Több üdülőtelepen, közük Tusnádfürdőn várja kezelőbázis az időseket
Fotó: Gecse Noémi
Nemrég jelentette be a román kormány, hogy jelentősen megemeli a nyugdíjasok által igénybe vehető gyógyüdülési utalványok számát és az erre elkülönített összeget is. Az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül 135 ezer jegyet biztosítanak majd, szemben a 2023-ban kibocsátott 120 ezerrel, a kiutalt összeg pedig idén 300 millió lejről 400 millió lejre nő. Ismertetjük, hogy Erdélyben hol és miként lehet felhasználni ezeket az üdülési utalványokat.
2024. február 05., 09:592024. február 05., 09:59
Nincs könnyű dolga annak a nyugdíjasnak, aki üdülési jegyeket szeretne igényelni, ugyanis a megyei nyugdíjpénztárak honlapjai nem túl naprakészek a téma kapcsán: akad olyan erdélyi megye, ahol „csupán” egy évvel vannak lemaradva a szabályozás, illetve a településlista frissítésével, de van olyan is, ahol hárommal. Az Országos Nyugdíjpénztár honlapja szerint jelenleg 37 üdülőhely körülbelül 100 szállodájában lehet igénybe venni szolgáltatásokat a nyugdíjasoknak szánt csekkekkel.
Az utalványok igénylése több mint egy héttel ezelőtt elkezdődött, szükséges hozzá egy kérvény (kitöltött típusnyomtatvány), egy nyilatkozat, miszerint az illetőnek a nyugdíján kívül nincs más bevétele, nyugdíjszelvény, valamint egy beutalójegy (küldőpapír) a háziorvostól vagy szakorvostól.
Teljesen ingyenes üdülést azok a nyugdíjasok vehetnek igénybe, akik valamilyen speciális kategóriába tartoznak: például háborús veteránok, rokkantsági nyugdíjban részesülnek (a teljes lista elérhető az Országos Nyugdíjpénztár honlapján). A beadott kéréseket összetett kritériumrendszer alapján pontozzák, és a pontok alapján ítélik oda a jegyeket.
A Pokolsár nevű forrás Kovászna egyik jelképe
Fotó: Gyerő József/Facebook
Idéntől változást jelent, hogy egy házaspár akkor is üdülhet utalvánnyal, ha az egyik fél nem nyugdíjas, azzal a feltétellel, hogy kifizeti a jegy teljes értékét.
Ezek a következők: Bázna, Buziásfürdő, Temeskalácsa, Kovászna, Algyógy (Feredőgyógy), Félixfürdő, Herkulesfürdő, Menyháza, Aknasugatag, Oláhszentgyörgy, Szováta, Tasnád, Tenke, Torda, Tusnádfürdő. Ezek közül Félixfürdő, Tusnádfürdő és Szováta 4-4 szálláshellyel várja az időseket.
A Medgyestől néhány kilométerre található Szeben megyei Bázna már a 19. század közepén is kedvelt fürdőhely volt, illetve később sólepárlót létesítettek itt, majd földgázt termeltek ki a környékről. A jelenlegi fürdőkomplexum a szocializmus idején épült, a Romgaz állami gázszolgáltató társaság által üzemeltetett gyógyszálló fedett medencével és szabadtéri stranddal a falutól délkeletre található. A víz gazdag konyhasóban, klórban és jódban. A tó fenekéről felhozott iszapot pakolásként alkalmazzák. A Villa 2. nevű egységben lehet a nyugdíjasoknak szánt jegyekkel üdülni.
A Temesvártól 33 kilométerre fekvő Buziásfürdő a Temesköz leghíresebb alföldi fürdővároskája, amit már 1938-ban fürdőhellyé nyilvánítottak. A helyi gyógyvizeket elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyítására, valamint reumatikus betegségek esetén és nőgyógyászati kezelésekre ajánlják. A Parc szálloda várja a gyógyüdülési jegyekkel pihenni vágyókat.
A szintén Temes megyei Temeskalácsán meleg vizű fürdő működik, a víz hőmérséklete 39 Celsius fok körül mozog. A viszonylag kevesek által ismert fürdőhely híres a változatos növényvilágáról is.
Algyógy napjainkban egyre népszerűbb
Fotó: Kisréti Zsombor
Kovászna évtizedek óta közkedvelt az üdülni vágyó nyugdíjasok körében.
A mofetták vagy gázfürdők változatos vegyi összetételükkel, meleg ásványvizes előfürdővel kombinálva az érrendszerbeli, az idegrendszerbeli és a mozgásszervi megbetegedésben szenvedők számára ajánlottak.
A Hunyad megyei Algyógy, illetve Feredőgyógy napjaink egyik különösen felkapott fürdőhelye, melynek alkálikus ásványvizei ként, szénsavat és magnéziumot tartalmaznak.
A három csillagos Aida és Vacanța szállodák várják a kezelésre érkező nyugdíjasokat.
A Nagyváradtól nyolc kilométerre található Félixfürdőnek kénes, szén-dioxidos, nátriumos, káliumos gyógyvize van. Szállodák tekintetében –gyógyüdülési jegyekkel is – széles a választék, van két- (Muncel, Mureș) és háromcsillagos (Poienița, Padiș) opció is, csupán 100-200 lejes árkülönbséggel. Valamennyi szálláshely a szokványos gyógykezeléseken túl nagyméretű szabadtéri medencével is rendelkezik.
Félixfürdő a termálfürdőiről, strandjairól híres
Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix
A Krassó-Szörény megyei település gyógyvizei reuma, foglalkozási és női betegségek, emésztési zavarok, periférikus idegrendszeri, légző- és mozgásszervi megbetegedések gyógyítására alkalmasak, illetve ivókúrára is ajánlottak. A Diana, Dacia és Cerna szállodák várják az utalvánnyal érkező nyugdíjasokat, akik a település római kori fürdőjét is meglátogathatják.
Az Arad megyei Menyházán két szálloda (Tanamera és Panoramic) fogadja az üdülő időseket.
Öt forrásának bikarbonátos, kalcium-, magnézium- és nátriumtartalmú vizét mozgásszervi, idegrendszeri, emésztőszervi és nőgyógyászati betegségek kezelésére használják. Tenke egy viszonylag kis település Bihar megyében, gyógyvize ivókúrára is alkalmas, illetve a balneológiai kezelések során felmelegítve hasznosítják. A Parc szálloda szerény, csendes.
Herkulesfürdő patinás épületei
Fotó: Herculaneproiect.ro
Néhány száz kilométerrel északabbra a Máramaros megyei Aknasugatag a környék egyetlen, jelentős magyar népességgel rendelkező települése, ahol sósfürdő várja az üdülni vágyókat. A nyugdíjasoknak szánt jegyekkel a Crăiasca szálloda szolgáltatásai vehetőek igénybe. A Beszterce-Naszód megyei Oláhszentgyörgy elsősorban a környékbeliek által látogatott. Összesen kilenc gyógyforrás és mofetta vize segítheti az emésztőszervi, máj- és epebetegségekben szenvedőket; a szocializmus alatt épült 900 férőhelyes Hebe szálló várja a jegyekkel érkező nyugdíjasokat.
A Szatmár megyei Tasnád termálfürdővel, többnyire újépítésű szálláshelyekkel, tágas stranddal kecsegtet. Három szálloda is fogadja a gyógyüdülési jegyekkel rendelkező nyugdíjasokat, az Alystra, a Marissa és a Regal. A Maros megyei Szováta a Medve-tóval Székelyföld egyik legfelkapottabb, sokak szerint igencsak drága települése. Az Aluniș és Hephaistos szállodák szolgáltatásait lehet igénybe venni a nyugdíjasoknak szánt üdülési jegyekkel. A hagyományos fürdőkúra a sós víz gyógyhatásaival egyesül, amit különösen ajánlanak nőgyógyászati betegségekben szenvedőknek.
A főként látványos sóbányájáról és római emlékeiről híres Kolozs megyei Tordán az Arieșul szálloda fogadja a kezelésre érkező nyugdíjasokat.
Az ajánlás szerint kiváló orrmelléküreg-gyulladás, allergiás rhinitisek, bronchiális asztma, krónikus hörghurut vagy tüdőfibrózis esetén, illetve gyulladásgátló hatást fejt ki a mozgásszervi betegeknél is.
Tusnásfürdő Hargita megye talán leghíresebb fürdőhelye, melyet egykor a kiváló fürdőkért, a hegyi levegőért látogattak, ma már sokak számára a medvék jelentik a fő látnivalót. 2013 decemberében termálvizes élményfürdőt avattak a településen, ahol a Tușnad, Ciucaș, Sara és Anna szállodákban várják a jegyekkel érkező nyugdíjasokat.
A vasútállomás műemlék épülete és a fürdőtelep központjában lévő kőhíd is megújul a következő időszakban Herkulesfürdőn. A Szapáry-fürdő restaurálására még várni kell.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!