A díjátadás után a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészei olvastak fel a díjnyertes műből
Fotó: rmdsz
Dálnoky Réka nyerte a Tévedések tárháza című művével azt a drámapályázatot, melyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Communitas Alapítvány abból az alkalomból hirdetett meg, hogy Erdély és Románia egyesülését száz éve nyilvánították ki Romániában.
2018. szeptember 24., 10:042018. szeptember 24., 10:04
A Száz év a lépcsőházban című drámapályázat díjait A magyar dráma napja alkalmából tartott rendezvényen adták át vasárnap este a kolozsvári Kaszinóban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszédében elmondta: számtalan módon próbáltak reflektálni az elmúlt száz esztendőre, párbeszédet próbáltak kezdeményezni a román társadalommal, de arra kellett rájönniük, hogy a párbeszéd csak a magyaroknak fontos, a többségi társadalom nem érzi, hogy a magyarsággal kapcsolatban bármi feladata lenne. Hozzátette: a pályázat révén a színház, a dramaturgia eszközeivel kívántak üzenni az erdélyi magyarság száz évéről. A politikus azt is elmondta: azért is hirdettek drámapályázatot, mert azt érzékelték, hogy ez a műfaj szorul biztatásra. Kevés szerző ír drámát, ha nem kap hozzá valamilyen segítséget.
Az RMDSZ és az általa alapított Communitas Alapítvány januárban hirdetett drámapályázatával az erdélyi magyarság romániai száz évére kívánt reflektálni. A kiírás szerint a pályamunkáknak a román-magyar együttélésről kellett szólniuk, és arra kellett keresniük a választ, hogy mi az, ami összeköti és mi az, ami elválasztja a románokat és magyarokat a közös hazájukban.
A pályázatra 14 dráma érkezett 13 szerzőtől, melyeket erdélyi színészekből, rendezőkből, kritikusokból álló zsűri bírált el. Az első díjazott 10 000 lej (700 ezer forint), a második 7500 lej (525 ezer forint), a harmadik 5000 lej (350 ezer forint) pénzjutalmat kapott.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!