Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO-világörökség listájára.
Fotó: Patrimonu.ro
Munkaerőhiány hátráltatja a szászkézdi parasztvár felújítását. Bár az erődítmény helyreállítására 8,5 millió lejes uniós támogatást nyert a Maros megyei település önkormányzata, július óta még csak az építőtelep kialakítása zajlik. Az evangélikus erődtemplom tornyát ellenben májusban megnyithatják a turisták előtt.
2020. február 21., 14:322020. február 21., 14:32
Hiába adták ki az utasítást még tavaly júliusban a százkézdi parasztvár felújítására, a Maros megyei községben még mindig az építőtelep kialakítása zajlik. Ovidiu Şoaită polgármester szerint a közbeszerzési eljárást megnyerő cég munkaerőhiánnyal küzd, ezért az elmúlt fél évben alig haladtak a munkálatok.
„Nem úgy haladnak, ahogy szeretnénk, de reméljük, sikerül befejezni a munkát a szerződésbe foglalt határidőig” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Ovidiu Şoaită, aki szerint a cégnek a munkálatok elkezdésére vonatkozó utasítástól számítva 30 hónap áll a rendelkezésére, hogy elkészüljön a munkával. Ez nem lesz könnyű, ugyanis nagy gondot okoz a munkaerőhiány.
„Megoldottuk a házi feladatunkat, megvan a finanszírozási szerződés, pályáztunk, kiválasztottak, a projektek jók voltak, de nem számítottunk arra, hogy ilyen lassan haladunk a munkával, a kivitelezőnek ugyanis nagyon nehéz szakembert találni” – fogalmazott. Az elöljáró azon reményének is hangot adott, hogy nem jutnak el a szerződésbontásig, ugyanis „titáni munkát” fektettek a műemlék felújításába.
Az egykori parasztvár turisztikai körforgásba való beemelése azért is fontos, mivel Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO-világörökség listájára.
A szerződésbontás hatalmas veszteség volna, hiszen már eddig is két évet kellett várni a tulajdonképpeni munkára: a vár felújítására még 2017 májusában írták alá a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, de a hosszas, bürokratikus eljárás miatt csak idén júliusban adhatták ki a munkálatok megkezdésére vonatkozó parancsot.
A projekt összértéke közel 8,5 millió lej, ennek nagy része vissza nem térítendő támogatás. A szászkézdi parasztvár támadások idején szolgált menedékül a közeli települések lakossága számára, de a közösség élelemtartalékának a raktározására is használták.
Részben felállványozták ugyan, de a munkát még nem kezdték el a szászkézdi parasztvárban
Fotó: Facebook/Cetatea de refugiu Saschiz
Ezzel szemben jól halad az egykori szász település 1493 és 1497 között épült, UNESCO-listás evangélikus erődtemploma tornyának felújítása. A tornyot, mely a segesvári óratorony mintájául is szolgált, a tervek szerint májustól látogathatják újra a turisták – nyilatkozta az Agerpresnek Johann Schaaser, a szászkézdi evangélikus egyházközség kurátora. Ez a munkálat sem volt egyszerű, bár a művelődési minisztérium 2005-ben jóváhagyta az erre vonatkozó projektet, ennek keretében csak a templomhajó újult meg, a torony felújítását 2009-ben a gazdasági válságra hivatkozva elhalasztották.
„Különböző intézményeknél kerestünk finanszírozást, míg végül sikerült uniós forrásokat nyerni. A torony restaurálási munkálatai 600 ezer euróra rúgnak” – mondta az illetékes, aki szerint eddig 90 százalékban készültek el a munkával, és a tervek szerint májusig átvehetik a beruházást. Ennek keretében teljesen megújult a torony, nemcsak a szerkezetét erősítették meg – 150 éves repedések is voltak rajta –, de tölgyfa lépcsőjét és a teljes tetőzetet is kicserélték.
Mivel az uniós pályázatba nem sikerült bevenni, az önkormányzatnak külön forrásokat kellett találni a harangok, a toronyóra, a negyedórákat jelző, fából készült Bogdán-szobor, illetve a falfestmények restaurálására. Utóbbiakat önkormányzati forrásokból sikerült felújítani, a toronyóra és a szobor helyreállítására egy német cég ajánlott támogatást, míg az óraszerkezetre még keresik a forrásokat.
A torony építése az 1400-as évek elején kezdődött, az utolsó felújítás a kurátor szerint 1832-ben zajlott, ezt a tetőzet felirata is jelzi. A világörökségi helyszín felújításához 15 évig tartó erőfeszítésekre volt szükség, mondta Johann Schaaser, aki szerint ezért a válság, valamint az uniós finanszírozásokkal kapcsolatos bürokrácia is okolható.
– mondta az egyház képviselője, aki szerint egyetlen vállalkozás ajánlkozott a munkára, de mivel nem felelt meg minden követelménynek, végül a megbízót büntették meg emiatt.
A világörökségi helyszínként számontartott Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Segesvártól 20 kilométerre, a történelmi Királyföld szélén található. A települést az 1300-as évek elején említik először az írások, 1419-ben pedig városként tartják nyilván, melyben több céh is működik. A gótikus stílusban épült, Szent Istvánnak szentelt erődtemploma a világörökség része.
A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.
Országos premierként jóváhagyta a környezetvédelmi minisztérium 2000 hektárnyi erdőterület parkerdővé alakítását Brassó környékén.
A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.
Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.
Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.
Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.
A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.
Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.
Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
szóljon hozzá!