Fotó: Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület
A román legfelsőbb bíróság jogerős ítéletben törölte azt az első fokú ítéletet, amelyben a Brassói Táblabíróság júniusban érvénytelenítette a Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatot.
2022. december 20., 15:472022. december 20., 15:47
2022. december 20., 15:582022. december 20., 15:58
A hétfői legfelsőbb bírósági ítélet kivonatát kedden tették közzé a bíróság honlapján.
Megalapozatlannak találta és elutasította a felperes Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fórumának a megyezászlót kifogásoló keresetét, és érvénytelenítette a Brassói Táblabíróság ítéletét. A bíróság elfogadta a Sepsireform Egyesület beavatkozási kérését, elutasította viszont a magyar nyelv- és szimbólumhasználat ellen küzdő Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) beavatkozási kérését.
Mint arról beszámoltunk, a brassói táblabíróság június 14-én kihirdetett alapfokú ítéletében semmisnek nyilvánította a bukaresti kormány tavaly szeptemberi, 989-es számú határozatát, amelyben a korábbi, Florin Cîțu vezette kabinet hivatalosította Kovászna megye zászlaját. A bírósági ítéletről Dan Tanasă, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője számolt be blogján, „bombahírként” tálalva a fejleményt.
Az igazságszolgáltatási fórum honlapján közzétett ítélet egyúttal 50-50 lejes perköltség kifizetésére kötelezte a román kormányt a románok fóruma, valamint az ADEC javára.
Kovászna megye zászlajának hivatalosítását Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly szeptemberben, miután a bukaresti kabinet elfogadta a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium által beterjesztett kormányhatározat-tervezetet. A zászló kék mezőben egy ezüstkardot tartó kart jelenít meg, a kard egy szívet szúr át. A címerben a térségre jellemző szimbólumok, a nap és félhold is láthatóak, a három csillag a megye három Székére utal – közölte annak idején az RMDSZ.
A Sepsiszentgyörgy városzászlójáról szóló határozatot néhány hónappal korábban, 2021 júniusában – szintén az RMDSZ előterjesztésére – fogadta el a bukaresti kormány.
Beigazolódott Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester félelme, miszerint a háromszéki megyeszékhely zászlójáról szóló kormányhatározat áprilisi bírósági érvénytelenítése csupán az első eset, amely után sok más következik.
Elképesztőnek tartja az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, hogy a brassói táblabíróság megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatot.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!