Illetékesek szerint a beteg a gyógyszertárban kétszer annyi időt várakozik, mert két rendszernek is működnie kellene, de gyakran mindkettő leáll
Fotó: Barabás Ákos
A Romániában működő mintegy 10 ezer patika közül csak 5 ezer szerezte be a gyógyszer-azonosítót, holott az európai uniós irányelv már ez év február 9-től életbe lépett. Ugyanakkor az eddig beüzemelt leolvasók gyakran leállnak, vagy feleslegesen riasztanak.
2019. augusztus 02., 08:172019. augusztus 02., 08:17
Eddig a hazai patikák mintegy fele csatlakozott a rendszerhez, amely kód alapján igazolja a gyógyszer eredetiségét, kiszűrve a hamisítványokat. A gyógyszerészek szerint a rendszer tovább növeli a bürokráciát, nem a gyógyszertárakra kellene terheljék a szűrést, hiszen a törvény értelmében csak engedélyezett helyről szerezhetik be a készleteiket, ami eleve azt feltételezi, hogy nem kerül hozzájuk hamisítvány.
Dan Zaharescu, az állami gyógyszerfelügyeleti szervezet (OSMR) elnöke a napokban rámutatott, hogy a Romániában működő mintegy 10 ezer gyógyszertár közül csak 5 ezer szerezte be a leolvasót, holott az európai uniós irányelv már ez év február 9-től életbe lépett.
A téma az egészségügy reformjáról szóló 2006/95-ös törvény módosításának közvitáján került napirendre, Zaharescu szerint a vonatkozó cikkelyeket, különösen a bírságokról szóló rendelkezéseket teljesen újra kell gondolni.
Kifejtette, amikor az európai gyógyszer-azonosítási rendszer bevezetését a hazai jogszabályban rögzítették, elmulasztottak szankciókat mellérendelni, ezért nehézkes a gyakorlatba ültetése, a gyógyszertárak fele még nem lépett, holott február 9-től mindenütt működnie kellene a rendszernek. A törvénymódosítás tervezete már előírja a büntetéseket, ám ezúttal ezek aránytalanul magasak:
„Képzeljék el, mit jelent egy vállalkozás, egy intézmény számára, ha kap egy ilyen nagyságrendű pénzbüntetést. Ez gyakorlatilag bármelyik gyógyszertárt vagy kórházat azonnal csődbe rántaná. A megelőzési törvény értelmében első lépésben figyelmeztetni kell az egységet, időt adni a helyzet orvoslására, és csak azután büntetni” – szögezte le a szervezet elnöke. Arra is kitért, hogy az európai direktívát túl későn ültették át a romániai jogrendbe, sok eleme még mindig nem tisztázott.
A „végponttól végpontig” tartó ellenőrzés során a gyógyszertárakban minden doboz orvosság kiadása előtt leolvasóval ellenőrzik annak a biztonsági kódját, amit korábban a gyártó rögzített az adattárban. A hamisított termékek így nem mennek át a szűrőn, nem kerülhetnek a betegekhez. Ha két doboznak ugyanaz a kódja, azt jelenti, hogy az egyik hamisítvány, és azonnal életbe lép a riasztás. Sânziana Mardare, a Független Gyógyszertárak Szövetségének képviselője szerint csak akkor szabadna büntetni, ha a rendszer már működőképes, a visszajelzések szerint még akadozik, gyakran leáll.
Több gyógyszertár, ahol már beszerelték a gyógyszer-azonosítási leolvasót, amiatt panaszkodik, hogy
– mondta el lapunk megkeresésére Szabó Péter. A Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke rámutatott, ha a rendszer leáll, és nem igazolja vissza, hogy a gyógyszer eredeti, nem tudnak továbblépni, újabb várakozásra kényszerítik a betegeket. Az is előfordult, hogy ugyanabból a nagy dobozból kivett orvosság esetén az egyik kisdoboznál visszaigazolta az eredetiséget, a másiknál már riasztott, és akkor kezdődött a hosszadalmas procedúra: ellenőrzés, jegyzőkönyvírás.
Mire az orvosság a patikába kerül, már átmegy két szűrőn a gyártónál és a forgalmazónál – részletezte a kamara elnöke. A helyzet abszurditása, hogy a nem gyógyszernek minősülő termékeket – táplálékkiegészítőket, vitaminokat, gyógyteákat – nem vizsgálják be. „Nyugodtan beszerezheti a patika Kínából vagy a világhálóról a fűrészporból készült »csodaterméket«, azt nem ellenőrzi senki, viszont a bevizsgált, akkreditált forgalmazótól vett gyógyszert újraszűrik” – fogalmazott Szabó Péter. Hozzátette, Romániában nem az ártatlanság vélelme, hanem a bűnözés vélelme érvényesül, abból indulnak ki, hogy mindenki csal, hamisít. „Ha elkapnak egy patikát, hogy nem engedélyezett forrásból vásárol gyógyszert, viselnie kell a következményeit, ám nem kellene mindenkit leterhelni egy rosszul működő rendszerrel, amely hátráltatja a munkánkat” – szögezte le a főgyógyszerész. Arra is kitért, hogy a rendszerre való csatlakozás bonyolult, bürokratikus, bár azt ígérték, ingyenes lesz, jelenleg 50 eurót kell érte fizetni. „Nem egyszerűsítik, hanem tovább bonyolítják a betegellátást,egy újabb rosszul működő, akadozó rendszerrel. A beteg vár az orvosnál, mert nem megy az informatikai hálózat, a patikában pedig kétszeresen vár, mert két rendszernek is működnie kellene, de gyakran mind a kettő leáll” – hangsúlyozta Szabó Péter.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!