Az alkotmány kötelez. A közös megegyezés alapján együtt élő pároknak jogot kell biztosítani a közös anyagi javak védelmére, egymás képviseletére
Fotó: Pixabay.com
Nemcsak a melegek számára jelentene jogi megoldást, hanem a vadházasságban élő heteroszexuális párok jogviszonyát is rendezné szakértők szerint a bejegyzett élettársi viszony elismertetése. A törvényhozás egyelőre nem hajlik a kérdés rendezésére.
2018. november 01., 16:532018. november 01., 16:53
2018. november 02., 10:282018. november 02., 10:28
Erőteljes lobbi folyik Romániában a bejegyzett élettársi kapcsolat szentesítése érdekében; ezt az intézményi formát elsősorban a melegek számára tartják jogi megoldásnak, ugyanakkor a házasságtól ódzkodó heteroszexuális párok számára biztosíthat keretet.
A téma a család alkotmányos meghatározásának módosításáról rendezett népszavazás kapcsán kapott nagyobb publicitást, főleg azért, mert Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke előrebocsátotta: a referendumot követően napirendre tűzik a bejegyzett élettársi kapcsolatot rögzítő törvényt a parlamentben. Ehhez képest
Az előterjesztés indoklásában az áll, hogy Románia alkotmányából és a nemzetközi jogszabályokból következő polgári törvények alapján a közös megegyezés alapján együtt élő pároknak jogot kell biztosítani a közös anyagi javak védelmére, egymás képviseletére (amennyiben az egyik fél elveszítené döntőképességét), továbbá öröklésre az egyik fél halála esetén. A javaslat értelmében a polgármesteri hivatalokban lehetne bejegyeztetni az élettársi kapcsolatot.
A bejegyzett élettársi kapcsolatot heteroszexuális és homoszexuális párok számára egyaránt lehetővé tevő törvénytervezetet terjesztett szerdán a törvényhozók egy csoportja a parlament elé.
Miközben nyilvánvaló, hogy a romániai melegek számára mérföldkövet jelentene a bejegyzett élettársi kapcsolat gyakorlatba ültetése, felmerül a kérdés, hogy miért lenne vonzó ez a jogi keret a heteroszexuális párok számára. Jogász szakértők szerint előbb-utóbb nálunk is meg kell születnie a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó szabályozásnak, különben az állam lefedetlenül hagy egy létező társadalmi viszonyt. Somai László kolozsvári ügyvéd a Krónika kérdésére rámutatott, statisztikai adatok szerint az országban legalább 800 ezer polgár él az állam által el nem ismert kapcsolatban, amelynek nincs jogi háttere és védelme.
– jelentette ki a jogász. Hangsúlyozta, sok múlik azon, hogy milyen törvényt fogad majd el a parlament. Szerinte a jogszabálynak mindenképpen azt kell eredményeznie, hogy az állam elismeri az élettársi viszonyt, ebből adódóan a bejegyzett élettárs tulajdonképpen családtagnak minősül, ezzel a státussal pedig együtt járnak bizonyos jogok és kötelezettségek is. Például az élettársra kiterjedő társadalom- és egészségbiztosítás, az örökölhető nyugdíj, az öröklési jog, vagy a közös vagyon lehetősége. „De ugyanígy tartalmazhatja az eltartási kötelezettséget, amit a házasság intézménye esetében a polgári törvénykönyv előír, és még válás után egy évig érvényes, tehát a polgárjogi intézményeket erre a kapcsolatra is kivetítenék valamilyen szinten” – részletezte Somai László.
Megkérdeztük a kolozsvári jogásztól, a heteroszexuális párok esetében miért van szükség erre a jogi formára, hiszen ők most is választhatják a házasság intézményét. Somai László felidézte, hogy a kétezres években Magyarországon az alkotmánybíróság is vizsgálta ezt a kérdést, úgy értelmezve az első ilyen jogszabályt, hogy az valójában csak az azonos neműekre érvényes, hiszen nekik nincs lehetőségük házasságkötésre, míg a különneműeknek van, vagyis esetükben „duplázódik” a bejegyzett élettársi kapcsolattal a házasság. Azóta Magyarországon módosult az erre vonatkozó törvény, és a heteroszexuális párok is választhatják ezt a lehetőséget. Somai rámutatott,
Akik meghaladottnak érzik a házasság intézményét, vagy nem akarnak „belebonyolódni” egy válóperes eljárásba, a bejegyzett élettársi viszony alternatív lehetőséget jelenthet számukra. A jogász szerint ugyanakkor ennek a lehetőségnek valamilyen formában az örökbefogadást is rendeznie kell, hiszen ez is családjogi kérdés. A szakértő emlékeztetett, jelenleg az örökbefogadási törvény rendelkezik arról, hogy a félárva gyereket az élettárs egy idő után örökbe fogadhatja, akkor is, ha nincs közöttük hivatalos egyezmény, de arra is kitér, hogy ez csak a különnemű élettársak esetében lehetséges.
„Az élettársi kapcsolat sok esetben a házasságot megelőző, nem pedig helyettesítő intézménynek tekinthető” – véli Veres Valér szociológus. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem docense a Krónika megkeresésére több megközelítésből világított rá a bejegyzett élettársi kapcsolat iránti igényre, valamint előnyeire. Elmondta, az utóbbi évtizedekben többfajta átalakulás is megfigyelhető a demográfiai magatartásban, ehhez többek között két szemlélet kapcsolódik. Az egyik álláspont szerint a házasságot részben az élettársi kapcsolat váltja fel, vagy legalábbis megelőzi. A másik nézet az egységes családmodellre vonatkozik, amely pluralizálódik, tehát többféle családmodell lesz jelen egyszerre legitim módon a társadalomban.
„Mindig is többféle családtípus létezett, de nem voltak legitimek és egyenértékűek. Románia körülbelül a kilencvenes években tért rá arra a fejlődési pályára, amikor ezekkel a változásokkal érdemben foglalkozott” – magyarázta a szociológus. Hozzátette, két fő oka van annak, hogy a fiatalok a bejegyzett élettársi kapcsolatot választják. Az egyik, hogy
A társadalomkutató szerint a házassághoz sokkal több társadalmi norma, kötelezettség kapcsolódik. „Egy történelmileg régebben kialakult intézményről van szó, amelyhez sok elvárás fűződik. A társadalom különféle eszközökkel nyomást gyakorol az emberekre. Amíg nem nősül vagy házasodik meg valaki, ez nehezebben valósul meg, tehát a fiatalok időnként a társadalom hagyományos intézményeinek nyomása ellen védekeznek” – emelte ki a választás másik okát az egyetemi docens. Kifejtette, ez nem azt jelenti, hogy a párok nem akarnak házasságot kötni, hiszen Kelet-Európában nagyon magas a házasságkötések száma, és az élettársi kapcsolat sok esetben megelőző intézménynek tekinthető, nem helyettesítőnek.
Veres Valér arra is felhívta a figyelmet, hogy azokban az országokban, ahol valamilyen okból kifolyólag a társadalom nem támogatja az együttélést és a házasságon kívüli gyermekvállalást, ott gyakorlatilag a házasságon belüli gyermekvállalás nagyon alacsony szintű. „Fontosnak tartom, hogy Romániában is lehetővé váljék ez az együttélési forma, mert minél több lehetőséget kell biztosítani a fiataloknak arra, hogy rendezett körülmények között tudják működtetni párkapcsolataikat akár gyermekvállalás, akár más szempontból. Nem lehet azt mondani, hogy az élettársi kapcsolatok miatt kevesebben kötnének házasságot, mert akinek fontos a házasság intézménye, az úgyis azt választja” – részletezte a szociológus. Hozzátette, szerinte az országban lenne igény a bejegyzett élettársi kapcsolatra, mivel főként az urbánus környezetben viszonylag sok fiatal él együtt. „A jogi keret mindkét félnek segíthet, nagyon sok helyzetet tenne igazságosabbá” – hangsúlyozta Veres Valér.
Strasbourg szavatoltatná a magánélet intimitását
Az Olaszország ellen indított perben a strasbourgi emberjogi bíróság kimondta, hogy az adott országok eldönthetik, kiterjesztik-e a házasság intézményét az azonos neműekre, ám ha erre nem adnak lehetőséget, kötelesek valamilyen más szabályozással előrukkolni a család és a magánélet intimitására való emberi jog szavatolásaként. „Olaszország két évvel ezelőtt éppen ezért fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó törvényt, de a strasbourgi határozat mind a 47 tagállamra kiterjeszthető” – szögezte le Somai László. Szintén a strasbourgi bíróság mondta ki, hogy az azonos neműek kapcsolatánakk állami elismerése védelmet nyújt, csökkenti a megbélyegzést, a diszkriminációt.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
szóljon hozzá!