Fotó: Katasztrófavédelem
Példátlanul heves, a régióban szokatlan erejű volt a vihar, amely Nagyváradon, illetve Bihar megyén végigsöpörve hatalmas pusztítást végzett – közölte Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség vezetője a hét eleji természeti csapás kapcsán. Arafat azt tanácsolta, hogy mindenki tartsa működőkészen a riasztórendszereket, és töltse le a katasztrófavédelem applikációját. Tény ugyanakkor, hogy kedden Nagyváradon például a riasztás alaposan megkésett. Klaus Iohannis államfő szerint folyamatosan fejleszteni kell az előrejelző rendszereket. Szakemberek szerint Bihar megyében nem forgószél pusztított, hanem egy másik, legalább annyira veszélyes időjárási jelenség: légzuhatag.
2023. július 27., 17:512023. július 27., 17:51
2023. július 27., 18:142023. július 27., 18:14
Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (DSU) vezetője szerdán este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva arról beszélt: a főleg Nagyváradot és Nagyszalontát letaroló vihar „teljes mértékben szokatlan” volt az érintett területen. Az esemény kapcsán Arafat azt tanácsolta, hogy mindenki tartsa működőkészen a riasztórendszereket, és töltse le a katasztrófavédelem applikációját.
„Azok, akik hallgattak mások tanácsára, hogy deaktiválják a RO-Alertet, újra aktiválják azt.
– mondta Arafat, aki ugyanakkor elismerte: számos ilyen jelenséget nem lehet előre megjósolni.
„Vannak a meteorológiai szolgálat riasztásai, amelyeket az nagy kiterjedésű területekre ad ki, de akadnak hirtelen időjárási jelenségek, amelyekről csupán egy-két perccel korábban értesülünk. A riasztás a jelenség kezdetének pillanatában érkezik. Nagyon fontos, hogy az emberek aktiválják ezt a riasztórendszert” – mondta Arafat.
Csütörtöki Facebook-bejegyzésében az államelnök rámutatott arra, hogy ezekben a napokban Románia és Európa igencsak megérzi az éghajlatváltozás hatásait: a heves viharokat, intenzív hőhullámokat és a rendhagyóan magas hőmérsékleti értékek által fokozott vegetációs tüzeket. „Szélsőséges időjárási jelenségeknek vagyunk tanúi, amelyek jelentős hatással vannak az emberek jólétére, egészségére, sőt életére is.
Együtt érzek a közelmúltbeli viharok áldozatainak és sérültjeinek családjaival” – írta bejegyzésében Iohannis.
Tény ugyanakkor, hogy kedden Nagyváradon például a riasztás alaposan megkésett. A hirtelen, néhány perc alatt lecsapó, és csupán néhány másodperc alatt hatalmas rombolást okozó szélvész már jócskán elcsitult, és sokan már az okozott károkat mérték fel, amikor megérkezett a RO-Alert-riasztás az okostelefonokra.
a második, amelyben a veszélyes időjárási jelenségek időtartamának növekedésére figyelmeztettek, csupán percekkel követte az elsőt. Sokan egyébként azt hitték, a hihetetlenül heves, hatalmas pusztítást okozó szélvihar tornádó volt.
Bár az utóbbi években a Kárpát-medence sok pontjáról érkeztek jelentések a talaj szintjéig leérő tölcsérekről, vagy legalább kezdeményekről – úgynevezett tubákról –,
Heves vihar söpört végig Nagyváradon kedden délután, az orkán erejű szél jelentős károkat okozott épületekben, személygépkocsikban.
Alex Trandafir meteorológus, aki az angliai Loughborough-i Egyetemen tanult földrajzot és menedzsmentet, jelenleg pedig ugyanott mesteri képzésen vesz részt, amely során a klímaváltozás tudományát és menedzsmentjét tanulmányozza, az Ebihoreanul portálnak elmondta, bár a tornádó sebessége nagyobb, akár 300 kilométeres is lehet óránként, az korlátozott területen pusztít, abban a sávban, ahol a tölcsér végighalad.
Nagyváradon például a keddi események során a maximális szélerősség „csupán” 144 kilométer volt óránként. A légzuhatag – amely angol kifejezéssel „microburstként” sorolható be – kedden a magyar–román határ térségében csapott le, ugyanakkor
A vihar egyébként csak Nagyváradon legalább ezer fát csavart ki tövestül, több park faállománya megtizedelődött, de számos utcán álló fa is kidőlt. Emellett a heves széllökések több épület bádogtetejét lesodorták, de cseréptetőket is megbontottak.
Az adóhivatal épületének ráadásul az egyik emeleti falazatát is megrongálta a vihar. A kidőlő fák és lehulló törmelékek legalább kétszáz gépkocsit rongáltak meg, és
kórházba szállítani azonban csak egyetlen személyt kellett, akit egy közelében kitört ablak szilánkjai sebesítettek meg. Emellett szerda után csütörtökön is zárva maradt a nagyváradi állatkert, mivel még mindig nem sikerült eltakarítani a letört ágakat, illetve elhárítani az egyéb károkat.
A katasztrófavédelem egységei érthető módon alig győzik a kidőlt fák feldarabolását és elszállítását, ezért az önkormányzat felkérte az önkormányzat alárendeltségében működő közhasznú társaságokat, illetve a városban tevékenykedő cégeket, hogy működjenek közre a kárelhárításban.
Arra kérték a lakókat is, hogy segítsenek közvetlen környezetük rendbetételében, a romok eltakarításában.
A lecsapódó légtest, ami olyan pusztító, mint egy tornádó
A légzuhatag, más néven lecsapódó légtest vagy downburst olyan meteorológiai jelenség, amely erős leáramlás miatt hatalmas károkat eredményezhet a talajfelszínen. A leáramlás csupán pár perig tart, viszont pusztító szélvihar alakulhat ki. A szélsebesség akár 240 km/órát is elérheti. A rombolás mértéke egy tornádó okozta rombolással is felérhet.
Megkülönböztetünk száraz és nedves légzuhatagot. A nedves légzuhatag veszélyesebb, mivel az jelentős mennyiségű csapadékkal jár. Ezenkívül méretük alapján létezik micro- és macroburst: ez előbbi átmérője 4 kilométernél kisebb, a macroburst ezzel szemben 4 kilométernél nagyobb átmérőjű.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!