Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO-világörökség listájára.
Fotó: Patrimonu.ro
Munkaerőhiány hátráltatja a szászkézdi parasztvár felújítását. Bár az erődítmény helyreállítására 8,5 millió lejes uniós támogatást nyert a Maros megyei település önkormányzata, július óta még csak az építőtelep kialakítása zajlik. Az evangélikus erődtemplom tornyát ellenben májusban megnyithatják a turisták előtt.
2020. február 21., 14:322020. február 21., 14:32
Hiába adták ki az utasítást még tavaly júliusban a százkézdi parasztvár felújítására, a Maros megyei községben még mindig az építőtelep kialakítása zajlik. Ovidiu Şoaită polgármester szerint a közbeszerzési eljárást megnyerő cég munkaerőhiánnyal küzd, ezért az elmúlt fél évben alig haladtak a munkálatok.
„Nem úgy haladnak, ahogy szeretnénk, de reméljük, sikerül befejezni a munkát a szerződésbe foglalt határidőig” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Ovidiu Şoaită, aki szerint a cégnek a munkálatok elkezdésére vonatkozó utasítástól számítva 30 hónap áll a rendelkezésére, hogy elkészüljön a munkával. Ez nem lesz könnyű, ugyanis nagy gondot okoz a munkaerőhiány.
„Megoldottuk a házi feladatunkat, megvan a finanszírozási szerződés, pályáztunk, kiválasztottak, a projektek jók voltak, de nem számítottunk arra, hogy ilyen lassan haladunk a munkával, a kivitelezőnek ugyanis nagyon nehéz szakembert találni” – fogalmazott. Az elöljáró azon reményének is hangot adott, hogy nem jutnak el a szerződésbontásig, ugyanis „titáni munkát” fektettek a műemlék felújításába.
Az egykori parasztvár turisztikai körforgásba való beemelése azért is fontos, mivel Szászkézd egyike azon kevés romániai településnek, mely erődtemploma révén felkerült az UNESCO-világörökség listájára.
A szerződésbontás hatalmas veszteség volna, hiszen már eddig is két évet kellett várni a tulajdonképpeni munkára: a vár felújítására még 2017 májusában írták alá a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, de a hosszas, bürokratikus eljárás miatt csak idén júliusban adhatták ki a munkálatok megkezdésére vonatkozó parancsot.
A projekt összértéke közel 8,5 millió lej, ennek nagy része vissza nem térítendő támogatás. A szászkézdi parasztvár támadások idején szolgált menedékül a közeli települések lakossága számára, de a közösség élelemtartalékának a raktározására is használták.
Részben felállványozták ugyan, de a munkát még nem kezdték el a szászkézdi parasztvárban
Fotó: Facebook/Cetatea de refugiu Saschiz
Ezzel szemben jól halad az egykori szász település 1493 és 1497 között épült, UNESCO-listás evangélikus erődtemploma tornyának felújítása. A tornyot, mely a segesvári óratorony mintájául is szolgált, a tervek szerint májustól látogathatják újra a turisták – nyilatkozta az Agerpresnek Johann Schaaser, a szászkézdi evangélikus egyházközség kurátora. Ez a munkálat sem volt egyszerű, bár a művelődési minisztérium 2005-ben jóváhagyta az erre vonatkozó projektet, ennek keretében csak a templomhajó újult meg, a torony felújítását 2009-ben a gazdasági válságra hivatkozva elhalasztották.
„Különböző intézményeknél kerestünk finanszírozást, míg végül sikerült uniós forrásokat nyerni. A torony restaurálási munkálatai 600 ezer euróra rúgnak” – mondta az illetékes, aki szerint eddig 90 százalékban készültek el a munkával, és a tervek szerint májusig átvehetik a beruházást. Ennek keretében teljesen megújult a torony, nemcsak a szerkezetét erősítették meg – 150 éves repedések is voltak rajta –, de tölgyfa lépcsőjét és a teljes tetőzetet is kicserélték.
Mivel az uniós pályázatba nem sikerült bevenni, az önkormányzatnak külön forrásokat kellett találni a harangok, a toronyóra, a negyedórákat jelző, fából készült Bogdán-szobor, illetve a falfestmények restaurálására. Utóbbiakat önkormányzati forrásokból sikerült felújítani, a toronyóra és a szobor helyreállítására egy német cég ajánlott támogatást, míg az óraszerkezetre még keresik a forrásokat.
A torony építése az 1400-as évek elején kezdődött, az utolsó felújítás a kurátor szerint 1832-ben zajlott, ezt a tetőzet felirata is jelzi. A világörökségi helyszín felújításához 15 évig tartó erőfeszítésekre volt szükség, mondta Johann Schaaser, aki szerint ezért a válság, valamint az uniós finanszírozásokkal kapcsolatos bürokrácia is okolható.
– mondta az egyház képviselője, aki szerint egyetlen vállalkozás ajánlkozott a munkára, de mivel nem felelt meg minden követelménynek, végül a megbízót büntették meg emiatt.
A világörökségi helyszínként számontartott Szászkézd (románul Saschiz, németül Keisd) Segesvártól 20 kilométerre, a történelmi Királyföld szélén található. A települést az 1300-as évek elején említik először az írások, 1419-ben pedig városként tartják nyilván, melyben több céh is működik. A gótikus stílusban épült, Szent Istvánnak szentelt erődtemploma a világörökség része.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!