A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Régi fényében pompázik az árokaljai Bethlen-kastély – a Beszterce-Naszód megyei műemléket meglátogatni vágyóknak azonban csalódniuk kell, csak az arborétumban sétálhatnak, és kívülről csodálhatják meg az épületet, ugyanis a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Árokaljai Kutatóállomásának otthont adó ingatlan nem nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, a felsőoktatási intézmény különböző tudományos tevékenység helyszíneként hirdeti. A látványos dendrológiai parkba rendkívül olcsó a belépő.
2024. március 16., 09:262024. március 16., 09:26
2024. március 16., 09:402024. március 16., 09:40
A Besztercétől alig 17 kilométerre található árokaljai Bethlen-kastély mór-bizánci stílusa miatt egész Erdélyben egyedülálló épület, de elsősorban az arborétummá alakított egykori angolparkja híres.
A műemlék mára igazi ékszerré változott, miután a BBTE 14 millió lejt fordított felújítására. Az összegből 12 millió eurót az országos helyreállítási alapból (PNRR) biztosították, az egyetem 2 millió lejes saját forrással egészítette ki a finanszírozást.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A műemlék a bejelentések szerint évente több mint 600 diákot, mesteris hallgatót és doktoranduszt fog szolgálni. Az oktatási tereket több mint 840 négyzetméterrel bővítették.
1. A kastélyban az alábbiak találhatóak:
2. A hálószobák, amelyek az egykori könyvtár és a melléképületek helyén találhatók, elsősorban a diákok számára alakították ki, és új bútorokkal látták el. Emeletes ágyak 70 fő számára, egyszemélyes ágyak 40 fő számára (a csoport választásától függően).
3. A menzán és a melléképületekben lehetőség nyílik a reggeli elkészítésére és felszolgálására, valamint rusztikus piknik szervezésére az újonnan épített pavilonban.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Mihuţ Elisabeta Maria, a BBTE illetékese a Krónika érdeklődésére megerősítette, a kastély belső tereit nem nyitották meg a turisták előtt, csak kintről lehet megcsodálni az arborétum meglátogatása közben.
– tudtuk meg az illetékestől.
Miután évek óta nem látogathatja a nagyközönség, felkerül az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozott kastélyútvonalra az arborétumáról híres árokaljai Bethlen-kastély. A műemlék épület jelenleg teljes felújításon esik át.
A BBTE képviselői december végén úgy nyilatkoztak, hogy folytatják a komplexum fejlesztését. „A következő lépés a többi épület felújítása, amelyek bár működőképesek, de már nem felelnek meg a kutatóállomás jelenlegi színvonalának és a BBTE hallgatóinak gyakorlati igényeinek” – mutatott rá Daniel David rektor.
Elmondása szerint tervezik továbbá az arborétum fejlesztését, valamint a kutatóállomás felszerelését a biológia/biotechnológia és a környezettudomány/mérnöki tudományok területén hasznosítható, jól felszerelt laboratóriumokkal.
– árulta el a rektor.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A bejelentések szerint a kastély része lesz a PNRR által támogatott, Románia kastélyai elnevezésű körútnak is.
Központi hagymakupolája – melyhez négy mellékkupola társul – kitűnik az évszázados fák közül, a Szászrégent Besztercével összekötő főútról is észrevehető. Bástyákra hasonlító tornyai modern erődítményhez teszik hasonlatossá.
A korábban szászok és magyarok, jelenleg románok és cigányok által lakott Árokalja a 18. században került a Bethlen család bethleni ágának tulajdonába. A több mint 16 hektáros birtokot, a kastély fölötti erdőt 1801-ben Bethlen János alakította angolkertté faültetéssel és egyéb átalakításokkal, ezzel téve híressé birtokát és a települést.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Az arborétumnak főleg tulipánfái voltak látványosak, igaz, a háromból mára csak egy maradt. A parkban jegenyefenyő, lucfenyő, kaukázusi vagy japán akác, és számos más, a világ minden tájáról származó fa és cserje található. Elrendezésük is lenyűgöző: a sétányokat luc-, akác- és gyertyánfák sora teszi látványossá, olykor alagutat, labirintust alkotva.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
A kastélyt a II. világháború után államosították: munkagépek állomáshelyeként szolgált, bolt, úttörőtábor működött benne. Berendezését a helyiek széthordták ugyan, de a Bethlen-címeres hófehér cserépkályhák még megtalálhatók a termekben.
a Biológia és a Geológia Kutatóintézetet rendezték be itt, és a híres angolparkot arborétummá alakították, a kommunizmusban állat- és ásványtani múzeum is működött benne. Egy ideig tudományos szimpóziumok, konferenciák helyszíne volt, melléképületeiben hétvégente lakodalmakat, keresztelőket tartottak.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!