A felek megtekintették az aradi önkormányzat által felajánlott parcellát
Fotó: Facebook/RMDSZ Arad Megye
Magyar hősi temető létrehozásáról tárgyaltak a héten Aradon a Magyar Honvédelmi Minisztérium – Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Román Hősök Kultuszát Ápoló Hivatal (ONCE) képviselői – számolt be az Arad Hírek portál.
2021. április 17., 08:292021. április 17., 08:29
2021. április 17., 09:582021. április 17., 09:58
A sírkertben a második világháború tordai csatájában elesett kilencven magyar honvéd földi maradványait helyeznék el, amelyeket korábban a kolozsvári zsidó temetőben hantoltak ki. A csütörtöki találkozón részt vett Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának katonai attaséja, Călin Bibarț aradi polgármester, valamint az RMDSZ helyi képviselői is.
A szövetség megyei szervezetének pénteki közleménye szerint
Az Aradi Hírek emlékeztet: az ONCE már két évvel ezelőtt megkereste az aradi önkormányzatot, hogy „befogadná-e” a földi maradványokat. Călin Bibarț polgármester a 2019 augusztusi közleményében úgy fogalmazott: „Arad számtalanszor bebizonyította, hogy az etnikai és felekezeti sokszínűség városa”, ezért nyitott volt a megkeresés iránt.
Fotó: Facebook/RMDSZ Arad Megye
Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke az Aradi Híreknek elmondta, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetői egy 900–1000 négyzetméteres telekre tartanak igényt, és amint megkapják a területet, hozzá is látnak az emlékhely kialakításához, „hiszen rendelkeznek a szükséges költségvetéssel”. Az önkormányzat a Bodrogi úti Alsótemetőben kínált fel egy parcellát; az említett sírkertben már nyugszanak világháborúban elesett román, magyar, szerb és orosz katonák.
A kolozsvári új zsidó temetőben 2015-ben tárták fel az 1944 szeptemberében és októberében a Torda környéki csatákban elesett magyar katonák csontjait. A honvédok exhumálását az tette szükségessé, hogy az új zsidó temető érintett parcellája más rendeltetést kapott.
2016-ban még arról cikkezett a kolozsvári Szabadság napilap, hogy a Maros megyei Mezőpanitban temetik újra a kihantolt földi maradványokat, miután nem sikerült kialakítani egy központi magyar gyűjtőtemetőt a szintén Maros megyei Jobbágytelkén.
Mezőpanitban temetik újra a Kolozsváron tavaly júliusban kihantolt, a második világháborúban elesett mintegy kilencven magyar honvéd földi maradványait, miután nem sikerült kialakítani egy központi magyar gyűjtőtemetőt Jobbágytelkén – írja a Szabadság.
Azonban Mezőpanitban sem találtak végső nyugalomra a honvédek. A marosvásárhelyi Népújság napilap 2018-ban arról cikkezett, hogy a kilencvenkét kihantolt honvéd csontjai kis koporsókban sokáig az egyik marosvásárhelyi temetkezési vállalat raktárában álltak, majd Mezőpanit egyik iskolájának termébe, onnan pedig a községközponti új ravatalozóházba kerültek, hogy majd örök nyugalomra helyezzék őket. Ám ez azóta sem történt meg.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!