Fotó: Veres Nándor
A közvilágítás, az üzletek neonfényei vagy akár a szomszédos lakások világítása sokak mindennapjait, pontosabban éjszakáit megkeseríti. A romániai fényszennyezés már a hatóságok figyelmét is felkeltette. a szakemberek szerint lenne hová fejlődni, javítani e téren.
2024. szeptember 12., 19:582024. szeptember 12., 19:58
A fényszennyezés kérdése általában az augusztusi csillaghullás, meg a mostanában Erdélyben is egyre gyakrabban látható sarki fény kapcsán szokott előtérbe kerülni, pedig a szakemberek szerint igencsak fontos kérdésről van szó. Az Economica.net gazdasági portál által megkérdezett szakértők rámutattak, hogy
„Nagyon sok lámpa, amelyeket az önkormányzatok telepítettek, minden irányba szórja a fényt, holott annak a talaj felé kellene irányulnia” – mondják a szakértők, hozzátéve, ezek a fölösleges fények például a madarakat is megzavarják, gyakran ezek állhatnak különös viselkedésük hátterében is.
Persze a jó közvilágítás nagyon fontos, hiszen a településeken – legyenek azok kicsik vagy nagyok – este, éjszaka a fény ad egyfajta biztonságérzetet, ám egyáltalán nem mindegy, hogy miként oldják meg a terek, utcák kivilágítását.
A hivatalos definíció szerint a fényszennyezés gyakorlatilag az ember által kibocsátott mesterséges fény, amely a talaj helyett más irányba terjed. „Megvilágítja a felhőket, a madarak hasát, a repülőgépeket. Ez elveszett fény, amit az ember nem használ, tehát elpazarolt energia” – magyarázta gazdasági-pénzügyi portálnak Adrian Șonka.
Valentin Grigore, a Román Meteor Csillagászati Társaság elnöke szerint – aki 1982 óta figyeli az eget, így látja, érzékeli az elmúlt 40 évben bekövetkezett változásokat – Románia egészen a közelmúltig jól állt a fényszennyezés tekintetében. Azaz annak szintje alacsony volt, de
Szerinte mind a világítótestekkel, mind a fény minőségével gond van, és ennek hátterében az áll, hogy tulajdonképpen nincsenek ezekre vonatkozó törvények, előírások, szabályozások. A problémát nem mellesleg a bukaresti Környezetvédelmi Minisztérium is észlelte, egyik jelentésük szerint az elmúlt tíz évben intenzitásában és a lefedett területek nagyságában egyaránt nőtt a fényszennyezés.
Bár a jelenség egyik fő problémája az, hogy tulajdonképpen elpazarolt energiát jelent, az sem mellékes szempont, hogy a túl sok fény a településeken kihat a lakosok szervezetére, alvásminőségére, negatívan befolyásolva azt.
Nyertesnek ítélték meg a Szilágy megyei Cigányi község élményfürdő-építési projektjét, amely tízmillió eurós európai uniós támogatásra számíthat.
Két személyt 30 napos előzetes letartóztatásba, kettőt pedig bírósági felügyelet alá helyeztek szombaton drogkereskedelem gyanúja miatt Kolozsváron.
Ehhez hasonló temetkezési helyek eddig a Kárpátoktól keletre, főleg a kazah sztyeppén, illetve a Peloponnészoszi-félszigeten kerültek elő. A szarvasagancs zablapálcák azért számítanak ritkaságnak, mert funkcionális állapotban találták meg.
Egy ittas sofőr vezette személygépkocsi üldözése közben bekövetkezett közúti balesetben megsérült egy rendőr és két rendőrautó megrongálódott vasárnap reggel – tájékoztatott a Szeben megyei rendőrség.
Hétfőtől tavaszig nem lehet használni a Cenkre felvivő felvonót Brassóban, ugyanis elérkezett az ideje, hogy korszerűsítsék a bő fél évszázada nagyobb probléma nélkül működő berendezést.
Ötven kilométer hosszú lesz és csaknem egymilliárd euróba kerülhet a Brassó és Fogaras között tervezett új autópálya. Az A13-as Brassó megyei autópálya-szakaszán 120 kilométer/órás maximális sebességgel lehet majd haladni.
Közel négyszázra tehető azoknak a hazatelepülő munkavállaló családokból származó gyerekeknek a száma, akik esetében a külföldi tanulmányok elismerését kérték az elmúlt és a mostani tanévben az Arad Megyei Tanfelügyelőségtől.
Reprezentatív közvélemény-kutatás eredményei segítségével mutatja be az agglomerációs zöldgyűrűt szorgalmazó mozgalom, hogyan viszonyulnak a Kolozsváron és vonzáskörzetében élők a tervezett beruházásokhoz, mit fájlalnak és mit tartanak fontosnak.
Meg lett mentve a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár – közölte a román művelődési miniszter. Raluca Turcan „Románia történelme valódi lapjának” nevezte a Batthyáneumot.
Az év első kilenc hónapjában 773-szor riasztották medvék miatt a hatóságokat Brassó megyében, az esetek felében a helyszínre kiszálló csendőrök már nem találták a jelzett helyen a nagyvadat. Ugyanakkor három személy sérült meg medvetámadás miatt.
szóljon hozzá!