Az érvénytelen népszavazás hozadéka. A bejegyzett élettársi kapcsolat úgy a heteroszexuális pároknak, mint az LGBTQ közösség tagjainak biztosítaná a családi élethez való jogot
Fotó: Cdep.ro
A bejegyzett élettársi kapcsolatot heteroszexuális és homoszexuális párok számára egyaránt lehetővé tevő törvénytervezetet terjesztett szerdán a törvényhozók egy csoportja a parlament elé – adta hírül az Agerpres.
2018. október 31., 16:312018. október 31., 16:31
A kezdeményezők között a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselői egyaránt megtalálhatók.
Adrian Dohotaru független képviselő, a tervezet kezdeményezőinek egyike arról tájékoztatott, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat úgy a heteroszexuális pároknak, mint az LGBTQ közösség tagjainak biztosítaná a családi élethez való jogot.
Az indoklás szerint az Európai Unió tagállamainak zöme már legalizálta az élettársi kapcsolatot, vagy az azonos nemű személyek közötti házasságot, hogy törvény révén védje az ilyen családokat is.
Az 1990-es évekhez képest megváltoztak a párkapcsolati, házasságkötési szokások: Románia lakossága esetében is nyomon követhető, hogy a párok közül kevesebben házasodnak össze és idősebb korban, kevesebb gyereket vállalnak és később. A 2014-ben született gyerekek 31,2%-ának nem voltak összeházasodva a szülei, míg 1993-ban ez az arány csak 17% volt – olvasható az indoklásban.
A javaslat szerint azok a párok tehetnék hivatalossá élettársi kapcsolatukat, akik betöltötték a 18-ik életévüket, legalább egyikük román állampolgár, vagy – idegen állampolgárság esetén – egy éve Romániában van a hivatalos lakhelye, és a felek egyike sem házas, illetve nincs más bejegyzett élettársi kapcsolata.
A felek neve nem módosul az élettársi kapcsolat bejegyeztetése után – teszi hozzá a javaslat.
A bejegyzett élettársi kapcsolatban élő feleket ugyanazon jogok illetik meg, mint a házasfeleket a következő területeken: vagyon öröklése, szociális ellátás, társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, a pácienst megillető jogok, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, az adók és illetékek, a családon belüli erőszak megelőzése és visszaszorítása.
Ha a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő partnerek egyikét a másik tartja el, akkor az eltartott fél a másik fél egészségbiztosításából részesül. Ha egyik partner kórházba kerül vagy elhalálozik, a másik partnert családtagként kezelné a javasolt törvény.
A bizonyos funkciókba való kinevezéskor fennálló összeférhetetlenség vagy érdekellentét megállapításakor szintén házasfelekként tekintene a készülő jogszabály a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párokra.
Az azonos nemű, bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párok nem fogadhatnak örökbe gyereket a tervezet szerint.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!