Tamás Sándor háromszéki tanácselnök tavaly szeptemberben, a kormányhatározat kibocsátása után kitűzte a megyezászlót az önkormányzat épületére; háttal Antal Árpád polgármester
Fotó: Bíró Blanka
Beigazolódott Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester félelme, miszerint a háromszéki megyeszékhely zászlójáról szóló kormányhatározat áprilisi bírósági érvénytelenítése csupán az első eset, amely után sok más következik.
2022. június 16., 00:232022. június 16., 00:23
2022. június 16., 00:302022. június 16., 00:30
A brassói táblabíróság június 14-én, kedden kihirdetett alapfokú ítéletében semmisnek nyilvánította a bukaresti kormány tavaly szeptemberi, 989-es számú határozatát, amelyben a korábbi, Florin Cîțu vezette kabinet hivatalosította Kovászna megye zászlaját. A bírósági ítéletről Dan Tanasă, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője számolt be blogján szerdán, „bombahírként” tálalva a fejleményt.
majd beavatkozott a perbe a magyar jelképek és feliratok ellen perek százait indító, Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) is. Az igazságszolgáltatási fórum honlapján közzétett ítélet egyúttal 50-50 lejes perköltség kifizetésére kötelezte a román kormányt a románok fóruma, valamint az ADEC javára. Az ítélet 15 napon belül ugyancsak a brassói ítélőtáblán megfellebbezhető.
Kovászna megye zászlajának hivatalosítását Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly szeptemberben, miután a bukaresti kabinet elfogadta a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium által beterjesztett kormányhatározat-tervezetet. A zászló kék mezőben egy ezüstkardot tartó kart jelenít meg, a kard egy szívet szúr át. A címerben a térségre jellemző szimbólumok, a nap és félhold is láthatóak, a három csillag a megye három Székére utal – közölte annak idején az RMDSZ.
Az arany és kék sávos, közepén a település címerét ábrázoló lobogón a település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette arany Nap és ezüst Hold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható. Ezt a kormányhatározatot idén áprilisban kihirdetett ítéletében érvénytelenítette a brassói táblabíróság, Antal Árpád pedig a múlt héten bejelentette, hogy a polgármesteri hivatal megfellebbezte a verdiktet.
Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős.
A megyeszékhely RMDSZ-es elöljárója közölte, az ítélet indoklásában nem hivatkoznak eljárási hibákra, a bíró a zászló „reprezentativitása” ügyében ítélkezett, ez pedig szerinte meghaladja a bíróság hatáskörét. „Ha holnapután valaki azt mondja, hogy számára Románia zászlaja nem reprezentatív, akkor egy bíró és érvényteleníti az ország zászlóját?” – idézte a Háromszék napilap Antal Árpádot, aki úgy fogalmazott: számára az indoklás „a sci-fi kategóriába tartozik”. A polgármester korábban szürreálisnak és abszurdnak nevezte a szentgyörgyi lobogóval kapcsolatos ítéletet, és megjegyezte: tudomása szerint a kormányhatározatot megtámadó két szervezet a „románok jelenlétére” utaló jelképeket hiányolja és azt nehezményezi, hogy a városzászló a székely zászló (arany és kék) színeit tartalmazza.
A magyar és székely szimbólumokat üldöző Dan Tanasă eközben jubilál, és szerdai blogbejegyzésében azt nehezményezi, hogy a Kovászna megyei románok „nincsenek képviselve” a háromszéki megyezászlón, amely szerinte „kizárólag a megye magyar etnikumú lakosságát jeleníti meg”. Az AUR magyarellenes képviselője nem kevesebbet állít, mint hogy „Vlagyimir Putyin szövetségeseként Orbán Viktor magyar kormányfő revizionista offenzívát folytat az RMDSZ segítségével Erdély hivatalos helyi szimbólumainak magyarosítása érdekében”.
Egyébként Kelemen Hunor szövetségi elnök korábban az RMDSZ kormányzati munkája fontos feladatának nevezte az erdélyi települések zászlóinak és címereinek hivatalosítását”. A Cseke Attila által vezetett fejlesztési és közigazgatási minisztérium éves összegzése szerint tavaly több mint harminc erdélyi magyar település címerét, illetve zászlaját fogadtatta el a bukaresti kormánnyal a szövetség, „jogi garanciát szerezve a jelképek szabad használatára”. A most született bírósági ítéletek alapján azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy még a kormányhatározatok alapján szentesített település- és megyezászlók használatát is nehéz lesz gyakorlatba ültetni.
A sepsiszentgyörgyi város- és a háromszéki megyezászló miatt pereli a kormányt a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok civil fóruma. A zászlókat jóváhagyó kormányhatározatokat a Brassói Táblabíróságon támadták meg.
Bezáratta április 3-án, csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
2 hozzászólás