlesztve árulja a bort.

A gazdák elé tornyosuló akadályok között a legfőbb gond, hogy a törvény nem tesz különbséget az egy- vagy a százhektáros szőlőbirtok között, mindenkinek ugyanazt a kacskaringós hivatali utat kell bejárnia, ami később élelmiszer-biztonsági ellenőrzésekkel és évente kötelező laboratóriumi bevizsgálással jár.

A gazda engedély birtokában is csak azokra a borfajtákra kaphat zárjegyet, amelyek a hivatalos romániai nyilvántartásban szerepelnek. Annamária szerint engedélyezett pincészet zárjegy nélküli borospalackokat is forgalmazhat, de a címkén nem lehet feltüntetni a fajtaösszetételt. Holott egy kézműves pincészetben – mint a Yanka Winery –, a folyamatos kísérletezés, háziasítás, a tájborok kialakítása fontos tevékenység, ami siker esetén a pincészetnek hoz hírnevet. Ma már több ilyen boruk van, például az újdonságnak számító kadarka-cabernet háziasítás, vagy a gyógynövények hozzáadásával készülő, úgynevezett herbálborok kadarkából vagy királyleánykából. Vannak borversenyeket nyert, aranyérmes boraik is, de házigazdám különösebben nem lelkesedik a versenyekért.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

„Az ilyen típusú kézműves borok nehezebben értelmezhetők. Inkább „beszélgetős borok”: idő kell, amíg kinyílnak és megmutatják valódi értéküket. A százas nagyságrendű bormustrák mellett a zsűrinek erre nincs ideje. Boraimat borkóstolókon szeretem bemutatni, és a közönségre bízni értékelésüket” – érvel a borosgazda, aki télen Kolozsváron, Marosvásárhelyen, illetve Csíkban tervez közönségtalálkozókat. Mint fogalmaz, a kézműves borokat készítő termelő számára ez a legjobb mód a megmérettetésre. Ezt követően a borok a környező szaküzletekbe kerülnek, áruházi kínálat ugyanis nem jön szóba. Ahhoz sokkal nagyobb mennyiség kell, másrészt a kézműves minőséget nem lehet hónapokon át, vagy akár egy évig áruházi polcon tartani. Az ilyen bornak pincehőmérséklet kell. Piheni Annamária elismeri, hogy Erdélyben a kis borászatok nehezen tudnak talpon maradni.

Nálunk a viszonylag olcsó nagyüzemi tömegborok terjedtek el, amit a Dél-Amerikából és Nyugat-Európából importált olcsó kategóriás borok egészítenek ki.

A kézműves pincészetnek meg kell találnia az igényesebb fogyasztók táborát, ahol a minőségi és egészséges borokért valamivel többet hajlandók fizetni. Eddigi borkóstolóik azt igazolják, hogy jó úton járnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért november elsején

November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.

Egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért november elsején
2024. október 28., hétfő

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra

Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra
2024. október 28., hétfő

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat

A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat
2024. október 28., hétfő

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás

Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás
2024. október 28., hétfő

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés

Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés
2024. október 28., hétfő

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt

A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt
2024. október 28., hétfő

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet
2024. október 28., hétfő

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek

Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek
2024. október 28., hétfő

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában

Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában
2024. október 28., hétfő

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére

Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére