Fotó: Bálint Eszter
Az elmúlt időszak negatív kampányának tudja be az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) vezetősége, hogy ugyan sikerült hozniuk a négy évvel ezelőtti eredményeket a Magyar Polgári Párttal (MPP) közösen tető alá hozott Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltjeinek, és néhány fontos győzelemmel is büszkélkedhetnek, ám ezúttal sem sikerült az áttörés.
2020. szeptember 28., 16:432020. szeptember 28., 16:43
2020. szeptember 28., 16:482020. szeptember 28., 16:48
Csomortányi István, a néppárt elnöke, az EMSZ társelnöke, Zatykó Gyula, a néppárt országos alelnöke, nagyváradi polgármesterjelöltje és Szilágyi Zsolt, a néppárt Bihar megyei tanácselnökjelöltje, a párt külügyi és nemzetpolitikai bizottságának elnöke hétfői nagyváradi sajtótájékoztatóján ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmet, hogy
Úgy számolnak, hogy az EMSZ listái nagyjából 44 ezer szavazatot kaptak, az RMDSZ jelöltjeire pedig 340 ezren szavaztak, ami számításaik szerint megegyezik a korábbi erőviszonyokkal.
Csomortányi István azzal is kezdte megszólalását, hogy köszönetet mindenkinek, aki magyar jelöltre adta le szavazatát. hangsúlyozta:
Ami pedig az eredményeket illeti, az EMNP elnöke elsőként az általa is történelminek nevezett marosvásárhelyi sikert emelte ki, ahol a magyar politikai alakulatok egyként sorakoztak fel a polgármesteri székért függetlenként versenybe szálló Soós Zoltán mögött. Külön gratulált ugyanakkor Székelyudvarhely újrázó polgármesterének, Gálfi Árpádnak, akinek „minden nehézség, negatív kampány ellenére sikerült meggyőző eredménnyel megtartania a város vezetését, és a tanácsban is többséget tudott szerezni”.
Az EMSZ Csomortányi elmondása szerint az MPP vagy EMNP színeiben összesen tíz településen adja a polgármestert, és további három általuk támogatott független győzedelmeskedett vasárnap. Két további helyszínen hétfőn délben még nem volt végeredmény, a szövetség ugyanis óvott, mivel jelöltjeik mindössze minimális szavazatszámmal maradtak alul.
Csomortányi külön aláhúzta, hogy Szatmár és Maros megyében az RMDSZ jelöltjét támogatták a megyei közgyűlés elnöki tisztségéért folyó küzdelemben, mert komoly esélyik voltak a győzelemre, és végül győzedelmeskedtek is. Nem így Bihar megyében, ahol egyértelmű volt a nemzeti liberális párti (PNL) Ilie Bolojan győzelme – jegyezte meg a pártelnök, ezért is indították el Szilágyi Zsoltot, és a PNL és az RMDSZ között elmérgesedett viszony miatt hangsúlyozták azt, hogy ők adhatják a megyei közgyűlés egyik alelnökét. Hasonló helyzet volt a váradi polgármesteri szék és az önkormányzati helyekért folyó küzdelem esetében is, ahol alpolgármesteri tisztséget reméltek Zatykó Gyulának. Végül azonban egyikről sem lehet ma már szó, ugyanis az EMNP-nek sem a városi, sem a megyei tanácsosi listája nem kapta meg a bejutáshoz szükséges 5 százalékot.
fogalmazott Csomortányi István.
Szilágyi Zsolt a Bihar megyei helyzet kapcsán pedig még megjegyezte, a két pártnak együttesen a szavazatok 15 százalékát sikerült megszereznie, holott a magyar lakosság aránya 23–25 százalék, tehát csaknem 10 százalék azoknak az aránya, akik nem szavaztak, vagy nem magyar jelöltre szavaztak. A politikus szerint az elkövetkező időszak kihívása annak a kiderítése, hogy hol vannak ezek a magyar voksok, illetve, hogy a választók korfájából miért hiányoznak a fiatalok.
Ugyanakkor szerinte is demoralizálóan hatott az, hogy a közösségi médiában olyan üzenetek terjedtek, amelyek szerint a kisebbik pártok jelöltjei esélytelenek, ezért nem érdemes rájuk szavazni.
– szögezte le kérdésünkre Csomortányi, biztosra állítva, hogy az RMDSZ Bihar megyei politikusait kell az üzenetek hátterében keresni.
„Nekünk a magyarországi nemzetpolitikai döntéshozókkal az elmúlt időben is, most is, is reményeink szerint a jövőben is jó volt, és jó lesz a viszonyunk.
– tette még hozzá a néppárt elnöke.
A hogyan továbbot és a parlamenti választásokat firtató kérdésünkre a néppárt vezetői elmondták, ők összefogást szorgalmaznak, de megkeresésükre eddig nem kaptak pozitív választ, pedig azeurópai parlamenti választások alkalmával is bebizonyosodott, hogy együtt három jelöltet is be tud juttatni a magyar közösség.
A polgármesterjelöltek nagyváradi versenyében negyedik helyen végző Zatykó Gyula felidézte, hogy a mostani önkormányzati választások előtt például koalíciós listát ajánlottak az RMDSZ-nek, ők azonban lesöpörték az asztalról ezt a lehetőséget. Egy helyet ajánlottak ehelyett az RMDSZ listáján, amelyen egy EMNP-s politikus indulhatott volna „tulipános” színekben, ezt azonban nem tartották elfogadni, már csak azért sem, mert nem precedens nélküli, hogy az RMDSZ Bihar megyei szervezetének vezetői nem tartják be adott szavukat, ahogyan nem igazolták az MPP által négy évvel ezelőtt a megyei listájukra delegált jelölt mandátumát sem.
Kérdésünkre, hogy van-e szó arról, hogy Florin Birta új polgármester tanácsadója legyen, ahogyan dolgozott az elmúlt három évben Ilie Bolojan mellett, Zatykó azt mondta, ha megkeresnék, vállalná.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
1 hozzászólás