Több üdülőtelepen, közük Tusnádfürdőn várja kezelőbázis az időseket
Fotó: Gecse Noémi
Nemrég jelentette be a román kormány, hogy jelentősen megemeli a nyugdíjasok által igénybe vehető gyógyüdülési utalványok számát és az erre elkülönített összeget is. Az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül 135 ezer jegyet biztosítanak majd, szemben a 2023-ban kibocsátott 120 ezerrel, a kiutalt összeg pedig idén 300 millió lejről 400 millió lejre nő. Ismertetjük, hogy Erdélyben hol és miként lehet felhasználni ezeket az üdülési utalványokat.
2024. február 05., 09:592024. február 05., 09:59
Nincs könnyű dolga annak a nyugdíjasnak, aki üdülési jegyeket szeretne igényelni, ugyanis a megyei nyugdíjpénztárak honlapjai nem túl naprakészek a téma kapcsán: akad olyan erdélyi megye, ahol „csupán” egy évvel vannak lemaradva a szabályozás, illetve a településlista frissítésével, de van olyan is, ahol hárommal. Az Országos Nyugdíjpénztár honlapja szerint jelenleg 37 üdülőhely körülbelül 100 szállodájában lehet igénybe venni szolgáltatásokat a nyugdíjasoknak szánt csekkekkel.
Az utalványok igénylése több mint egy héttel ezelőtt elkezdődött, szükséges hozzá egy kérvény (kitöltött típusnyomtatvány), egy nyilatkozat, miszerint az illetőnek a nyugdíján kívül nincs más bevétele, nyugdíjszelvény, valamint egy beutalójegy (küldőpapír) a háziorvostól vagy szakorvostól.
Teljesen ingyenes üdülést azok a nyugdíjasok vehetnek igénybe, akik valamilyen speciális kategóriába tartoznak: például háborús veteránok, rokkantsági nyugdíjban részesülnek (a teljes lista elérhető az Országos Nyugdíjpénztár honlapján). A beadott kéréseket összetett kritériumrendszer alapján pontozzák, és a pontok alapján ítélik oda a jegyeket.
A Pokolsár nevű forrás Kovászna egyik jelképe
Fotó: Gyerő József/Facebook
Idéntől változást jelent, hogy egy házaspár akkor is üdülhet utalvánnyal, ha az egyik fél nem nyugdíjas, azzal a feltétellel, hogy kifizeti a jegy teljes értékét.
Ezek a következők: Bázna, Buziásfürdő, Temeskalácsa, Kovászna, Algyógy (Feredőgyógy), Félixfürdő, Herkulesfürdő, Menyháza, Aknasugatag, Oláhszentgyörgy, Szováta, Tasnád, Tenke, Torda, Tusnádfürdő. Ezek közül Félixfürdő, Tusnádfürdő és Szováta 4-4 szálláshellyel várja az időseket.
A Medgyestől néhány kilométerre található Szeben megyei Bázna már a 19. század közepén is kedvelt fürdőhely volt, illetve később sólepárlót létesítettek itt, majd földgázt termeltek ki a környékről. A jelenlegi fürdőkomplexum a szocializmus idején épült, a Romgaz állami gázszolgáltató társaság által üzemeltetett gyógyszálló fedett medencével és szabadtéri stranddal a falutól délkeletre található. A víz gazdag konyhasóban, klórban és jódban. A tó fenekéről felhozott iszapot pakolásként alkalmazzák. A Villa 2. nevű egységben lehet a nyugdíjasoknak szánt jegyekkel üdülni.
A Temesvártól 33 kilométerre fekvő Buziásfürdő a Temesköz leghíresebb alföldi fürdővároskája, amit már 1938-ban fürdőhellyé nyilvánítottak. A helyi gyógyvizeket elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyítására, valamint reumatikus betegségek esetén és nőgyógyászati kezelésekre ajánlják. A Parc szálloda várja a gyógyüdülési jegyekkel pihenni vágyókat.
A szintén Temes megyei Temeskalácsán meleg vizű fürdő működik, a víz hőmérséklete 39 Celsius fok körül mozog. A viszonylag kevesek által ismert fürdőhely híres a változatos növényvilágáról is.
Algyógy napjainkban egyre népszerűbb
Fotó: Kisréti Zsombor
Kovászna évtizedek óta közkedvelt az üdülni vágyó nyugdíjasok körében.
A mofetták vagy gázfürdők változatos vegyi összetételükkel, meleg ásványvizes előfürdővel kombinálva az érrendszerbeli, az idegrendszerbeli és a mozgásszervi megbetegedésben szenvedők számára ajánlottak.
A Hunyad megyei Algyógy, illetve Feredőgyógy napjaink egyik különösen felkapott fürdőhelye, melynek alkálikus ásványvizei ként, szénsavat és magnéziumot tartalmaznak.
A három csillagos Aida és Vacanța szállodák várják a kezelésre érkező nyugdíjasokat.
A Nagyváradtól nyolc kilométerre található Félixfürdőnek kénes, szén-dioxidos, nátriumos, káliumos gyógyvize van. Szállodák tekintetében –gyógyüdülési jegyekkel is – széles a választék, van két- (Muncel, Mureș) és háromcsillagos (Poienița, Padiș) opció is, csupán 100-200 lejes árkülönbséggel. Valamennyi szálláshely a szokványos gyógykezeléseken túl nagyméretű szabadtéri medencével is rendelkezik.
Félixfürdő a termálfürdőiről, strandjairól híres
Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix
A Krassó-Szörény megyei település gyógyvizei reuma, foglalkozási és női betegségek, emésztési zavarok, periférikus idegrendszeri, légző- és mozgásszervi megbetegedések gyógyítására alkalmasak, illetve ivókúrára is ajánlottak. A Diana, Dacia és Cerna szállodák várják az utalvánnyal érkező nyugdíjasokat, akik a település római kori fürdőjét is meglátogathatják.
Az Arad megyei Menyházán két szálloda (Tanamera és Panoramic) fogadja az üdülő időseket.
Öt forrásának bikarbonátos, kalcium-, magnézium- és nátriumtartalmú vizét mozgásszervi, idegrendszeri, emésztőszervi és nőgyógyászati betegségek kezelésére használják. Tenke egy viszonylag kis település Bihar megyében, gyógyvize ivókúrára is alkalmas, illetve a balneológiai kezelések során felmelegítve hasznosítják. A Parc szálloda szerény, csendes.
Herkulesfürdő patinás épületei
Fotó: Herculaneproiect.ro
Néhány száz kilométerrel északabbra a Máramaros megyei Aknasugatag a környék egyetlen, jelentős magyar népességgel rendelkező települése, ahol sósfürdő várja az üdülni vágyókat. A nyugdíjasoknak szánt jegyekkel a Crăiasca szálloda szolgáltatásai vehetőek igénybe. A Beszterce-Naszód megyei Oláhszentgyörgy elsősorban a környékbeliek által látogatott. Összesen kilenc gyógyforrás és mofetta vize segítheti az emésztőszervi, máj- és epebetegségekben szenvedőket; a szocializmus alatt épült 900 férőhelyes Hebe szálló várja a jegyekkel érkező nyugdíjasokat.
A Szatmár megyei Tasnád termálfürdővel, többnyire újépítésű szálláshelyekkel, tágas stranddal kecsegtet. Három szálloda is fogadja a gyógyüdülési jegyekkel rendelkező nyugdíjasokat, az Alystra, a Marissa és a Regal. A Maros megyei Szováta a Medve-tóval Székelyföld egyik legfelkapottabb, sokak szerint igencsak drága települése. Az Aluniș és Hephaistos szállodák szolgáltatásait lehet igénybe venni a nyugdíjasoknak szánt üdülési jegyekkel. A hagyományos fürdőkúra a sós víz gyógyhatásaival egyesül, amit különösen ajánlanak nőgyógyászati betegségekben szenvedőknek.
A főként látványos sóbányájáról és római emlékeiről híres Kolozs megyei Tordán az Arieșul szálloda fogadja a kezelésre érkező nyugdíjasokat.
Az ajánlás szerint kiváló orrmelléküreg-gyulladás, allergiás rhinitisek, bronchiális asztma, krónikus hörghurut vagy tüdőfibrózis esetén, illetve gyulladásgátló hatást fejt ki a mozgásszervi betegeknél is.
Tusnásfürdő Hargita megye talán leghíresebb fürdőhelye, melyet egykor a kiváló fürdőkért, a hegyi levegőért látogattak, ma már sokak számára a medvék jelentik a fő látnivalót. 2013 decemberében termálvizes élményfürdőt avattak a településen, ahol a Tușnad, Ciucaș, Sara és Anna szállodákban várják a jegyekkel érkező nyugdíjasokat.
A vasútállomás műemlék épülete és a fürdőtelep központjában lévő kőhíd is megújul a következő időszakban Herkulesfürdőn. A Szapáry-fürdő restaurálására még várni kell.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
szóljon hozzá!