Fotó: Katasztrófavédelem
Példátlanul heves, a régióban szokatlan erejű volt a vihar, amely Nagyváradon, illetve Bihar megyén végigsöpörve hatalmas pusztítást végzett – közölte Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség vezetője a hét eleji természeti csapás kapcsán. Arafat azt tanácsolta, hogy mindenki tartsa működőkészen a riasztórendszereket, és töltse le a katasztrófavédelem applikációját. Tény ugyanakkor, hogy kedden Nagyváradon például a riasztás alaposan megkésett. Klaus Iohannis államfő szerint folyamatosan fejleszteni kell az előrejelző rendszereket. Szakemberek szerint Bihar megyében nem forgószél pusztított, hanem egy másik, legalább annyira veszélyes időjárási jelenség: légzuhatag.
2023. július 27., 17:512023. július 27., 17:51
2023. július 27., 18:142023. július 27., 18:14
Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (DSU) vezetője szerdán este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva arról beszélt: a főleg Nagyváradot és Nagyszalontát letaroló vihar „teljes mértékben szokatlan” volt az érintett területen. Az esemény kapcsán Arafat azt tanácsolta, hogy mindenki tartsa működőkészen a riasztórendszereket, és töltse le a katasztrófavédelem applikációját.
„Azok, akik hallgattak mások tanácsára, hogy deaktiválják a RO-Alertet, újra aktiválják azt.
– mondta Arafat, aki ugyanakkor elismerte: számos ilyen jelenséget nem lehet előre megjósolni.
„Vannak a meteorológiai szolgálat riasztásai, amelyeket az nagy kiterjedésű területekre ad ki, de akadnak hirtelen időjárási jelenségek, amelyekről csupán egy-két perccel korábban értesülünk. A riasztás a jelenség kezdetének pillanatában érkezik. Nagyon fontos, hogy az emberek aktiválják ezt a riasztórendszert” – mondta Arafat.
Csütörtöki Facebook-bejegyzésében az államelnök rámutatott arra, hogy ezekben a napokban Románia és Európa igencsak megérzi az éghajlatváltozás hatásait: a heves viharokat, intenzív hőhullámokat és a rendhagyóan magas hőmérsékleti értékek által fokozott vegetációs tüzeket. „Szélsőséges időjárási jelenségeknek vagyunk tanúi, amelyek jelentős hatással vannak az emberek jólétére, egészségére, sőt életére is.
Együtt érzek a közelmúltbeli viharok áldozatainak és sérültjeinek családjaival” – írta bejegyzésében Iohannis.
Tény ugyanakkor, hogy kedden Nagyváradon például a riasztás alaposan megkésett. A hirtelen, néhány perc alatt lecsapó, és csupán néhány másodperc alatt hatalmas rombolást okozó szélvész már jócskán elcsitult, és sokan már az okozott károkat mérték fel, amikor megérkezett a RO-Alert-riasztás az okostelefonokra.
a második, amelyben a veszélyes időjárási jelenségek időtartamának növekedésére figyelmeztettek, csupán percekkel követte az elsőt. Sokan egyébként azt hitték, a hihetetlenül heves, hatalmas pusztítást okozó szélvihar tornádó volt.
Bár az utóbbi években a Kárpát-medence sok pontjáról érkeztek jelentések a talaj szintjéig leérő tölcsérekről, vagy legalább kezdeményekről – úgynevezett tubákról –,
Heves vihar söpört végig Nagyváradon kedden délután, az orkán erejű szél jelentős károkat okozott épületekben, személygépkocsikban.
Alex Trandafir meteorológus, aki az angliai Loughborough-i Egyetemen tanult földrajzot és menedzsmentet, jelenleg pedig ugyanott mesteri képzésen vesz részt, amely során a klímaváltozás tudományát és menedzsmentjét tanulmányozza, az Ebihoreanul portálnak elmondta, bár a tornádó sebessége nagyobb, akár 300 kilométeres is lehet óránként, az korlátozott területen pusztít, abban a sávban, ahol a tölcsér végighalad.
Nagyváradon például a keddi események során a maximális szélerősség „csupán” 144 kilométer volt óránként. A légzuhatag – amely angol kifejezéssel „microburstként” sorolható be – kedden a magyar–román határ térségében csapott le, ugyanakkor
A vihar egyébként csak Nagyváradon legalább ezer fát csavart ki tövestül, több park faállománya megtizedelődött, de számos utcán álló fa is kidőlt. Emellett a heves széllökések több épület bádogtetejét lesodorták, de cseréptetőket is megbontottak.
Az adóhivatal épületének ráadásul az egyik emeleti falazatát is megrongálta a vihar. A kidőlő fák és lehulló törmelékek legalább kétszáz gépkocsit rongáltak meg, és
kórházba szállítani azonban csak egyetlen személyt kellett, akit egy közelében kitört ablak szilánkjai sebesítettek meg. Emellett szerda után csütörtökön is zárva maradt a nagyváradi állatkert, mivel még mindig nem sikerült eltakarítani a letört ágakat, illetve elhárítani az egyéb károkat.
A katasztrófavédelem egységei érthető módon alig győzik a kidőlt fák feldarabolását és elszállítását, ezért az önkormányzat felkérte az önkormányzat alárendeltségében működő közhasznú társaságokat, illetve a városban tevékenykedő cégeket, hogy működjenek közre a kárelhárításban.
Arra kérték a lakókat is, hogy segítsenek közvetlen környezetük rendbetételében, a romok eltakarításában.
A lecsapódó légtest, ami olyan pusztító, mint egy tornádó
A légzuhatag, más néven lecsapódó légtest vagy downburst olyan meteorológiai jelenség, amely erős leáramlás miatt hatalmas károkat eredményezhet a talajfelszínen. A leáramlás csupán pár perig tart, viszont pusztító szélvihar alakulhat ki. A szélsebesség akár 240 km/órát is elérheti. A rombolás mértéke egy tornádó okozta rombolással is felérhet.
Megkülönböztetünk száraz és nedves légzuhatagot. A nedves légzuhatag veszélyesebb, mivel az jelentős mennyiségű csapadékkal jár. Ezenkívül méretük alapján létezik micro- és macroburst: ez előbbi átmérője 4 kilométernél kisebb, a macroburst ezzel szemben 4 kilométernél nagyobb átmérőjű.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!